Clicky

Jump to content
Master_B

iMac și MacBook cu cipuri ARM: deja pregătite în laborator.

Recommended Posts

ytavery2.jpg

Potrivit unui site francez, Apple ar avea deja gata iMac, MacBook și Mac mini cu procesoare ARM. Compania, cu toate acestea, urmează să stabilească calendarul pentru debut.

Apple lucreaza la Mac-uri cu cipuri ARM. Nimic nou sub soare, s-ar putea spune, dacă nu ar fi fost ca site-ul francez MacBidouille să arate unele detalii interesante, desigur,trebuiesc tratate cu suspiciuni ca orice indiscreție de acest gen.

Potrivit site-ului, Apple ar experimenta pe un iMac și pe un MacBook, probabil, un air de 13-inch, echipat cu patru sau opt procesoare ARM pe 64 de biți, toți cu patru nuclee. În camerele secrete de la Apple ar fi, de asemenea, un nou Mac Mini cu patru procesoare ARM quad-core pe 64 de biți.

Sursa afirmă că dezvoltarea este foarte avansată, astfel că produsele ar putea ajunge pe piață în curând, dacă Apple nu ar fi blocat totul pe temerile că o tranziție bruscă de la chipuri Intel la cele ARM ar putea crea probleme serioase de vânzări gamei Mac. Compania, de asemenea, lucreaza în paralel la o versiune de OS X pentru cipuri ARM și o nouă tastatură cu un Magic Trackpad foarte mare.

Apple, cu produsele sale de telefonie mobilă, lucrează de ani de zile pe platforma ARM, deci un pasaj la acea arhitectura - mai ales acum că este pe 64 de biți - nu mai este așa puțin probabil. Totodată trebuie luat în considerare faptul că societatea a investit bani și oameni pentru proiectarea de cipuri ARM: Este probabil că nu vrea să le folosească doar în lumea telefoniei mobile, dar punctează spre mai mult;în felul acesta s-ar elibera și de calendarul update-urilor Intel. Ceea ce rămâne de stabilit însă, este când se va hotărî să facă noul salt.Un astfel de pas au mai făcut în 2005 când Steve Jobs a anunțat pasajul de la PowerPC la cipurile x86 Intel și au rescris OS X de la 0.La vremea respectivă a fost o alegere obligată, acum însă nu este nici o grabă.

Trimis de pe Marte

Guest Deio

Tocmai citeam stirea pe RedmondPie :)) si exact in acelasi timp am dat pe forum :) Sincronizare :P

Nu stiu ce sa zic. Intel a lansat acum 10 zile Haswell Refresh, in toamna la IDF vom vedea Broadwell (am roadmapuri NDA pana in decembrie), cu TDP-uri care rivalizeaza cu ARM, insa performante net superioare.

Cred ca Apple nu se mai intelege cu nimeni si si-o ia in cap :)) Se incapataneaza sa isi produca inHouse totul (bine, Foxconn/Pegatron), dar sa nu mai depinda de parteneri.

Exista limitari la platforma ARM. Un SoC e bun, consuma putin, are autonomie, dar nu are putere. Daca ii croiesti aplicatii speciale, o fi bun, insa va trebui sa regandesti structura. Si apoi mai exista limitarile hadware.

ARM nu poate adresa un SSD real, cel putin nu inca. SSD-urile reale au nevoie de I/O puternic si interfata serioasa (S-ATA), cu chipset dedicat comunicarii prin DMI sau PCI-E lanes.

Si se mai pune problema upgrade-ului, mic si el, dar poti pune o memorie, poti schimba SSD-ul, etc.

Mai degraba as vedea un iPad Pro cu x86 si stylus, dar probabil il vor amana.

