Clicky

Jump to content
Innoxius

Mai repede decat s-a promis

Recommended Posts

Presupun ca in mare parte a investitorilor si dupa a Microsoft-ului, pentru ca si-au luat masuri de precautie in caz de vor sa le dea teapa cu contractul facut intre cei doi..

Din cate stiu eu, aveau o alianta comerciala cu Microsoft, facut prin 2011 parca, si nici vorba ca Microsoft sa detina parte din Nokia. Sau cel putin eu nu am auzit de asa ceva.

Dar nu stapanesc domeniul deloc...asa incat, nu vreau sa dau din gura degeaba.

Ce cred eu:

1. In intelegerea dintre MS si Nokia, primii au zis: va dam bani de marketing (s-au dat ceva sute de milioane), va lasam sa customizati intr-o oarecare masura WP (s-au auzit zvonuri in acest sens), va consideram mai presus de restul OEM's (se pare ca va fi un canal separat Nokia pe Market), dar intr-un timp de... folositi pe smartphone doar WP

2. Drept urmare, pe MeeGo n-a fost greu sa-l ingroape, era la inceput. Pentru Symbian au hotarat 2016, parca. Si ca sa nu fi muncit degeaba pe MeeGo, il pun la cura de slabire si il muta in locul S40, rezultand asa-zisele smarterphone. Niste Smartphone pentru saraci. Sau cei cu pretentii mai scazute, ca sa nu jignesc.

3. Dar cum ce hotaresti acasa nu se potriveste cu targul, vanzarile n-or fi fost la nivelul asteptat. Ba mai mult, MeeGo nu vrea sa moara, mama lui de Linux deschis. Ba chiar a primit o pagina (e drept, ca mai ascunsa, asa, sa n-o vada Bill) pe site-ul Nokia USA.

4. Drept urmare, au luat hotararea sa-i taie tubul de oxigen Symbian-ului.

Intrebarea care se pune e unde se vor duce Symbian-istii ? La ce val de nemultumiri au fost acum un an, cand doar s-a anuntat parteneriatul, acum, ca si-au calcat promisiunea, la cum e omul, tare mi-e ca o buna parte se vor duce la Android.

Cand intrebam cine detine Nokia, era o intrebare retorica. Ma refeream la cine ia decizii cu adevarat.

Dar poate e doar un zvon :))

E clar ca, in urma parteneriatului cu Microsoft, Nokia sunt legati de Windows Phone si este exclus sa treaca la Android. Singura varianta sa scape de Windows Phone ar fi falimentul. Sau cea mai mare "aroganta", sa fie cumparati de Google -_-

Poti argumenta afirmatia ta?

Nokia inca sunt foarte buni la telefoanele clasice.Ca nu ai vazut tu telefoane Nokia cu Windows este una,si sa faci afirmatii......este altceva.

Nokia sunt praf rau.. Eu nu am vazut in viata mea aici in bucuresti, oameni care sa aiba nokia cu windows..

N-ai văzut niciun Lumia? Parcă așa îl cheamă...

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Ce mi se pare ciudat e ca AllAboutSymbian n-au spus nimic pana acum. De obicei preiau si ei stiri de pe gsmarena si au o pozitie in general fair vis-a-vis de Nokia.

Exista dar eu unul nu am vazut deloc.. si mentionez ca ies din casa zilnic destul de mult.. vad numai iphone-uri si nokia c3 si E71.. poate in alte tari au oamenii.. aici pauza

Pai Lumia 800 vine cu display gorila glass + carcasa din policarbonat... ceea ce il face imbatabil + un design superb, ca nu-i sistemul asa de renumit ca Android-ul asta ii altceva, vine cu in procesor destul de ok, memorie interna mare, memorie ram de 512 mb cam ca la 80% din smartphone-urile de pe piata... Iar Lumia nu este de tare mult pe piata daca are jumatate de an... iar multa populatie nu prea stie de ele pentru ca operatorii de telefonie mobila nu se chinuie sa le faca reclama, cred ca asta ar fi raspunsul de ce nu vezi tare multe Lumia la oameni.