Jump to content
  • Announcements

• Szilárd Ervin Szőgyenyi

Modificari modalitate Log In   07/26/2017

În urma unor modificări  efectuate la platforma pe care rulează Forumul Mobilissimo, s-au produs câteva modificări la modalitatea de login. Dacă până acum se folosea numele de utilizator, de acum, logarea se va face cu numele afişat pe forum sau adresa de email cu care v-ați înregistrat pe forum. Parola contului a rămas aceeași. Ne cerem scuze pentru inconveniențe! Termenii și condițiile de utilizare ale forumului le găsiți aici.

Recommended Posts

Eu unul am sentimente amestecate... De ce nu un nou Nexus de 7 inci? De ce de 9?

Nexus cu Nvidia facut de HTC e blasfemie. :)) HTC nu integreaza decat cu Qualcomm mai nou si s-ar impusca in picior daca ar insista pe asa ceva. Nvidia au foarte putin market share si K1 nu e un produs prea viabil, consuma de-l ia naiba si nu e asa puternic daca e aliniat la SoC in mobil. Trebuie subtactat foarte mult sa nu fiarba.

Cum spuneam si pe Tablet-News, site-ul sora, nu pare decat un wishlist pentru un produs inexistent. 2GB RAM sunt prea putini si nu ar justifica trecerea pe 64biti iar produsul e prea mare la aproape 9".

Daca e produs real, Google astia sunt mai rau ca alea de pe autostrada, care merg cu oricine. Adica Google asta nu se poate tine de un producator cu care sa colaboreze permanent? Se indoaie ca trestia?

Si apoi se plang ca Android e fragmentat. Pai normal ca e daca sunt mai multe platforme decat sisteme operare. Ce naiba nu integreaza cu un singur chipset, sa scapam odata de "your device is not compatible" :angry: :angry: :angry:

Nu cred că HTC mai este în relații așa de bune cu Nvidia după ce aceștia nu au mai lansat update-ul de Android pentru Tegra 3 din HTC One X. Dar în fine cine știe. E în interesul celor de la Google ca Android să fie fragmentat; platforma crește artificial și se poate minți foarte ușor, primesc bani din licențiere, publicitate, etc, etc.

Eu cred ca Nvidia a făcut tot ce le-a stat în putință pentru încheierea acordului. Nimeni nu se prea încumetă la procesoare Nvidia din motive bine cunoscute. Bănuiesc ca le-au oferit la preț foarte bun, altfel nu vad de ce nu ar fi ales S805. Procesoare Nvidia am văzut doar în terminale mai scumpe de 2000 de lei, nejustificat pentru ce oferă, zic eu.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Până și Xiaomi MiPad e mai dotată, ceea ce nu mi se pare normal, mai ales că e apărută de ceva vreme. Eu unul nu cred că vor rămâne la această configuratie . Nu știu cât de bune sunt procesoarele Nvidia, văd că în benchmark-uri stau destul de bine dar lumea fuge de ele.

Edited by iNenny

Fug toti de Nvidia ca stau prost cu suportul tehnic. Si acum si-au sapat singuri groapa zicand ca nu vor mai lucra pe partea mobila si se intorc la prima dragoste: desktop graphics.

Acum, cine e nebun sa mai integreze cu o platforma EOL?

Fug toti de Nvidia ca stau prost cu suportul tehnic. Si acum si-au sapat singuri groapa zicand ca nu vor mai lucra pe partea mobila si se intorc la prima dragoste: desktop graphics.

Acum, cine e nebun sa mai integreze cu o platforma EOL?

Daca ar fi avut suport ca la desktop ar fi fost ceva, aici Nvidia optimizeaza foarte bine si gafeaza rareori. Stiam ca tegra 3 de pe OneX si O4X era cea mai buna solutie la momentul respectiv, se pare ca m-am inselat.

De aia s-au intors inapoi la desktop. Poate e pacat pentru ca pe mobil aveau Tegra Zone unde erau multe jocuri bune si rulau bine pe Tegra.

