Clicky

Jump to content
reflavius

Noutati / Stiri despre comunicatii si telefoane mobile

Recommended Posts

Ar trebui ca si CEO-ul HTC sa citeasca articolul asta, avand in vedere ce preturi vor pe telefoane cu procesor Helio P10 si Snapdragon 821.

http://www.androidauthority.com/a-lack-of-qualcomm-alternatives-is-hurting-the-ecosystem-744879/

Sent from my MI 5 Pro using Tapatalk

Guest Deio

Razer is aia cu soarecii si mai nou tastaturi, mai nou laptopuri si te miri ce mai "produc". (pe naiba ca rebrandeaza)

Și destul de scumpe.....

Sau vorba lui @Deio pret....coca...

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Sper sa nu va mire faptul ca producatorii inca mai triseaza in testele de benchmark, de altfel inutile, dar pe care toti testerii le folosesc obsesiv pentru a demonstra cat de "ciumege" sunt telefoanele.

https://www.xda-developers.com/benchmark-cheating-strikes-back-how-oneplus-and-others-got-caught-red-handed-and-what-theyve-done-about-it/

Nu stiu cat de serioasa e stirea, dar avand in vedere "performantele" Telekom cred ca e de bun augur stirea si sper sa se concretizeze. Poate sub o noua conducere revin si ei cu picioarele pe pamant in ceea ce priveste preturile si serviciile oferite.

http://www.money.ro/telekom-discuta-iesire-de-pe-piata-din-romania-operatorul-impartit-intre-orange-si-rcsrds/

Eh, sunt negocieri. Eu sper sa vanda la unii care nu sunt prezenti in Romania. Daca vand la astia, e mai rau pentru utilizatori, ca dispare concurenta. Nu ca ar fi fost mare branza Telekomul, dar conteaza un operator in plus.

Sent from my MI 5 Pro using Tapatalk

@VladPaul, Telekom.nu prea are cum sa dea faliment. E una dintre cele mai mari companii de telecomunicații la nivel internațional. Dar se pare ca în tara noastră, n-au știut să-si gestioneze bine afacerile.

Trimis de pe al meu Sony Z2 D6503 folosind Tapatalk

Au zis ca dubla Germanos, de aia l-au inchis.

Eu zic ca ceva nu se leaga. Nu la stirea asta, ci la toata istoria DT in Romania. Nu castiga privatizarea Romtelecom in fata unor greci de care pana atunci nu auzisem. Dau un comunicat apoi in care zic voalat ca nu au vrut sa plateasca mita ceruta. Ii cumpara apoi pe grecii respectivi, nici o schimbare in Romania. Apoi vin cu catel si purcel si toata lumea credeam ca va fi renasterea fostei Romtelecom. Dupa euforia de inceput, ne trezim cu servicii groaznice, la preturi mari. Toti ne intrebam ce se intampla. Si au tinut-o asa destul timp incat imaginea negativa sa se intipareasca foarte adanc in societate. Apoi fac exit. De fapt split + exit.

Ce au vrut de fapt in Romania? Ce experienta au facut? Sa dai bani pe ceva pe care apoi sa-l strici si sa vinzi nu e caracteristic unei firme "cu greutate". S-au comportat ca un fond de investitii prost condus. Cumperi si vinzi. Nu stim daca vor vinde in pierdere sau nu, dar nu vad care e schepsisul sa faci ce au facut ei intr-o industrie care e pe val, intr-o tara in care poti sa faci cam tot ce vrei. Avem marele avantaj pentru investitori ca suntem in UE si NATO, dar pentru ei e mai lejer aici decat acasa. Aici nu sta nimeni cu batul sa respecti una, alta. Adica se sta, dar cu spatele.

Si in alta ordine de idei, Digi nu sta grozav la capitolul bani lichizi. Sunt foarte, foarte indatorati. Marile investitii facute si micile tarife practicate fac sa traiasca pe credit la modul pe repede inainte. Alta investitie? Daca ar fi doar preluare de clienti ar fi perfect. Dar e preluare de firma. Cu tot: angajati, echipamente, licente, datorii. 

Si clientul care are pachet complet de la ei  ce face? Ramane cu fixul la Orange si mobilul la Digi? O sa fie bataie cu sange intre Orange si Digi sa-i aduca cu totul. Au mai fost impartiri din astea pe piata romaneasca, dar s-au impartit firme romanesti mici si care aveau un singur serviciu. Internet sau cablu TV.

Eu imi pregatesc berea si alunele :D

Dintr-un motiv necunoscut, Telekom a venit în România cu prețuri și oferte de Germania. Au băgat reclamă încât era eu sătul de ea (nu mă prea uit la TV decât la filme, HBO, sport și altele de genul, foarte rar pe ProTV, TVR și canalele unde se dă multă publicitate). În țara unde un abonament de 20 de euro înseamnă 10% din salariul multor oameni ei vin cu prețuri de Vest. Nu se punea problema decât când vor închide magazinul și vor pleca. Dum bun și cale bătută, (Deutche) Telekom.

Guest Deio

Motivul nu este deloc necunoscut. Romania este piata de desfacere si astia au gasit o oportunitate de a mulge si a face afaceri cu statul roman. Doar se poate, nu? :)

Nu stiu ce-au muls, ca imediat dupa preluarea Cosmote au injumatatit beneficiile abonamentelor si au dublat pretul. Au schimbat manageri la greu, au comasat departamente, au disponibilizat personal, deci singurul lucru pe care l-au facut au fost sa se mulga singuri, altfel nu scoteau taraba la mezat. Au vrut sa-si scoata banii dati pe achizitia Cosmote mult prea repede si au cazut in trompa.

Trimis de pe al meu YOGA Tablet 2-1050L folosind Tapatalk

Orange e moderat la prețuri. Vodafone are cele mai mari prețuri la abonamente, am verificat din când în când. Cred că RDS e mult mai interesat să cumpere infrastructura Telekom, dacă au bani.

dupa cum s-a mai discutat DIGI nu au bani...

DIGI au datorii... multe! mari!

dar au preturi perfecte pentru mine!