Clicky

Jump to content
candrei

Localizare telefon pe baza IMEI-ului

Recommended Posts

Ieri, o amica si-a uitat telefonul in taxi. A sunat la firma respectiva dar nimic, nu a ajutat-o nimeni cu nimic. A mers la Politie sperand ca o vor putea ajuta in vreun fel.
Problema mea e urmatoarea: ar putea fi localizat telefonul pe baza IMEI-ului? Cartela a fost scoasa imediat din telefon. Cat a uract pana la etajul 1, taxiul respectiv plecase din fata blocului iar cartela deja fusese scoasa din telefon.

Am cautat pe internet diferite metode dar toate ma indruma cate o aplicatie gen ADM sau Cerberus. Ea, fiind un "easy user" si folosind telefonul doar pentru poze / mesaje / internet, nu avea habar sa foloseasca aplicatiile astea, nici macar ADM-ul nu era activat. In concluzie, nu pot localiza telefonul cu ajutorul Google-ului.

Vreo idee?

Guest Deio

Pe baza IMEI-ului doar operatorul o poate face, daca telefonul este inregistrat la ei. Asta daca ai IMEI-ul telefonului. Si nu stiu daca vor sa o faca.

Din cate stiu nu se baga nimeni, procedura este sa se depuna o plangere la politie si acolo bineinteles ca se va pierde printre restul de plangeri. Uneori se mai recupereaza totusi.

Depinde si de telefon. Era ceva deosebit, un telefon scump?

Se recupereaza doar in cazuri grave gen talharie jafuri omoruri, sau daca ai pile sus puse la serviciile-stiti-voi-care

Trimis de pe al meu GT-I9505

Guest Deio

Incearca la operator atunci. Daca e cumparat de la ei, se poate bana IMEI-ul si hotul nu il poate folosi. De clonat/generat IMEI nu se pricepe oricine si atunci hotul va avea o caramida interesanta.

Și tot nu va putea sa îl raporteze, ah, dulcea răzbunare.

Trimis de pe al meu veceu, folosind Tapatalk 14

Ce cautare dupa IMEI ? Daca soferul ala a fost hot (pentru ca hot a fost) si probabil nu prima data, de vreme ce a scos imediat SIM-ul, poti zice ca are experienta - eu (adica un barbat, nu domnisoara) m-as duce la el si i-as zice asa: "Nene, cat poti sa iei pe telefonul ala ? Uite, iti propun un targ: nu-ti voi sparge in fiecare zi toate geamurile si farurile de la masina si mi-l dai inapoi". E taximetrist, din asta traieste. Nu-si permite sa stea cu masina in service zi de zi.

Guest Deio

Asta daca mai tii minte masina, sau indicativul. Ai dreptate, e foarte util sa tii minte indicativul de taxi si firma, nu sunt informatii grele de retinut. Nu stii niciodata ce poti pati.

Ca sa nu mai deschid alt topic, cum se poate localiza un telefon fără android /ios/wp fără sa știu nimic despre acel telefon decât numărul de telefon al proprietarului?

Telefonul suna, deci nu e scoasa cartela. Vreo idee?

Nu știu exact situația. Sunt doar un intermediar către voi.

Din ce am înțeles, ea a făcut o comandă și, ca orice alt om, știind ca vine un taxi de la o firma și nu e vreun particular suspect, te urci în mașină fără griji. Nu stai sa vezi numărul de înmatriculare. Cert e ca cei de la firma nu au vrut să o ajute în nici un fel, au început sa se scuze ca nu e vina lor și nu au oferit nici un fel de informație.

Ala a scos cartela în scurt timp, cât urci pana la etajul 1...

Trimis de pe al meu P5_Quad folosind Tapatalk

Nu e vina lor, normal. Dar comanda a fost facuta prin dispecer ? Daca da, se poate afla de la dispecer masina si soferul. Ea ar trebui sa-i roage sa-i spuna doar asta, masina si soferul. Pentru informatia asta nu au de ce sa o refuze, ca doar nu e undercover.

Are 17 ani. II zic sa de ducă cu boieru', a se citi tatăl său. :D

Totuși, avea Dropbox preinstalat. Sper ca și configurat. Nu se poate găsi cu ajutorul Dropbox? Știu ca doar urca pozele automat dacă e setat, poate e ala bleg și își face vreun selfie. :D

Era acum un an, un dobitoc care a furat ceva mașină scumpa, după jaf, și-a făcut poze cu mașina și le-a pus pe Facebook, evident ca C. I. A a fost la el în secunda 2, aș râde o săptămână dacă ar face și asta la fel. :)))

Era un caz cu un telefon furat din Anglia iar proprietarul făcuse un blog pe tumblr cu pozele de pe Dropbox.

Innoxius, cam asa ceva.

Eu am automatism. Cand cobor din taxi verific portofel, chei, telefon. Abea apoi dau drumul la mașină să plece.
E un caz nefericit dar nu cred că sunt sorți de izbândă.
Fata nu poate dovedi că a lăsat telefonul în mașină.
Șoferul nu poate fi acuzat de furt.
Mai mult, plec de la premisa că domnișoara a stat pe bancheta din spate. Voi credeți că vreunui șofer de taxi îi arde să verifice bancheta când se eliberează mașina? Credeți că are ochi în ceafă să vadă ce e pe banchetă?

Trimis dupe racheta de G-Pad a soției.

DTTR, cartela a fost scoasa din telefon in maxim 3-4 minute. Crezi ca si-ar fi gasit ala alt client atat de repede? Mai mult, clientul sa scoata si cartela fara sa zica nimic...

Asta e. Mai postez pe parcurs daca aflu ceva. Nici eu nu stiu prea multe ca aflu prin intermediul unui amic care mi-a cerut ajutorul.

Multumesc pentru raspunsuri!

Nu e vorba ca a fost scoasa cartela, telefonul a fost inchis imediat. De cartela s-a ocupat mai tarziu. Era bun un Android Device Manager instalat, chiar daca se scoate cartela, cat timp contul e pe telefon si telefonul are net, putea sa afle mai multe. Putea sa il si stearga de la distanta.

Nu e vorba ca a fost scoasa cartela, telefonul a fost inchis imediat. De cartela s-a ocupat mai tarziu. Era bun un Android Device Manager instalat, chiar daca se scoate cartela, cat timp contul e pe telefon si telefonul are net, putea sa afle mai multe. Putea sa il si stearga de la distanta.

Am precizat mai sus ca nu are treaba cu chestiile astea și am menționat de cartela în ideea de a sugera rapiditatea cu care s-a ocupat ala de telefon. Ea a încercat sa sune dar... Ce sa vezi? Nimic.

Net fara cartela ?

Wi-Fi. :D

Wifi nu prinzi peste tot pe unde mergi, mai ales fara parola

Edited by Sebi