Clicky

Jump to content
reflavius

Noutati / Stiri despre comunicatii si telefoane mobile

Recommended Posts

Cred că are mai degrabă legătură cu bootloader-ul deblocat. E cel mai probabil.

I-a cam spart la buzunar pe cei de la LG. Bine ca e doar in State.

https://www.phonedog.com/2018/01/31/lg-bootloop-class-action-settlement-offers-425-cash-700-toward-new-lg-phone

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

YouTube Red va fi lansat în 100 de țări

Da, este si tarisoara noastra.

Florin Pravai, Agency Head Google România, a declarat pentru Profit.ro că România va face parte din primul val de extindere a disponibilităţii, ceea ce înseamnă că ţara noastră se va regăsi printre cele 100 anunţate de şeful YouTube.

Interesant. E serviciul de video on-demand cu plată, nu? Nu e rău, pe mine personal nu mă interesează Youtube Red momentan. Nu există conținut pentru care aș plăti. Netflix + HBO Go sunt de ajuns pentru mine și e foarte dificil pentru Red să concureze cu cei doi.

Daca era RedTube poate as fi fost extaziat :D YouTube Red e neinteresant. Astept Google Play Movies. Acolo m-as risca sa inchiriez sau sa cumpar un film.

Redtube ÎNCĂ e disponibil în România :D Profită din plin :D Nici Play Movies nu m-ar interesa atât de mult, mai ales pentru că nu pot face sharing la cont așa cum fac la Netflix sau HBO Go.

Frica pazeste pepenii. Daca ar putea, Trump ar da un decret sa mute China pe Marte.

In noaptea asta mi s-a umplut feed-ul de stirile si discutiile pe marginea aparitie primei tablete cu Chrome OS. N-am inteles de unde s-au udat toti pe ideea ca asta e salvarea tabletelor non-iPad. Adica alea cu Android nu mai mergeau. Pe Chrome OS s-a introdus posibilitatea sa rulezi aplicatii Android, tocmai pentru a avea ce sa faci cu el. De ce ar fi mai buna (si mai vanduta) o tableta cu un alt sistem de operare pe care sa rulezi aplicatii Android (oricum nu ruleaza toate sau nu ruleaza ca lumea) fata de una cu sistemul de operare pentru care au fost facute respectivele aplicatii?

Am primit răspuns de la PR-ul HMD. Aceștia spun că nu ei sunt cei care recrutează forță de muncă prin acel banner publicitar.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Cica dezvoltatorii pot da coduri promo pentru aplicatiile lor si in Romania acum.

https://www.androidpolice.com/2018/03/27/google-play-promo-codes-now-available-4-countries/

Cam asa se face ca sa-ti tii clientii prizonieri din orice punct de vedere... daca ar putea, fomistii astia ar scoate un update software, ca sa nu-ti mai functioneze telefonul deloc, daca folosesti o husa 3rd party de 2 lei.

https://motherboard.vice.com/en_us/article/59jwvz/iphone-8-aftermarket-touchscreens-ios-update

Tocmai aparuse o stire azi sau ieri ca FCC le-a reamintit producatorilor ca nu pot opri garantia daca repararea s-a facut cu piese necertificate de producatorul respectiv. Ei na, Apple nu a oprit garantia, a oprit telefonul cu totul :D 

O să vă spun părerea unui utilizator de G4 (pentru vreun an dacă nu crapă). Tactica LG era să scoată un telefon bun (seria G), apoi au venit cu seria V (care a fost un telefon inovator, indiferent ce spune lumea despre al doilea ecran), având și telefoane mai ieftine, dar suficient de bune ca să se vândă. Strategia asta i-a adus în atenția Google, Nexus-urile i-au ajutat mult. De pe la G3 au tot avut probleme și strategia lor a fost să-și ascundă capul în nisip. G4 a avut probleme și mai mari, și-au păstrat strategia (probleme cauzate de linia de producție, care au ținut numai de ei). Problemele s-au prelungit apoi la G5 și chiar la G6.

De fiecare dată când au exista probleme cu oricare dintre terminalele lor, LG nu a recunoscut deloc că e vina lor, nici măcar nu și-au cerut scuze. Asta le-a atras dezaprobarea userilor care au avut unul sau chiar două din telefoanele flagship cu probleme. LG a înflorit o perioadă din cauza că Xiaomi nu vindea atât de mult ca acum și pentru că Samsung intrase într-un impas cu interfața și cu inovațiile. HTC era și încă este departe de a avea ceva de spus. La toate astea se adaugă sistemul extrem de prost de actualizări. Există prea multe variante localizate pentru fiecare terminal. G4 are H811 pentru Canada, H812 pentru SUA, H815 single sim pentru Europa, H818 dual sim pentru Europa și alte zone plus variantele pentru Asia și Coreea. Fragmentarea a dus la actualizări foarte rare, unele telefoane având aceeași versiune cu același nume pentru țări diferite din Europa. Eu unul nu am primit oficial nici un update, am instalat mereu manual actualizările. Nu au făcut nimic în a rezolva haosul legat de actualizări. G4 încă așteaptă actualizarea oficială la Android 7.0 Nougat promisă de anul trecut, la care s-a renunțat și la care apoi s-a revenit. Nu cred că există utilizator de telefon seria G (G3, G4, G5, G6) care să-și dorească următorul telefon, mai toți spun că nu vor să mai aibă de-a face cu LG. Eu sunt unul din acei utilizatori.

Pe scurt, fragmentarea modelelor, suportul inexistent, nerecunoașterea problemelor și lipsa unor idei clare de design (G7 a copiat bretonul ca ceilalți) a dus la situația în care e LG acum. Omul ăsta spune cam același lucru. Nici nu știu ce-ar fi făcut LG dacă vreunul din telefoanele lor lua foc precum Note 7. Probabil că ar fi dispărut.