Clicky

Jump to content
reflavius

Noutati / Stiri despre comunicatii si telefoane mobile

Recommended Posts

Uite Nokia, nu e Nokia! Citat din articol:

â€Trebuie spus ca  vorbim de o companie cu totul diferita de cea care recent a lansat noul 3310 si alte telefoane cu Android. Nokia care anunta acum investitiile de la Timisoara este urmasa companiei care intre 2008 si 2013 s-a numit Nokia Siemens Networks.â€

Nu dă cu iama OP5 în vecini să mai rupă niște FLOPS să fie în top, își folosește propriile resurse, atât.

Mie mi se pare puțin forțată asta cu trișatul! Dacă ar exista un standard de calibrare al procesorului, al GPU-ului sau la vitezei RAM și ROM pentru benchmark unanim acceptat de producători (imposibil de altfel), acuzațiile astea ar sta în picioare, așa e doar dorință de hipe, de buzz pentru renume pentru cel care a scris acel articol.

Guest Deio

Eu nu inteleg de ce lumea se excita asa tare dupa niste amarate de scoruri. E ATI vs Nvidia, all over again ....

@Erwin Stii bine ca toate chinezariile se lauda cu testele de benchmarks. Topul e plin de telefoane mai mult sau mai putin no-name, care in utilizarea normala sunt departe de scorurile pe care le scot in benchmarks. Pentru mine sunt irelevante testele astea, dar consider ca tactica asta a lor e o manipulare a potentialilor clienti, care cred ca un scor din benchmark inseamna si o performanta beton in utilizarea de zi cu zi.

Sent from my Galaxy S8+ using Tapatalk

Până la urmă, cei care se prosternează la testele astea ca la Dumnezeu, își merită soarta. Vor numere mari? Le au. Etapa următoare este hacking asupra aplicației ca să arate ce vrea omul. Vrei un miliardar de puncte că ți s-a terminat “iarba“ și vrei să te simți bine? Nici o problemă.

Eu nu înțeleg de ce se mai complică și nu-și face fiecare propria aplicație de benchmark.

Din partea mea să facă ce vor, dar dacă erau cinstiți, ar fi spus de la început “băi amărăștenilor, uite, așa și așa“, nu să descopere x sau y și apoi să vină cu explicațiile.

Partea frumoasă este că pe XDA a apărut un articol scris despre cât de bine a evoluat OnePlus în timp, cu laudă mare. Apoi vine asta. Sincer, nici pe mine nu mă prea interesează că nucleele sunt la frecvență mare când rulează benchmark-urile. Nu e chiar 100% corect, dar nici nu trișează.

Eu folosesc...

5ff0f9ecef922df7cecb80d2d2a0cf74.jpg61a460cb6b74100c62c3aea6ff2acfe5.jpg

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

OP5 telefonul urat! Camera mediocra, design Apple...nimic nou...jale...

Asta-i fain...caut bani pentru el sau urmasi lui:

http://www.pcgarage.ro/smartphone/xiaomi/mi-note-2-quad-core-128gb-6gb-ram-dual-sim-4g-black/?gclid=CJTU_-Wo19QCFcgYGwodCeAFoQ

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Camera lui OP5 e mai bună ca înainte și e loc de îmbunătățiri în software. Mai lăsați prostiile cu design-ul Apple. Imediat cum a apărut articolul pe XDA despre așa-numitul trișat în benchmark-uri lumea a îngropat telefonul. Nu aș lua un Xiaomi de frica softului, nu știi niciodată ce pun chinezii acolo, chiar și-n telefoanele pentru restul lumii.

@Sp1tfire: toți sunt orezari, așa cum a spus și @reflavius. Diferența e în softul pus și OnePlus e peste Xiaomi, e mai curat softul (pe testate).

N-am avut nicio aplicatie chinezeasca in softul global de la Xiaomi, iar la capitolul suport Xiaomi ii bate la fund pe OnePlus. Au pus Nougat pe telefoane midrange de acum 2 ani, iar OnePlus cu 3-4 telefoane mari si late nu poate sa puna Nougat pe modelele mai vechi. Sa fim seriosi.

Xiaomi are resurse mai multe decât OnePlus. Eu nu aș băga mâna în foc pentru Xiaomi. Poate pe telefoanele mai noi scoase în ultimii 1-2 ani au pus la punct softul, dar am citit un articol despre spyware-ul din telefoanele Xiaomi sau altele http://www.androidpolice.com/2016/11/15/security-firm-reportedly-finds-spyware-on-chinese-android-phones-including-blu-devices-sold-in-the-us/.

@Mihai Lasa ca si OnePlus a avut probleme cu leakuri de date, da un search pe Google. Eu am aceeasi incredere in ambele firme, adica moderata.

@nicolae Amandoua firmele sunt chinezesti. Nu conteaza ca se numeste MIUI sau Oxygen OS, tot de chinezi e facut softul.

Gogul XL:

https://www.theverge.com/circuitbreaker/2017/7/11/15955760/google-pixel-xl-2017-phone-leak-photo-rumor

https://www.cnet.com/news/google-pixel-xl-sequel-rumor/

Naspaaaa... Tabla pe cur, sensor amprenta pe cur, telefonul...de cur...

Sent from my MI 5 using Tapatalk