Clicky

Jump to content
Guest Deio

Surface Pro 3, noua lopata marca Microsoft

Recommended Posts

Guest Deio

Precum stiti, Surface Pro 3 s-a lansat acum cateva zile. Este si un Mobicast pentru asta.

Exista si review deja pe The Verge, care sunt incantati. Cam repede au avut acces la un sample :P

Totusi, Microsoft ii calca pe urmele lui Samsung cu al lor Goliath Note 12.2". Ca sa nu creez disensiuni, ma intreb, care arhitect intreg la minte se va duce cu asa ceva pe santier?

Cum zice si Innoxius, "Nu va mai luati dupa toate reclamele care ne arata arhitecti cu tableta pe santier. Eu zic sa intrebati un arhitect. Eu am facut-o", nimeni intreg la minte nu nu va merge cu o tableta asa fragila pe santier. Exista produse dedicate pentru asa ceva.

Stiu ca reclamele sunt atragatoare in care oameni bine imbracati arata sefilor ce fain e sa faci productivitate pe o lopata. E un moft, scump. Foarte scump. Va zic eu, dupa 2 generatii de Surface-uri. Desi eu am primit-o pe a mea, nu as da 5000 lei pe asa ceva. Sau peste 7000 cat va fi Pro 3.

Pareri? Bineinteles ca Microsoft nu o va aduce oficial, i-am intrebat eu ieri la IT Congress 2014, eveniment la care au participat si ei. Nu aveau nici Pro 2 sa o expuna pe stand :)), le-am oferit-o pe a mea imprumut :P

Microsoft Surface 3 este o tabletă cu "ambiții",care practic unește un ultrabook cu puterea de calcul a unui bun notebook și cu un Stylus digitalizator care te permite să folosești semnătura digitală și cred că se adresează mai mult celor care caută un dispozitiv hibrid.În mod profesional,nu cred că va fi apreciat de arhitecți,ci mai degrabă de cei care folosesc în mod masiv Excel,Power Point,Word.Mie sincer să fiu îmi place și dacă n-ar trebui să donez un rinichi ca să-l pot avea,mi-ar place și mai mult:)

Trimis de pe Marte

Guest Deio

Surface si mie mi-l place, e mai interesant ca orice tableta Android pe care o am sau detinut-o. Stylusul e de vis. Si am Type Cover 2, cu iluminare, ma ajuta la articole cand scriu :D

Dar sa o cumperi in Ro, e prea mult. Desi am cel putin 5 clienti care o doresc chiar si la banii astia. Nu mai pot aduce :(

Guest Deio

Ce glume bune au in palmares. Sa inteleg ca primele 2 generatii erau de sacrificiu si nu se adresau segmentului "enterprise"? :))

Eu nu cred ca se vor inghesui sa il cumpere cei de la BMW sau Coca Cola, poate cativa manageri cu fite care merg ca premierul Romaniei cu iPadul dupa el si il flutura prin presa.

Cati cumparatori inseamna asta? 10, 100, 1000? E un numar infim, nici nu renteaza sa lansezi un astfel de produs pentru cativa pasionati. Sau faci o editie limitata si poate castigi mai mult, ii atragi prin faptul ca nu ar avea acces.

Eu cred ca asa castigau mai mult.

Nu zic ca tableta e DOA, insa nu va avea impactul la care se asteapta Microsoft. Astia habar nu au ca firmele mari au standarde Dell, Lenovo, HP, unii Acer :D Cum ii faci sa renunte la ele? Nu poti. Stiu ca la licitatii, cand e protectie pe un brand anume, trebuie sa intri cu el, deci nu poti intra cu altceva ca participi degeaba si te elimina din start.

M-am uitat la prezentarea live, Panay era atat de excitat, incat era ca un copil mic, dar in fata lui erau zeci de posesori de Mac, eu cred ca in interior se simtea penibil :))

Cum faci tu un posesor de Mac sa renunte la splendoarea aia de laptop si sa iti cumpere duda ta de tableta. E familiar cu el, se pricepe, il utilizeaza, nu are nevoie de un produs mai slab cu autonomie mai mica. :D

Un lucru este clar, cel putin pentru mine: dupa ce am testat (cumparat si folosit minim 3 luni) peste 10 tablete, raman la parerea ca Apple este cel mai bun la acest capitol. Am incercat tablete ieftine (Eboda, Vonino), medii (Acer) si premium (Nexus 7 2013, Xperia Tablet, iPad Mini prima generatie). Concluzia finala este iPad Air, tableta de pe care scriu acum.

Surface pare un ultrabook dezmembrat, deja e mai mult notebook decat tableta...

Sent via iPad using Tapatalk

Guest Deio

Un alt articol, de data asta marca pupatorilor de la Engadget :))

Pe cine incearca sa prosteasca? "Aruncand MacBook Air pentru Surface?"

Poate are diverse functii de care nu stim noi: facut cafea, mic dejun, servirea mesei in pat. Altfel nu-mi dau seama care-i inventia

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Guest Deio

Voi nu stiti, dar noaptea se transforma intr-o domnisoara Android, programata sa iti indeplineasca cele mai nebune dorinte  :rolleyes:  :rolleyes:

Doar posesorii o stiu si in manual nu scrie, e EasterEgg  :)) De aceea e si asa scump un Surface 3, ani de cercetare in domeniu  :D

Guest Deio

Da, interesant. Asus nu il are oficial inca pe Romania. Se pare ca astia il cumpara de afara de undeva.