Jump to content
reflavius

Noutati / Stiri despre comunicatii si telefoane mobile

Recommended Posts

Eu mi-am printat o carcasă de oDroid care să țină pe lateral un ventilator. S-au ieftinit mult imprimantele 3D și unii vor să câștige ceva din asta.

Merge si la noutăți. Se pare ca până si iphone 7 Plus e mai rapid ca Iphone 8 Plus.

Si s8 de asemenea.

Trimis de pe al meu Samsung Galaxy S8 folosind Tapatalk

Versus e pentru înfierbântați.

Eu nu înțeleg o treabă. Recunosc că nici nu m-a preocupat, nefiind atras de subiectul „care o are mai lungă“. Acele teste care zic că e cu 50% mai grozav nu fac altceva decât să-i dea procesorului să rezolve niște matematică? Așa, și? Dacă îmi pun motor de Lamborghini pe Logan și circul zilele astea prin Timișoara, pare același lucru. Nu-s în stare să facă niște teste care să simuleze utilizarea reală, umană? Sunt tone de aplicații din toate categoriile care sunt publicate pentru ambele sisteme. Testează, frate, tot sistemul, că eu nu cumpăr doar procesorul. Așa cum face Alex pentru baterie: atâtea ore de aia, atâtea ore de ailaltă, la sfârșit tragem linia. Faci un script care apasă și scrie și comută și ține aplicația deschisă „că citesc“ și sună și toate alea pe care le face Average Joe în X ore. A, o să vină cutare CEO și o să zică „păi stai frate, că aplicația aia nu e optimizată pentru 1nm, e doar pentru 1,05 nm“. Da? Atunci nu te mai bate în piept cu alea 50%, că eu oricum nu le văd.

Is this a joke, Apple? 3300 vs 2600 mAh, 70 dolari în plus pe incarcator si tot Note 8 se încarcă mai repede...cu 25 minute...

Acum serios, te aburesc cu procentele alea si scorurile din GfxBench/ Dx0mark si chiar crezi ca au scos un produs extraordinar. Cand colo...

Windows-powered HP Elite x3 will reportedly be discontinued in November

Dar ce mi-a atras atentia e altceva:

Recently, there has been talk about a Microsoft Andromeda OS – a modular platform that will scale from full-blown PCs to pocketable devices. Not surprisingly, that platform is said to launch in 2018, just enough time for Windows 10 Mobile to say its final goodbye.

Nu avea și Google un OS proprietar? Era să spun că nu am auzit nimic de Andromeda OS, dar nu am auzit nimic despre el în ultima vreme. Ideea sună absolut fantastic pe hârtie.

Cea mai rezistenta sticla pusa pe un telefon sau pe un iphone (adica mai buna decat cea de pe iphone 4)? Cred ca nu s-au exprimat bine...

Edited by pascaleandrei

De vreun chinez naturalizat poate. Nu cred o iota din ce spune AllView. Asa cum si upgrade-ul ala hardware cu care se laudau e doar memorie sau RAM in plus. Sunt niste penibili.

Sent from my Galaxy S8+ using Tapatalk

Allview au pe partea de mobile un dezvoltator chinez => Gionee

Softul poate fi implemetat de ei, ca de aia e asa sucit...oricum eu consider ca , la fel ca orice device din orice domeniu, adus in tara si rebrandat si dat cu surle in presa ca e concept romanesc, mie imi pare afacera pura bizantina de prost gust, asa sunt si alte marci conscrate deja, cine nu a auzit de :  Eboda, Evolio, Pni, Smilo, Serioux, etc

Edited by reflavius

Asta e primul smartphone creat de ei. Toată lumea știe că celelalte sunt Gionee-uri.

De vreun chinez naturalizat poate. Nu cred o iota din ce spune AllView. Asa cum si upgrade-ul ala hardware cu care se laudau e doar memorie sau RAM in plus. Sunt niste penibili.

Memorie, Ram, procesor. Mai e vreo companie care oferă asa ceva?

Da, multe companii au telefoane cu diverse versiuni cu ram sau memorie mai multa sau mai putina. E fix acelasi lucru. La fel cum si lui Feri, parca i-au inlocuit placa de baza si in loc sa-i puna 16 GB memorie, i-au pus 32 la Note. Nu e nicio revolutie sa ai ram si memorie mai mici sau mai mari pe acelasi tip de telefon. La fel si pentru procesor, Samsung are Exynos si Qualcomm. Ce face AllView de fapt e mult zgomot pentru nimic.

Asta cu diferențele de memorie intre aceleași telefoane e de mult, de pe vremea lui S3 și de fapt și S2 cred. Știu ca multe s3-uri de 16gb aveau ceva probleme cu nand-ul, cum a avut și cel al sorei mele. De acord cu spitfire aici.

Sent from my HTC 10 using Tapatalk

Da, dar nu poti trimite telefonul i service si aia sa-ti schimbe aceste componentr. E prima dată când aud de asa ceva.

Hai sa fim seriosi. Cine e "curajos" sa-si cumpere AllView, ca sa nu zic altfel, fie isi ia cea mai tare configuratie, fie cea mai slaba. N-o sa se razgandeasca dupa x luni si o sa trimita telefonul in service ca sa-si mai puna 1 GB RAM sau 8/16 GB ROM.

Sent from my YOGA Tablet 2-1050L using Tapatalk