Jump to content
Petrut Milu

Probleme cu produse Allview trimise in service

Recommended Posts

Nici service-ul,dar nici retailer-ul nu se omoara.Esti bun doar cand cumperi.Am cumparat terminalul a5 Smiley de la Flanco,a fost trimis de 4 ori in service cu acelasi defect(nu s-a rezolvat inca,are aceleasi manifestari),sun la Brasov la service ....surpriza...la ei in service(conform unei operatoare) a intrat doar de 2 ori desi,pe cf garantie am 4 inerventii cu 4 stampile.Conform legii unitatea de retail trebuie sa se ocupe de problemele tale,lucru dovedit in practica doar pe hartie.In momentul de fata terminalul prezinta acelasi defect dupa 4 ``interventii``.Concluzie:imi asum pierderea( a cata oara???)dar Flanco si Allview nu mai sunt pe lista produselor agreate de mine,dimpotriva.

Am facut sesizari la toate ``organele`` posibile si imposibile ANPC,mail la Flanco,telefon la service....aruncatul pisicii moarte in curtea vecinilor a devenit sport national,iar cele spuse de dvs. cu schimbatul produsului sau banii inapoi sunt in teorie o procedura corecta ce atesta respect cumparatorului  dar,practica, o utopie in satul Romania.Multumesc oricum pentru atentie,sper sa  ajut pe cei care cumpara ,sa fie mai precauti  in alegerile pe care le fac.Oricum pentru ei nu este mare paguba,10 ca mine se agita pe forum iar 100 stau afara la coada ,sa bage bani in buzunare la retaileri  care ``se respecta`` ca apoi sa ajunga la randul lor pe forum.Pacat,ma asteptam ca o firma mare sa asi asume o problema,sa dea dovada de profesionalism,dar se pare ca ``suntem putini``.Sper ca informatiile mele sa fie de folos si intelese corect.

Din cate stiu, chestia cu banii inapoi se face la cererea cumparatorului. Dar nu sunt sigur. Oricum, eu as face cererea asta catre ei. Daca zici ca ai 4 stampile, e treaba lor ca in evidenta au doar 2.

@Allview, poti veni cu o explicatie?

Stiu ca unui coleg i s-a pierdut telefonul de catre curier si i s-a dat altul in loc. 

Si eu am avut probleme cu service-ul lor. Si eu m-am lecuit...

Unii retaileri asi rezerva dreptul(cica legea e de partea lor) cel putin la telefoane( am patit-o cu un E-Boda,alta``firma``) nu returneaza banii,au chestia asta afisata,la vedere,in cazul asta este vorba despre Altex.Mai mult decat sa soliciti politicos drepturile ce sa faci?Sa pichetezi magazinul,sa faci circ??Educatia nu-mi permite sa fac cele enumerate mai sus,ami ramane net-ul ca mijloc de protest si de informare.

Iar legea este ambigua,am mai spus asta,iar ANPC tine partea celui mai puternic...retailer-ul.Stiti fabula cainele si catelul-``eu voi egalitate ,dar nu pentru catei``,in cazul de fata se aplica perfect.

Si revin pe treaba.Din nou,X2'u meu incepe sa faca figuri, sare dintr'o parte in alta,nu raspunde la comenzi,ramane blocat ecranul pe negru...tocmai ce spuneam acum o luna despre schimbatul device'ului..ma asteptam sa faca din nou acelasi set de probleme.

II multumesc mult domnului oficial de la Allview pentru promptitudine (si bineinteles baietilor de pe forum) si urasc sa spun ca am dreptate in privinta device'ului cu probleme(o data ce are probleme de nou,va avea si a doua si a treia si a "n"-a oara) atunci cum ramane?Se schimba sau trebuie sa se mai cheltuie niste bani pe curieri,service'uri,trimiteri prin alte service'uri..etc??

Conform legii retailer-ul trebuie sa se ocupe de problema ta,dar in realitate nu se intampla .daca 10 insi reclama un produs defect sau neconform ,100 stau la coada sa cumpere si de aceea nu intereseaza pe importator ce face ``partenerul`` cu de amanuntul atita timp cat  vinde.Este un fenomen raspandit in Romania si va exista atita timp cat vor fi cumparatori.Nu mai cumpar Allview in viata mea,nu mai ingras cu bani retaileri neseriosi ca Flanco sau Altex,si cumpar numai sh in stare decenta ca doar tot aia face dar la un pret decent.Cine are urechi de auzit sa aiba,cine are ochi sa vada,cine vrea sa traga invataminte ,sa ia masuri.

Salut tuturor !

Sunt un alt roman dezamagit de serviciile de service allview....incep povestea :

Telefonul un v1 viper,a fost trimis in service pe data de 27.11.2014....confirmat de primire in data de 28.11.2014....dupa o saptamana in care am sunat de 3 ori,telefonul inca era in asteptare de a fi preluat de un tehnician...in final ajunge pe masa tehnicianului si surpriza!

