Clicky

Jump to content
reflavius

Noutati / Stiri despre comunicatii si telefoane mobile

Recommended Posts

Nu te-ai bucurat degeaba. Articolul este vechi si se refera la "se cumpara cu buletinul", update-ul la ce a zis Curtea.

Da-i pe "Versiune neoptimizata pentru mobil" ca sa-ti dai seama mai bine. Intre Update si articol este o linie orizontala care delimiteaza clar cele doua parti.

Eu nu cred ca va ramane asa. Boala e de la UE si de la SUA. Probabil ai nostrii, in buna traditie carpato-danubiano-pontica au facut legea pe genunchi, "las-o ca merge si asa, ca oricum o cere antiterorismul mondial si trebuie sa ne aliniem si noi". De aia zic ca e posibil sa o schimbe (dar nu ideea principala) si sa o retrimita.

La anul parca vad: Samsung diving 50% to three-year low. In ritmul asta si cu paletele Apple pe piata, nu-i vad bine.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Guest Deio

Google vrea sa ii inchida, cum spunea si Sp1tfire. Aceleasi tertipuri murdare ca Microsoft, daca nu le place de careva sau le sta in cale, ii cumpara si ii distrug. Microsoft are la activ o gramada de companii pe care le-a inchis de-a lungul vremii, pentru ca le stateau in cale.

Acum au esuat pentru ca probabil nu au putut oferi mai mult decat cereau Cyanogen, dar daca le fac o oferta de nerefuzat, atunci sigur vor ceda.

Ai refuza mai mult de 1mlrd$? Traiesti si tu si toate neamurile tale 100 de ani fara probleme :))

Ei cauta sponsorizare de 1 miliard, dar nu cred ca Google le-a oferit 1 miliard. Cred ca vindea Steve Kondik in secunda doi, daca oferea Google banii astia.

Ramane de vazut. Momentan castigurile lor nu cred ca sunt grozave, o fac mai mult din pasiune. Nu stiu decat de parteneriatul cu OPO, care probabil nu le aduce mari venituri. La un moment dat pasiunea n-o sa mai tina de foame.

Guest Deio

s-ar putea ca Google sa se joace de-a soarecele si pisica, cu siguranta au asi in maneca.

Daca vor sa ii cumpere pe Cyanogen, o vor face. Mai ales daca vor sa ii inchida.

Acum s-au dus sa tatoneze terenul putin, sa cunoasca adversarul.

Confirmare Wall Street Journal Confirms Nexus 6 this Month - Android Weekly - YouTube

Sent from my HM NOTE 1W using Tapatalk 2

Edited by reflavius

Nu știu de ce i-ar închide google pe cei de la CM.

Până la urmă Android e un sistem de operare open source și oricine se poate juca cu el, cum fac cei de pe xda.

Apropo dacă nu știați CM are parteneriat cu One plus și Oppo(cu al lor N1);)

Guest Deio

Pentru ca le stau in cale, de aia :)

Asa fac marile companii cu cei mai mici ce le stau in calea "fericirii".

Pot sa o faca si daca vor cu adevarat, o vor face.

Daca i-ar cumpara, sigur ar fi o clauza in contract ca Steve & Co sa nu dezvolte niciun firmware timp de x ani. Altfel Steve ar vinde Cyanogen si ar face un alt firmware numit Blueogen sa zicem

CM are serviciile Google pe el ? Daca nu, e cum zice Deio, sunt pe lista neagra. Nu ma refer ca se pot instala de catre cei care vor, ci sa fie aplicatii sistem, asa cum sunt obligati ceilalti. Google are de gand sa oblige la 20 de aplicatii in viitor.

Nu au nicio aplicatie Google. Le poti instala dupa aia. Apropo de 20 de aplicatii, care ar fi alea? Ca eu nu vad sa fie 20 de aplicatii utile de la Google.

CM furniza serviciile Google sub forma de zip(Gapps). Nu îmi place pentru ca apar aplicații dublate. Au Apollo, care mi se pare cel mai nasol player, aplicație de mesaje, galerie, șamd. Ce-i asta? Bloatware. Mai au de scos și CyanogenMod Market și sunt independenți de Google.

@Sp1tfire, as zice ca aproape toate aplicațiile Google sunt utile. Ca nu le folosești tu e alta problema.

Da, dar CM specifică să instalezi GAPPS imediat după ROM (GAPPS fiind google apps) prin flashui-rea unui zip, deci devin aplicație de sistem. Niciun rom aosp nu are serviciile google sau alte aplicații google integrate în rom și trebuie instalate imediat după.

Guest Deio

Da mei, dar tre sa platesti pentru maps, play si alte servicii. Ma mir ca Cyanogen inca nu a fost dat in judecata pentru distribuirea GAPPS.

Guest Deio

Android e open-source, dar serviciile Goagle nu. Ca sa ai pe telefoanele/tabletele tale GAPPS, trebuie sa faci un contract banos (pentru Google) si sa iti asumi cheltuielile.

Altfel toti ar avea L cand ar aparea pe piata. Dar nu il au pentru ca trebuie sa plateasca, trebuie sa testeze, bla bla :P

Referitor la GAPPS, daca Google ii va vana pe cei ce distribuie ilegal (daca nu sunt CM), se va duce baba cu colacul.