Totusi, ani de-a randul Nvidia era cu mai mult de un pas inapoi fata de concurenta. Tin minte cand aveam tablete cu Tegra 2 (un Acer A500 si apoi un Asus TF-101) se miscau groaznic, doar jocurile rulau binisor. Nu avea nici decodare NEON hardware, la vremea cand Samsung si HTC aveau. Apoi a aparut Tegra 3, mergea mult mai bine, dar concurenta avea deja produse cu procesoare mai rapide. Tegra 4 la fel, Qualcomm i-a depasit demult si degeaba au lansat Tegra 4 cand Snapdragon era cu 20-30% mai rapid. Si produsele cu Tegra 4 sunt scumpe, rareori gasim ceva sub 2000 lei. Problema a fost la Tegra si incalzirea. Unele produse aveau o temperatura ce facea throttling si tableta nu mai putea fi tinuta in mana (Acer A510, ma ardea cand ma jucam ceva si apoi se restarta).

Acum cu K1, ar da lovitura, dar e cam tarziu si prototipul nu e utilizabil la scara larga. Daca il fac SoC, adica inghesuit in telefoane/tablete, va fi la nivel de concurenta, sau mai rau, depinde de implementare. Producatorii stiu asta si prefera sa integreze cu cineva cu care lucreaza de mai mult timp.

Qualcomm detin o parte substantiala in actiuni la HTC si ar iesi nasol daca ar integra cu Nvidia. De aia zic blasfemie :P

Poate-i cumpara Google.

Au un proiect în comun bazat exact pe aceiași platformă hardware K1;Project Tango,care tocmai acum câteva săptămâni,vezi coincidență,oferea kit-uri de dezvoltare,developerilor.

Trimis de pe Marte

Nvidia nu au vrut sa fie cumparati nici de Intel pe vremuri, deoarece CEO-ul asta al lor, Jen-Hsun Huang e incapatanat si nu dorea sa lase compania din mana.

Acum ei sunt pe val cu GPU-urile x86, nu doar pentru gameri, ci si in business, cu Tesla si Titan. Plus ca majoritatea aplicatiilor lucreaza bine cu CUDA, AMD a inceput sa piarda teren pe calea asta si Nvidia se simt importanti :P

Eu ma gandeam la ultimele doua achizitii Google, legate de automatizarea caselor. Poate isi doresc sa detina si un producator de talia NVIDIA, cine stie ce coc in laboratoarele lor.

Nvidia nu au vrut sa fie cumparati nici de Intel pe vremuri, deoarece CEO-ul asta al lor, Jen-Hsun Huang e incapatanat si nu dorea sa lase compania din mana.

Acum ei sunt pe val cu GPU-urile x86, nu doar pentru gameri, ci si in business, cu Tesla si Titan. Plus ca majoritatea aplicatiilor lucreaza bine cu CUDA, AMD a inceput sa piarda teren pe calea asta si Nvidia se simt importanti :P

Si aici ar trebuii sa ramana. Personal consider ca GPU Nvidia este cel mai bun,dar nu de neinlocuit, niciodata nu am fost dezamagit de solutia AMD(ATI) . Si-au luat acum putin elan ,si ar trebuii sa profite de asta....

Volantis inca nu e un produs real. Depinde ce hardware va avea la lansare. Si pret. Poate sa fie mai scumpa ca un iPad Air 2 dar mai slaba, eu zic sa asteptam pana prin septembrie sa aflam mai mult.

Deocamdata toate sunt speculatii

Eu nu mai cumpar Android cu chipset Nvidia. Am deja TF300TG, se comporta ok in utilizare, dar eMMC-ul de generatie veche e vinovat de un lag de toata frumusetea. Ar mai fi si ca toti colegii care lucreaza pe hardware Nvidia pentru Android sunt foarte nemultumiti de suportul Nvidia. Din cate am citit, Nvidia se va concentra iar pe desktop-uri si va lasa SoC Tegra asa cum e acum. Qualcomm actualizeaza binarele mult mai des. Imi este de ajuns experienta cu Nvidia :)

Cum sa mai oferi 16GB in 2015 care bate la usa?

Bateria e de ceas. Note 10 are 8200mAh, cu rezolutie similara, doar cu 1" mai mare si nu are nu stiu ce autonomie.

Performanta lasa de dorit, dar e la ce ne asteptam, avand in vedere ca Tegra K1 nu este ceea ce pare, pentru ca TDP de 20W nu poti pune pe tableta. Trebuia sa "il gatuie" cumva.

Si pretul e cam coca. La acesti bani deja ii sufla in ceafa la iPad Mini 3, alta liga.

Formatul 4:3 furat de la Apple, (da stiu, nu Apple au inventat roata) nu se potriveste bine la Android.

Aplicatiile arata nasol si nu beneficiaza de spatiul extra.

Da arata genial, se bate la design cu aipedurile, parerea mea.

Edited by Sebi