Clicky

Jump to content

Amazon Phone

Recommended Posts

La mine in cartier scrie "Painea calda nu se feliaza". Deci in privinta asta suntem linistiti, n-o sa-l vanda feliat  :D

In alta ordine de idei, doar eu am impresia ca acest telefon e facut cu gandul la site-ul Amazon ? La fel ca si tabletele si e-reader-ele lor ?

O astfel de funcție va fi disponibilă atât în cărțile ebook, cât și în jocuri sau în navigarea prin diferite obiecte vestimentare pe care le vom cumpăra eventual.

.....

Potrivit oficialilor Amazon, funcția Firefly poate recunoaște peste 100 milioane de lucruri

.....

aplicație care prezice ce filme sau seriale dorești să vizionezi

Pe care le puteti gasi, toate, in magazinul nostru, "at only 9.99 dollars". Happy shopping.

Din pacate nu doar tu. Amazon isi pune bloatware-ul lor si te limiteaza la aplicatiile si serviciile lor.

De mult timp ziceam ca tabletele lor nu sunt tablete propriu-zise pentru ca nu pot accesa Google Playstore si nu au multe din functiile tabletelor clasice de la ceilalti producatori.

Poti cu root sa o faci ca pe alte tablete, dar atunci isi pierde farmecul de Kindle, de ce sa nu imi cumpar alt brand, care nu ma limiteaza.

Plus ca multe produse de ale lor vin cu ad-uri preinstalate pe tableta, pentru a scapa de ele trebuie sa platesti in plus. :huh: :huh: Kindle Fire spre exemplu, la 199 venea cu ad-uri, pentru Adfree, plateai 30$ in plus la cumparare.

Amazon vor sa fie un fel de Apple, dar nu cred ca fac bine ce fac. De ce sa imiti pe altii cand poti fi original, nu?

Nu contează ce scrie pe spate. Dar nu este the next big thing cum a fost Iphone în 2007. Este doar un smartphone prin care Amazon își vând prostiile lor. Totul are legătură cu vânzarea, nu cu inovația. 

Trebuiau sa aibe si un telefon, pentru ca piata o cere si avand atatia clienti/utilizatori ai serviciilor Amazon, trebuia sa apara si un telefon specific si proprietar.

Noi discutam aici, dar pe afara multi isi freaca mainile pentru ca visul lor s-a implinit. Sunt foarte multi utilizatori fideli ai unui brand si vor sa aibe in casa cam tot ce pot de la un singur producator.

Stiu multi fideli lui Apple (iMac, ipad, Macbook, AppleTV si Airport, iPhone) asa cum am colegi fideli si lui Samsung, in casa au frigider, TV, tableta si telefon sau toaleta Samsung :))

Cat e de bun un telefon Amazon? Pentru unii muma, pentru altii ciuma. :P Eu nu ma vad dand din cap ca si catelusii de plus din masina, dar altora le place. Se pune o problema totusi. Utilizarea interfetei s-ar putea sa creeze probleme de sanatate, similare cu RSI pe tastaturi din cauza tiparirii dese, apare o oboseala a ligamentelor datorata si pozitiei incorecte a degetelor care sunt fortate sa bata la tastatura.

Si mai era si "thumb disease" , la telefoane si acum la tablete, nu poti scrie decat cu 2 degete pe ecran, daca tii tableta in mana.

Asa si cu inclinarea capului, e destul de riscant si poti sa faci intindere sau asa zisa febra musculara. Dar cui ii pasa, ei fac si programele de Fitness, nu? Vad ca sunt la moda si lumea atat discuta despre asta de zici ca au inventat gaura la macaroana...

Iti dam otrava si apoi incercam sa te vindecam. Iti dam otrava care costa, de ce nu ti-am lua niste bani si pe remediu, nu?

Un hands-on deja.

http://blog.laptopmag.com/amazon-fire-phone-hands-on

Acum m-am prins de ce ecranul e "doar" HD si nu FHD. Ar sacada interfata si si-au dat seama ca nu pot pune ecran cu rezolutie asa mare. Se vede cand misti telefonul, daca era rezolutie mare picau cadrele.

De altfel, nu ii costa nimic in plus, un ecran cu rezolutie mare nu e scump, dar au facut compromisul asta cu interfata.