Clicky

Jump to content

Noutati / Stiri despre comunicatii si telefoane mobile

Recommended Posts

USB Type C e viitorul.

Numai ca noi traim in prezent, iar momentan, asa cum zice si articolul, singurele de incredere sunt cele din cutie. Restul e loterie.

Trimis de pe al meu YOGA Tablet 2-1050L folosind Tapatalk

Nu e vorba de schimbat device-uri. Problema e ca multi au nevoie de un al doilea incarcator, iar majoritatea celor existente pe piata sunt praf. E riscant sa-ti cumperi un device de peste 2000 de lei si sa vezi ca iese fum din el din cauza incarcatorului, cum a patit inginerul de la Google care testeaza diverse cabluri USB Type C.

Eu nu vad problema. Am avut Asus Zenpad S si am incarcat cu 3 chargere diferite si nu l-am prajit.

Ideea e sa cumperi cabluri originale. Asus au preturi bune la cabluri originale. Sau alt brand.

Eu chiar am fost incantat cand am vazut Zenpadul.

De altfel, daca va amintiti, si microUSB a avut problemele astea si inca le mai are. Ai cablu neoriginal, risti sa iti prajesti dispozitivul sau sa nu ti-l incarce. In service, unii nici nu primesc telefonul fara cablul original. ESD, ESC, Cordon, Depanero, toti cer accesoriile originale.

Ok, sa lamurim atunci.

Articolul pe Androidcentral e scris de un prescolar. Cabluri ce nu sunt "asamblate corect"??? Fara o referinta, spune el asta? Cum ar trebui atunci sa fie "corect"?

Cablul, nu e decat o sârmă pana la urma. Nu are circuite active in mod uzual, desi pot exista cabluri cu circuite integrate, ca la Apple Lightning, ce permit trecerea unui curent mai mare.

Asta si e "problema", curentul nu se impinge, ci absoarbe.

Dispozitivul absoarbe un curent pentru a-si incarca acumulatorul intern, acesta sigur nu depaseste 2A la telefon sau tableta. Chiar si Quickcharge are 9V 1.5A, sau 5V 2A, niciodata mai mult.

Adaptoarele uzuale sunt de 2A, desi am vazut si de 3A, de exemplu Asus T100TAF ce are HardDisk intern, are nevoie de curent mai mult. Si ala e microUSB.

Eu cred ca articolul dezinformeaza. Cea mai mare paguba ar fi sa iti iasa fum din charger, daca telefonul trage 3A si el e de 2A, pentru ca acel cablu "ii da voie", el supraincalzindu-se, iese fum pentru ca acolo e o sursa in comutatie in miniatura ce nu face fata incarcarii.

Singura problema, ca sa zic asa, e marimea, nici lui @Erwin nu ii place, "e cat URSS" :))

Am un singur încărcător Samsung de 2A și 5V cu cablul micro usb din pachet. Încarc la el aproape zilnic 2 tablete și 2 telefoane de mai bine de un an și jumătate. Incarc la el și Nokia 520 și n-a pocnit nimic.

Calitatea contează, cablurile de proastă calitate în combinație cu încărcătoarele fără circuit de protecție din talcioc te pot face să nu mai ai șansa să te fi gândit să-ți cumperi un detector de fum.

Ai putea scrie despre asta, ca eu nu am rabdare si nici certificare de redactor :))

La ora actuala, nu exista un telefon sau tableta care sa traga 3A. S-ar putea ca ChromeBook Pixel sa ma contrazica (si acel T100), dar sa zicem ca doar cativa il au.

De altfel, am utilizat adaptorul de T100 3A 5V pe telefon si nu l-am prajit, de ce?

Asta incercam sa explic mereu: curentul se absoarbe, nu impinge. Degeaba bag adaptor special, telefonul nu e proiectat sa traga asa mare curent.

Nici Huawei Nexus 6P nu trage decat vreo 1.8A maxim, Note 4 trage 1.8A din charger si alte telefoane cam la fel cu mici diferente.

Pai fizica pura, definitia intensitatii curentului, e ca si cum ai vrea sa intri pe jos pe Katy Freeway ! Normal e ca si eu ca om sa fac prinsa pe cablu daca pe acolo trec peste 30mA in curent alternativ la 220v si sa nu simnt nimic la 110v continu la pana 1mA, oricum treaba asta tine de fizica pura!

Trimis de pe al meu Redmi Note 2 folosind Tapatalk

@Deio, e un inginer Google care testeaza fel si fel de cabluri USB Type C si opinia lui e ca majoritatea sunt gioarse. Si chiar lui i s-a bulit tableta Google Pixel de la un cablu pe care il testa. Eu cred ca inginerul ala nu e chiar prost.

Asta si ziceam. Chromebook Pixel, sigur. Nu folosesti alt cablu/incarcator decat original.

Eu la Surface Pro 3 nu utilizez decat original, desi exista si compatibile. La  un dispozitiv scump cu adaptor proprietar sau mai ciudat, nu recomand decat original.

Am avut Asus TX300LA, avea un incarcator ciudat, magnetic, doar ala l-am folosit si am cumparat altul si pentru acasa, tot original.

La iPad, doar originale, cablu/adaptor. Mereu imi spunea "not charging" sau "this cable is not compatible with IOS x", desi cumparam Hama, sau branduri bune, dar neoriginale.

Cu adaptor iPad neoriginal 5V, nu puteam sa apas pe ecran cand era conectat.

Am aruncat tot si doar original la dispozitive de acest gen. Asta e.

La telefoane, nu imi pasa. Incarc cu Asus 220v-5v 2A, telefon Nokia Lumia, Samsung, Asus si Nexus. Cu cablu Samsung original.

Si eu incarc toate dispozitivele cu incarcatorul de la LG. Singurul dispozitiv care face fițe e o gioarsa de tableta AllView, care se restarteaza continuu si nu incarca, daca folosesc incarcatorul de la LG.

Nu prea au de ales pentru ca si asa Note 5 e leit Note 4, mai putin optiunile lipsa ce le stim deja, probabil Samsung au intentia de a impresiona oamenii, potentialii clienti.

Eu nu sunt. Pe cand 16GB RAM?

Daca vin astia in Romania, faliment scrie pe AllView si alte ciurucuri "romanesti"

http://www.androidcentral.com/indias-36-smartphone-now-official-4-inch-qhd-display-1gb-ram-and-android-51

Compania care a făcut telefonul a primit bani de la statul indian. La noi ar costa probabil la fel de mult ca restul.