Sunt sunat si mi se spune ca trebuie schimbata placa de baza....si asta a 2 oara....prima data a fost in service autorizat de allview, Servskills in Bucuresti ...si am hotarat sa-l trimit a doua oara la servisul central poate acolo se rezolva altfel....insa..telefonul nu l-am trimis pentru placa de baza...aici este surpriza...pe hartia scrisa de mine si pusa in pachet am trecut clar ca telefonul are un punct alb pe ecran si difuzorul gajaie....adaug ce au incercat sa-mi spuna : TREBUIE SA PLATITI INLOCUIREA PLACII DE BAZA !!!!! DEOARECE ATI AVUT O INTERVENTIE NEAUTORIZATE LA PLACA DE BAZA !!! si nu este vorba de interventia de la service....ma acuzau direct pe mine ca am umblat.... Raspund scurt: nu am umblat la placa de baza,nu aveam ce sa caut in placa de baza...nu sunt tehnician si nu ma pricep sa repar telefoane...de ce sa risc sa pierd garantia ???? telefonul este in garantie !!! nu este vina mea ca placa de baza a dat ortul popii a doua oara....domnisoara care m-a sunat spune: revin dupa ce discut cu tehnicianul.....ok.....revine: placa de baza se va schimba fara sa platiti !...au incercat sa mai scoata niste bani.....oare de ce nu sunt surprins?

Continui, in hartia care mi sa cerut sa o pun in pachetul trimis de mine....trebuia scrisa defectiunea,datele personale (adresa si numar de telefon,pt contact,) impreuna cu cererintele mele !

Cerintele mele au fost : nu mai doresc acest telefon,deoarece este un telefon din bucati ,dupa reparare,inlocuire display,placa de baza,difuzor....si cer restituirea integrala a pretului platit adica 1298 ron,sau alt telefon mai ieftin un p7 seon pret 999 ron!

Conform legii 449/2003 si revizuita in 2008 avem dreptul sa cerem inlocuirea produsului sau restituirea integrala a sumei platite....apropo legea nu specifica un numar anumit sau minim de reparatii ,sunt drepturi normale,si poti cere restituirea sumei sau inlocuirea cu alt aparat nou,dupa prima interventie !!!!!!!...sunt lucruri spuse de un avocat cu care am discutat...si aceste lucruri sunt la latitudinea noastra ,nu la latitudinea lor ! tu ca si cumparator ai dreptul sa ceri ,nu ei sa-ti ofere !!!!!

Inca astept un raspuns de la Visual...care ar trebui sa vina pana pe 12.12.2014...cele 15 zile legale ....daca nu voi face o reclamatie scrisa la A.N.P.C....si daca nu se rezolva.....voi deschide o actiune in instanta,si voi cere si despagubiri !!!

Este dreptul meu prin lege si avocatul ma sfatuieste sa fac asa...insa o iau incet...astept raspuns si apoi voi decide !

Daca domnul reprezentant de la Allview mai este pe forum astept un raspuns aici....sper sa ne intelegem pe cale amiabila...

Servskills e o rușine totala, neprofesionisti. Am avut niște probleme cu ei cu o tableta trimisa de vreo 5 ori în service.. Tot asa, stătea aproape 2 săptămâni în studiul de așteptare și în ultima zi apare ca expediata la client.
Cu servskills, nu cu allview :)))

Edited by Sebi

Bine ati venit in club.Cate persoane trebuie sa mai aiba probleme cu acest ``brand`` ca sa fie crezuti?Mai cumparati Allview si va asteptam aici!

Conform legii unitatea de retail  raspunde de conformitatea produsului fata de client,asta in teorie caci in practica .....in Romania nu exista aceasta aplicare a legii iar cei care ar trebui sa ne reprezinte,in speta ANPC,este de fapt  cainele de paza al retailer-ului( Ex,Flanco,Altex).

Asa cum ii spuneam colegului Maryus Razwan in PM: Din pacate Allview s-a axat pe prezentarea de n telefoane si foarte putin pe customer satisfaction. Cand vor intelege ca asta este la fel de important ca si marketingul, va fi mai bine. Tare mi-e sa nu fie prea tarziu pentru ei. Inteleg ca sunt ieftinaturi (pentru ei), dar sa ai un service atat de execrabil si o relatie post-vanzare in asemenea hal, este peste putinta mea de intelegere, in 2014, in Romania. Chiar si in Romania  ;)

Salut tuturor !

Sunt un alt roman dezamagit de serviciile de service allview....incep povestea :

Telefonul un v1 viper,a fost trimis in service pe data de 27.11.2014....confirmat de primire in data de 28.11.2014....dupa o saptamana in care am sunat de 3 ori,telefonul inca era in asteptare de a fi preluat de un tehnician...in final ajunge pe masa tehnicianului si surpriza!

