Clicky

Jump to content

Smartphone Samsung demo-unit

Recommended Posts

Salut ! Probabil stiti ca imi cautam un telefon acum cateva zile . Am facut rost de bani si am inceput sa caut(aveam 1 500 lei) . Am dat zeci de telefoane cautand pe mercador un one m8 . Am gasit un s5 "codat pe Portugalia" la 1 300 de roni si am mers sa-l vad . M-am gandit la posibilitatea de a fi live demo sau copie . Avea 10% baterie si am vrut sa-i dau restart insa cel ce mi l-a vandut a spus ca daca ii dau restart se strica soft-ul ca n-are baterie ...am vazut ca are ultra power saving si am zis ca e ok...pe drum am inceput sa am regrete ca l-am luat (si am avut dreptate) . Mi-a dat incarcator de s3 si abia se incarca ..am dat 100 lei pe incarcator original . Am dat in total pe el 1350 lei+100 lei incarcator+motorina din Ploiesti pana in Bucuresti (nu are cutie , nimic) . Intrebarile mele sunt :

1. Cu cat l-as putea vinde(am fost idiot ca am dat atat , ca nu facea atat si imi luam g2 de banii aia :( ) in starea in care este acum (10/10)

2. Daca ar fi sa ii cumpar placa de baza originala de s5 , s-ar potrivi ? 3. Senzor de amprente are ? Acum are un sistem demo si mi-e teama sa nu se strice , ma gandeam ca pot sa bag os de s5 si o sa mearga si reteaua(pentru ca slot de sim are :| )

4.Os-ul asta de pe el se strica daca il resetez ? 8 gb e plin cu videoclipuri de prezentare si aplicatii care nu merg sterse .

Rog echipa mobilissimo sa faca un clip in care sa spuna cum deosebim un live demo sau o copie chinezeasca mtk de original . Eu la asta am instalat cpu-z ,dar are aceeasi configuratie si nu se vede . Cel mai rau imi pare de bani ca mi-a dat tata pentru telefon aproape toti banii din buzunar si m-am ales cu nimic . Nici nu stiu de ce am scris postul asta...oricum 2 ani cel putin raman cu "telefonul" asta :( .

P.S. M-am mai gandit de ce am scris acest post , ca sa rog echipa mobilissimo sa faca un clip prin care sa arate tuturor cum le deosebesti ca arata la fel si nu iti dai seama .

Trimis de pe al meu SM-G900X folosind Tapatalk

Salut ! Probabil stiti ca imi cautam un telefon acum cateva zile .

Esti la prima postare. De unde Dumnezeu sa stim ?

Si de fapt tu ce vrei, ca n-am inteles ? Raspunsul la cele 3 (1,2 si 4) intrebari, clipul sau doar ai vrut sa te plangi ? 

Vreau sa numai pateasca nimeni asta si am mai postat o data aici , dar aveam alt nume si nu mi-am dat seama . Intr-un fel ma si plang ca imi doresc telefon de 2 ani si urmaresc(sau urmaream) review-uri in fiecare zi . Vreau macar sa stiu la ce pret l-as putea pune pe net ca sa-l vand tinand cont ca merg jocurile ff bine pe el si nu are pic de lag , singura problema fiind doar lipsa functiei de apelare si senzorul de amprente care cred ca exista dar din cauza soft-ului nu merge .

Si vreau si raspunsul la intrebarile alea(ca sa-i gasesc o utilizare telefonului asta) si clipul sa nu se mai pacaleasca nimeni ca mine :((

Bravo tată, după 2 ani de urmărit recenzii și de strâns bani, ce ai învățat și ce ai făcut ? Ai cumpărat de la "șmecheri".

Acum ne întrebi pe noi să te învățăm să fraierești pe altu' mai departe ? Eu zic să stai așa cu telefonul ca să-ți fie învățătură de minte.

Avea 10% baterie si am vrut sa-i dau restart insa cel ce mi l-a vandut a spus ca daca ii dau restart se strica soft-ul ca n-are baterie

Tu realizezi ca la momentul asta, cineva de acolo, de sus, ti-a intins o mana de ajutor ? L-a facut pe ala sa spuna o prostie ? Cum sa se strice softul la un restart cu baterie 10% ? Asta era un moment in care tu aveai ocazia sa stai si sa te gandesti ca poate ceva nu e in regula, de ce ma astepta omul cu 10% ? De ce nu ma lasa sa-i dau restart ? Poate se vede ceva la boot-are din care as deduce ca nu e telefon obisnuit ?

Acum, mai ai nevoie de clip-ul ala in care sa explice mobilissimo cum sa le diferentiezi ?

Degeaba ai vazut review-uri, cum spui chiar tu, daca te-ai lasat pacalit in halul asta. Clar ca la banii aia - 1300 ron - S5-ul era fie furaciune fie fake. Amatori de chilipiruri suntem toti, dar trebuie sa faci la un moment dat diferenta intre prostie si naivitate.

