Clicky

Jump to content

Nelamurire abonament de date tableta

Innoxius

Recommended Posts

In lista cu abonamentele de date am Smart Net 12 fara bulina 4G. Eu de aici deduc ca nu imi ofera viteza 4G la acest abonament.

1. La ce se refera tariful de 2 euro / luna pentru trafic de noapte ?
  2. Daca vreau sa-l cumpar online (Cumpara fara produs), in Cosul de cumparaturi ma pune sa aleg ce tip de SIM doresc si sa bifez daca am nevoie de SIM 4G. E formular general si in cazul acestui abonament nu are valoare bifa sau e o cerinta tehnica, adica daca am o tableta 4G, SIM-ul necesar trebuie sa fie unul special "tip 4G", chiar daca nu este si abonamentul 4G, altfel nu merge deloc net-ul ?

E o intrebare buna. Am citit ca pentru net 4G trebuie verificat SIM-ul si in unele cazuri, trebuie sa fie schimbat. Am inteles ca trebuie schimbat mai ales daca SIM-ul e mai vechi de un anumit numar de ani (2 sau 3).

Ma gandesc ca macar netul 3G va functiona. Eu am SIM nou (de anul trecut) si cu Nexus 5 sunt conectat la retea 4G, chiar daca netul nu e 4G (nu l-am testat, sincer, testele de banda halesc mult net mobil si nu pot sa il irosesc). Cred ca ar trebui sa fie la fel si pentru tablete.

In lista cu abonamentele de date am Smart Net 12 fara bulina 4G. Eu de aici deduc ca nu imi ofera viteza 4G la acest abonament.

1. La ce se refera tariful de 2 euro / luna pentru trafic de noapte ?
  2. Daca vreau sa-l cumpar online (Cumpara fara produs), in Cosul de cumparaturi ma pune sa aleg ce tip de SIM doresc si sa bifez daca am nevoie de SIM 4G. E formular general si in cazul acestui abonament nu are valoare bifa sau e o cerinta tehnica, adica daca am o tableta 4G, SIM-ul necesar trebuie sa fie unul special "tip 4G", chiar daca nu este si abonamentul 4G, altfel nu merge deloc net-ul ?

1. Ai avea trafic de noapte nelimitat si necontorizat intre orele 23 si 6 dimineata. Optiunea iti este oferita si daca ai limitare pe timpul de zi. Cei 5GB ar avea caracteristica de a fi utilizati intre 6 dimineata si 23 seara. Nu trebuie nici sa te deconectezi dupa ora 23 si inainte de 6, pentru ca se face totul in mod automat.

2. Poti alege SIM 4G, in eventualitatea in care la un moment dat poate vei dori sa upgradezi catre unul ce ofera astfel de acces, pentru a nu mai face un drum in plus la magazin in viitor. Daca ai tableta 4G si iei abonamentul de 12 euro cu SIM 4G, il vei putea folosi dar pe 3G, asta pentru ca tipul abonamentului nu iti ofera si 4G. Daca faci upgrade, o sa ai pe urma direct si 4G.

E o intrebare buna. Am citit ca pentru net 4G trebuie verificat SIM-ul si in unele cazuri, trebuie sa fie schimbat. Am inteles ca trebuie schimbat mai ales daca SIM-ul e mai vechi de un anumit numar de ani (2 sau 3).

Pentru 4G ai nevoie de sim USIM. Cele mai vechi de 1-2 ani si de la cartelele Vodafone nu sunt compatibile 4G, de aceea fiind nevoie de schimbarea de SIM.

Eu ma gandesc ca daca am o tableta 4G, sa zicem Nexus 7 si nu bifez acolo, chiar daca abonamentul nu e 4G, net-ul sa nu mearga nici macar 3G.

Vei avea acces pe 3G. Daca SIMul este 4G, el va sti sa se conecteze sin in 3G si in 2G, in functie de cum este setat dispozitivul sau acoperirea retelei.

Si daca acum, avand tableta cu mini-SIM, aleg mini-SIM, apoi imi cumpar una cu micro-SIM, mi se schimba la un magazin Vodafone ?

Da, prima schimbare de la SIM(miniSIM) la micro/nanoSIM se face în mod gratuit la magazin. MicroSIM-urile vin și ele cu un fel de adaptor, sunt de tip double-cut.

Dar de ce ai plăti 12 Euro pentru date când poți folosi un sim dintr-un modem Digi?!

Pentru ca mi-a fost confiscat. De fiica. Si pentru ca vreau sa am net bun peste tot. Si pentru ca nu asta era subiectul. E un fel de "De ce ai plati 650 pe un S5 cand poti lua unul fake cu 200 dintr-o parcare" ;) Acum platesc 19.

Da, prima schimbare de la SIM(miniSIM) la micro/nanoSIM se face în mod gratuit la magazin. MicroSIM-urile vin și ele cu un fel de adaptor, sunt de tip double-cut.

Asa stiam si eu, ca e gratuit. Dar cand mi-am schimbat cel din telefon, tot prima data, m-am trezit pe factura cu 20 lei + TVA :)

Daca va arat SIM-ul meu va speriati. Dupa ce ca e foarte vechi (din anul 2000 Connex), mai e si taiat de desteptii aia de la Altex. Cand mi-am luat Moto G a trebuit sa o tai asa ca m-am dus la Altex ca tot era in zona. Ii dau cartela, o taie cu clestele ala special si dau sa o bag in telefon dar nu intra. Ii spun mesterului ca nu intra, se uita si el si scoate dintr-un sertar o alta ustensila mai de folos, sfanta foarfeca... si ia-o la cioplit pana a intrat :)) Mi-a maltratat SIM-ul :)) asa ca aveti grija pe unde le taiati.

Sent from my Moto G using Tapatalk

Mai bine se efectueaza schimbarea in magazin.

Momentan,lipsesc optiunile de alegere a SIM-ului dorit la achizitia de abonament de date cu produs.Eshop-ul Vodafone vine intr-o noua prezentare.Cineva de la mentenanța site-ului trebuie sa le indexeze la sectiunea Tablete si Modemuri.

Edited by Ionuț