Sunt mai multe puncte de vedere aici,iar unele dintre ele ar fi că:

-într-adevăr cum spune și Deio,Apple vrea să-și construiască în casă,procesorii

-vrea să nu mai depindă de Intel în ceea ce privește update-urile

-ar dispare compatibilitatea cu Windows

-ar avea de câștigat în termeni de autonomie dar ar pierde în termeni de performanță(deși nu am idee la ce nivel s-ar ridica performanțele la 8 sau mai multe cipuri împreună,dar dacă Apple le testează înseamnă că este acceptabil)

Si daca vor sa scoata variantele cu c la coada ? Adica mai ieftine ? Taie din costurile procesoarelor / platformei, taie din capacitatile de procesare (nu mai editezi in Final Cut), taie din features (fara Windows) si dau Apple la tot poporul. Cine da banul, are originalul. Cine nu, are surogatul.

Guest Deio

Cum zicea Master_B si eu, Apple e pregatit sa faca un compromis. Are echipele necesare pentru ca sa produca de la A la Z, inclusiv software. La cat sunt de buni in creeat programe, nu m-ar mira daca ar merge FinalCut si Photoshop pe ele.

Ramane sa treaca de limitarile hadware, stocare si viteza. Probabil ca nu o vor face anul asta, Apple niciodata nu lanseaza ceva in graba.

Chiar si asa, cu limitarile respective, o vor face in Cloud, ei sunt bine pregatiti pentru asta si cred ca e pasul lor urmator.

Eu sunt paranoic, nu suport sa am datele pe te miri ce server, gestionat de indieni sau filipinezi :P Nu am sa renunt la Windows, pentru ca jobul asa e si desi am 2 iPaduri Air si am avut "Aifon", nu renunt la stocare externa. V-am zis ca am BD-RW, mi-am mai luat unul :) 20 lei un disc de 50GB, eu zic ca e acceptabil.

nu m-ar mira daca ar merge FinalCut si Photoshop pe ele.

Waaaaaait,de ce n-ar merge photoshop?

Guest Deio

Ce am zis eu de "quote" ?

Cand prelucrezi imagini necomprimate de sute MB sau GB, probabil vei bea o cafea, juca un joc, dormi si apoi vei vedea ca se prelucreaza :))

Eu cred ca Apple construieste cladirea aia UFO a lor ca sa dea si putere de calcul mobila, cum doreste Microsoft, nu doar ca un campus universitar.

Acum am înțeles, mersi.

Eu știam ca dacă vrei sa evidențiezi ceva dintr-un post anterior, ai voie sa dai quote doar dacă postul e destul de lung. Și la tine e destul.

Trimis de pe al meu veceu, folosind Tapatalk 14

Guest Deio

Bine ai venit la noi :)

Tocmai ca si la partea asta vor sa renunte. Se inchid niste usi.

welcome.jpg

Multumesc pentru primire :D .

Oricum sunt 99% sigur ca asta nu se va intampla prea curand, mai ales daca Broadwell va creste performanta GPU cu 30-40%, cei de la Apple se vor putea lauda cu macbook-uri si iMAC-uri tot mai subtiri si performante pe partea video. Cel putin nu vad ca un ARM sa se bata cot la cot pe partea grafica cu Iris.

// Poate saptamana viitoare vom avea mai multe detalii cand vor prezenta iOS 8 si 10.10 .

/// Mersi :))

Edited by Stoian Vlad

IOS uăpt.. Ce trece timpul, mai ales când stai degeaba. :))

Am intrat special pe tableta ca sa-i vad poza mai mare,imi place mult,de fete. Evident.

Trimis de pe al meu veceu, folosind Tapatalk 14

Edited by Sebi

iOS 8, va aduce cateva functii noi, sa-mi masoare tensiunea, numarul de pasi etc.. pentru mine nefolositoare ( chiar daca sunt fan Android ) nu as avea de ce sa folosesc acele aplicatii, cel putin eu nu le vad niciun rost ( este doar parerea mea ), multi le folosesc, dar eu sigur nu.

Cel putin la un sistem de operare mobil, iOS, Android etc.. caut simplitate si usurinta in folosirea lui. De la iOS 8 nu am asteptari, sunt curios ce va aduce 10.10.

Deja o dam in OFF-Topic, cert este ca daca cei de la Apple vor sa fie "subtiri" vor folosi ARM, dar vor scadea drastic in performanta. :)