Sent from my Android device

Daca dade-ai reboot, fiind unitate demo, la boot scria Live Demo Unit, am observat asta cand am dat reboot la un S5 in orange shop. Si totusi, cat de "cretin" sa fi sa crezi ca se strica soft-ul daca dai restart? Mai ales dupa atatea urmariri de review-uri? Am citit pe forum ca parca era o metoda sa faci apeluri de pe telefonul prin bluetooth, cu ajutorul unui fel de modem nustiu cum se numeste, il conectai prin bluetooth la telefon. Si apropo de vanzare, este ilegal din cate stiu vanzarea unitatilor demo. Daca are aceeasi configuratie ca S5 o sa il poti folosi linistit la orice altceva inafar de apeluri. Iti iei si un telefon micut care sa nu ocupe mult spatiu si dinala la care tine bateria si ai rezolvat, ai si jocuri si apeluri, genetytazus.jpg

Sent from my G3(2+1)

E un fel de iPod touch..

Amu vă rog, nu-i mai spuneți ca e prost și asa, cred ca i-a spus taică-său destul.

Încearcă cu metoda lui Gabi, iei un Nokia 3310 și ai și Snake, în original. ðŸ˜

Și sfatul meu e ca dacă tot vrei să-l vinzi, când te întâlnești cu cumpărătorul sau vorbești cu el la telefon,explică-i situația, telefonul are problemele X, Y, Z, și aia e, dacă dai și tu țeapă la unu, ție o sa ți se întoarcă înzecit.

Se intampla si la case mai mari (a se citi varste mai mari). Un prieten, 35 ani, familie, copii cu un S3 folosit de el cam jumatate de an. Se intalneste pe centura Bucurestiului cu un "portorican" cu un S4 la cutie. Omu' ia S4, se uita la el (frumos rau, pe alb cu toate functiile ale de air active) si il mananca sa faca schimb cu S3-ul lui + 100 ron diferenta (ca e S4 frate). Nu a facut nici un test decat vizual. Cand a ajuns acasa si a inceput sa puna aplicatii din Play, a ramas foarte surprins ca dupa vreo 2 instalate a primit un mesaj cu ceva "not enough space". Deabia atunci s-a prins ce destept a fost ca a dat un S3 aproape nou cu garantie pe un rahat frumos ambalat. Atunci a priceput si el faza cu "prost ii ala de da nu ala de cere" .

Ce am scris pe alt topic.....

Puteam să cumpăr S5 la preț de preț......în parcare la unguri..... :)

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

Eu zic măi dragilor, că ce e nou e și bun. Nu prea înțeleg colegul înșelat, pentru că la o căutare mai atentă își găsea un S4 nou nouț la Altex sau la orice magazin oficial. Eu sincer vă zic că m-am cam săturat de SH-uri mai ales că mi-am luat o ditamai țeapa cu N900. Este bine dacă vrei să cumperi ceva să nu te zgârcești. La N900 m-am zgârcit la preț (am dat 350 de lei pe el), mult față de starea în care era și după aceea am mai dat 60 de lei pentru un conector dezlipit de pe placa de bază, 30 de lei pentru mufa micro-USB dezlipită de pe placa de bază, 35 de lei pe baterie, iată cu cât a mai crescut prețul. Bineînțeles că am vrut să-l pasez și eu, dar sumele pe care le puteam obține erau derizorii. Așa că îl am și acum. Dar dacă vrei S5 la 1350 de lei e normal să te țepuiască. E ca și cum te-ai duce într-o clasă plină de adolescenți cu mesajul lipit pe spate: DAÈšI-MI UN ȘUT. 

Totuși îmi pare foarte rău că pentru a prinde la minte i-a trebuit o sumă așa de mare.

Edited by ionel

Nu uitati ca sunt magazine online care au facut smecherii. Chiar acum cateva zile au aparut. Din ce am inteles unul din ele este Online-tel care avea foarte multe comentarii pro pe shopmania si pe price.ro si ma mira faptul ca nu sunt cunoscuti.. avand preturi mici si cu atatea persoane care ii lauda. Deci cand vezi un pret bun te intrebi de ce il da in primul rand.

Si eu tot asta am zis.. ca poate unii decat sa ia de la x,y zic ba iau de la magazinul mai ieftin, ca e magazin si imi ofera si "Garantie".. Si zic sa avem grija cu magazinele online care ofera preturi mici si nu sunt cunoscute. Si spuneam ca, chiar acum cateva zile a aparut stirea ca foarte multe telefoane veneau in tara pe cai ilegale si vandute la preturi acceptabile. Si QuickMobile aduce telefoanele Samsung de nu stiu unde.. ca nu au garantie la Samsung ESD.

Discutia e cu totul alta aici. De la firma x online, cu garantie sau fara, iei un pachet complet care mai rar e facatura (desi nu e exclus sa fie). Omul a prezentat o speta in care a luat un pachet incomplet (doar telefon + un incarcator diferit) de la un 'portorican' care e putin diferit de un magazin online.