Clicky

Jump to content
Innoxius

Transalpina si Strategica

Recommended Posts

In vara asta intentionez sa fac aceste drumuri, Transalpina si Strategica. Singur (inca nu s-a inventat cortul cu apa calda), cu Logan-ul personal.

In ce perioada intentiozi sa mergi pe Transalpina?

Pt. cine a mai fost; cu cazarea cum e pe acolo? (ma refer la prețuri si condițiile ce sunt oferite) Nevasta-mea sa nu audă de cort. Unde mai pui ca ai ocazia sa dai noroc cu ursul sau alte animale .

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

Eu am fost pe Transalpina. Te asigur că nu merită efortul. Lasă filmele de prezentare și reclama. Drumurile de acces către Transalpina fac că experiența Transalpina să nu merite 2 bani.

Transalpina în fapt e o porțiune de drum de munte, îngust, fără marcaj longitudinal, ne-terminat.

De oprit poți opri doar în câteva locuri unde veti fi înconjurat de români.

Așadar...

Cazare unde vrei tu în zona Sibiului, și excursie de o zi de 300 de kilometri de condus (asta dacă vrei să te întorci la Sibiu).

Ah... Perioada... De evitat weekendurile.

Oricum o știre de acum două zile prezenta Transalpina că închisă din cauza zăpezii.

Trimis dupe racheta de G-Pad a soției.

Edited by DTTR

Nu am o perioada anume. Sunt legat de vreme. Din cauza ca pe Strategica nu e asfalt (Doamne ajuta), trebuie pastrata o perioada fara ploi. Unii zic ca doua saptamani.

Cazarea nu ma intereseaza. Merg cu cortul. Ce-or avea nevestele astea cu cortul ? Cred ca ar trebui sa le prezentam romantismul traiului la cort :D

Gasesti cazare la Ranca (e plin de pensiuni) sau la Voineasa. Am inteles ca si-a revenit ca statiune. Se mai poate caza la Manastirea Oasa, dar cu restrictiile de rigoare. Am mai vazut ceva pensiuni in partea de Nord a traseului, unele pe Transalpina, altele mai la Vest.

Da, DTTR are dreptate cu weekend-urile. Eu sa fiu plecat de luni pana vineri. Si o sa ma intorc in Timisoara prin Petrila - Campul lui Neag - Baile Herculane. Alt traseu fain.

Pana la urma am urcat cu nevasta si doar pe "Drumul Regelui". Saliste - Novaci. Ca sfat, masina destul de puternica (Logan-ul de 1,4 a fost la limita). Si tot ca sfat, daca nu "gustati" muntele, mai bine stati acasa. Sau in vale.

Am fost eu pe Transfagarasan vineri, in ziua libera. Mi-a luat 2 ore sa urc, erau masini pe vreun kilometru. Nu am auzit de Strategica. Transalpina nu e tot una cu Transfagarasanul, nu?

M-am uitat acum pe harta, nu e acelasi drum. In Saliste am fost si eu cazat.