Clicky

Jump to content
Innoxius

Carcasa metalica. Pro si contra

Recommended Posts

Plecand de la acest articol, va invit sa va exprimati parerile legate de carcasele metalice pentru telefoane sau tablete.

No, Samsung, LG and Sony, I don’t want a metal smartphone

Eu nu mai vreau metal (am avut un E61), pentru ca "There’s a right way to do plastic"

There’s a right way to do plastic

I will go back to Nokia for a second and say that the company showed us that there is a right way to do plastics. Their polycarbonate finishes on the Lumia series were spectacular, ergonomic, solid, and they still felt premium. Even the iPhone 5C went for the same material. Plastic doesn’t have to be cheap, wobbly, and badly done. It can be executed to perfection, for an excellent blend of look, feel, and functionality.

Aici are dreptate Nokia știu cum să facă telefoane din plastic și Motorola .

Mi-a placut când a aparut HTC Desire X era cel mai frumos telefon din punctul meu de vedere ,că avea ceva probleme este altă poveste dar arata atât de bine deși este din plastic .

Iar legat de topic ,păi da arată bine dar la un moment dat to se va zgâria și tot la husă/bumper/case se ajunge la un moment dat .

Lumia-ul meu e zgâriat in spate puțin că l-am scapat pe piatră de cateva ori ,si nu a avut decât o zgârietură minoră ,iar Sony-ul in tin in bumper , dar dacă era de metal probabil că ar fi fost zgâriat mai mult .

Guest Deio

Da, asa este. De aceea Apple are la iPad o parte din plastic. Semnalul trece insa devine mult mai slab la 5m decat la o tableta din plastic. Vad eu pe router.

Treaba cu telefoane/tablete din metal, e subiectiva. Din partea mea sa le faca si din vata medicala, numai sa aibe autonomie. Din nefericire, nu le pasa.

Se lupta pe inutilitati cu plastic vs metal, ca e premium, nu e, e "rece" e "cald".

"Antonio fa caldo, Antonio, ffffa frredoo" :))

Exista materiale polimeri care sunt mult mai rezistenti ca metalele. De exemplu CFRP (carbon fiber reinforced plastic) prezent pe ThinkPad X1 Carbon si alte modele. Cauciucat. Si daca este "slefuit" bine, arata extraordinar.

Se poate folosi magneziu, eu la Surface Pro 2 am semnal unde nu am cu nici o tableta/telefon (evident, e vorba de un modul WiFi real, nu SoC si antene serioase.)

Se pot folosi alte materiale, insa din lacomie si lene (costuri productie, bla bla), e mai usor sa matritezi plastic decat sa ai topitorie metal. Sau prese uriase, etc.

Ei cauta profit, nu calitate. Da-i sa mearga.

De ce ne mai lamentam? :P Si asa la 2-3 luni iese alt telefon, sunt de unica folosinta.