Sunt sunat si mi se spune ca trebuie schimbata placa de baza....si asta a 2 oara....prima data a fost in service autorizat de allview, Servskills in Bucuresti ...si am hotarat sa-l trimit a doua oara la servisul central poate acolo se rezolva altfel....insa..telefonul nu l-am trimis pentru placa de baza...aici este surpriza...pe hartia scrisa de mine si pusa in pachet am trecut clar ca telefonul are un punct alb pe ecran si difuzorul gajaie....adaug ce au incercat sa-mi spuna : TREBUIE SA PLATITI INLOCUIREA PLACII DE BAZA !!!!! DEOARECE ATI AVUT O INTERVENTIE NEAUTORIZATE LA PLACA DE BAZA !!! si nu este vorba de interventia de la service....ma acuzau direct pe mine ca am umblat.... Raspund scurt: nu am umblat la placa de baza,nu aveam ce sa caut in placa de baza...nu sunt tehnician si nu ma pricep sa repar telefoane...de ce sa risc sa pierd garantia ???? telefonul este in garantie !!! nu este vina mea ca placa de baza a dat ortul popii a doua oara....domnisoara care m-a sunat spune: revin dupa ce discut cu tehnicianul.....ok.....revine: placa de baza se va schimba fara sa platiti !...au incercat sa mai scoata niste bani.....oare de ce nu sunt surprins?

Continui, in hartia care mi sa cerut sa o pun in pachetul trimis de mine....trebuia scrisa defectiunea,datele personale (adresa si numar de telefon,pt contact,) impreuna cu cererintele mele !

Cerintele mele au fost : nu mai doresc acest telefon,deoarece este un telefon din bucati ,dupa reparare,inlocuire display,placa de baza,difuzor....si cer restituirea integrala a pretului platit adica 1298 ron,sau alt telefon mai ieftin un p7 seon pret 999 ron!

Conform legii 449/2003 si revizuita in 2008 avem dreptul sa cerem inlocuirea produsului sau restituirea integrala a sumei platite....apropo legea nu specifica un numar anumit sau minim de reparatii ,sunt drepturi normale,si poti cere restituirea sumei sau inlocuirea cu alt aparat nou,dupa prima interventie !!!!!!!...sunt lucruri spuse de un avocat cu care am discutat...si aceste lucruri sunt la latitudinea noastra ,nu la latitudinea lor ! tu ca si cumparator ai dreptul sa ceri ,nu ei sa-ti ofere !!!!!

Inca astept un raspuns de la Visual...care ar trebui sa vina pana pe 12.12.2014...cele 15 zile legale ....daca nu voi face o reclamatie scrisa la A.N.P.C....si daca nu se rezolva.....voi deschide o actiune in instanta,si voi cere si despagubiri !!!

Este dreptul meu prin lege si avocatul ma sfatuieste sa fac asa...insa o iau incet...astept raspuns si apoi voi decide !

Daca domnul reprezentant de la Allview mai este pe forum astept un raspuns aici....sper sa ne intelegem pe cale amiabila...

Salut ,

Ofera-ne datele necesare pentru a putea face verificari in amanunt (Serie Imei ,Nume ) .

Innoxius, nu sunt singurii :(

Ca sa nu starnim polemici, nu voi da nume, dar precum stii bine unde lucrez, am de-a face cu zeci de service-uri in Romania, rareori am succes si termene respectate. Fiecare se scuza, fiecare incearca sa fenteze sistemul.

Trist este ca si eu am termene de respectat la clientul final, daca eu nu il respect si merge la OPC, sunt nevoit sa iau alte masuri, uneori in detrimentul firmei, pentru ca sa rezolv acel client.

Nu se intampla de fiecare data, dar destul sa am o parere, cam negativa :(

Nu depinde de mine, sunt peste controlul meu aceste aspecte, dar eu raspund in fata clientului si a legii.

nu va pot oferi datele personale pe un site....eu nu pot sti daca sunteti sau nu un reprezentant allview....insa imi puteti lasa aici sau in pm un mail unde va pot trimite datele ...oricine se poate da drept reprezentant...pentru orice firma....ms anticipat!

PS...mail-ul il pot verifica...nu ma laud...si nici nu ma dau mare...sunt angajat al M.A.I....DAR NU CER TRATAMENT PREFERENTIAL...DOAR CORECTITUDINE!

Sper ca toti cei care au o problema cu o firma sau un service sa fie rezolvati cu corectitudine,respect si bun simt....SPER !

nu va pot oferi datele personale pe un site....eu nu pot sti daca sunteti sau nu un reprezentant allview....insa imi puteti lasa aici sau in pm un mail unde va pot trimite datele ...oricine se poate da drept reprezentant...pentru orice firma....ms anticipat!

PS...mail-ul il pot verifica...nu ma laud...si nici nu ma dau mare...sunt angajat al M.A.I....DAR NU CER TRATAMENT PREFERENTIAL...DOAR CORECTITUDINE!

Sper ca toti cei care au o problema cu o firma sau un service sa fie rezolvati cu corectitudine,respect si bun simt....SPER !

Salut ,

Dechide-ne o solicitare pe http://ticket.allview.rounde sa ne furnizezi aceste informatii .

Revino cu numarul solicitarii pentru a putea face verificarile necesare.