Jump to content
  • Announcements

• Szilárd Ervin Szőgyenyi

Modificari modalitate Log In   07/26/2017

În urma unor modificări  efectuate la platforma pe care rulează Forumul Mobilissimo, s-au produs câteva modificări la modalitatea de login. Dacă până acum se folosea numele de utilizator, de acum, logarea se va face cu numele afişat pe forum sau adresa de email cu care v-ați înregistrat pe forum. Parola contului a rămas aceeași. Ne cerem scuze pentru inconveniențe! Termenii și condițiile de utilizare ale forumului le găsiți aici.
reflavius

Noutati / Stiri despre comunicatii si telefoane mobile

Recommended Posts

Microsoft de-a lungul istoriei lor au furat software. Aduceti-va aminte de filmul Antitrust, iar daca cititi prin dedesubturile internetului, veti afla ca mama lui Gates era amanta directorului de la IBM. Astfel, Gates a avut acces la sistmul de operare CP/M, DR-DOS si l-a transformat in MS-DOS.

Apoi a furat de la Jobs, sistemul GUI Windows, dupa Macintosh si apoi de-a lungul vremii a mai cumparat firme care ii stateau in cale si le-a ingropat ulterior.

ETC :))

Microsoft stie sa faca software, cu stiinta altora. Si s-au impus cu forta pe piata.

[ZVON] MeeGo/Meltemi not dead, may metamorphose into a cloud-based Nokia OS

"Meego / Meltemi is not dead. CTO ( The central team behind special projects like emerging devics and tech at Nokia ) kept it alive as a special project. 100+ people kept working on this cloud enabled solution built from meego scraps. This team is active since 2011 in US and Finland."

S-a lansat HTC Butterfly 2, din pacate doar in Asia. Probabil nu va ajunge pe canale oficiale la noi. Pare mai interesant ca M8.

http://blog.htc.com/2014/08/htc-j-butterfly/

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Snapdragon 805 clocked at 2.65GHz

3GB RAM, 32GB of storage

1440 x 2560 resolution with a 360 x 640 DPI (which, according to math, makes it a 4.59″ display)

Android 4.4.4

20MP rear camera, 2MP front camera

^^ Va place? >>>

Mototola QUARK XT1254

Sent for my Mototola XT1033 using Tapatalk 2

post-12162-140863800447_thumb.jpg

Edited by reflavius

Tehnologic vorbind, nu am vazut ecran mai mic de 4.7" FHD, ce sa zic de QHD. Nu exista inca, asa ca ceva nu pare in regula.

Pai din calculele unor ahtiati, cica ar rezulta 5 inch minim, din datele de acolo.

http://www.droid-life.com/2014/08/18/what-is-the-motorola-quark-xt1254-is-it-really-the-droid-turbo/

Valoarea de 640 pixeli pe inch, care este indicată în densitate este doar o constantă care indică faptul că dispozitivul utilizează XXXDPI, nu este un calcul direct. De fapt, G3 are aceeași valoarea de 640.Asta înseamnă că,probabil va fi un display de minim 5,5".

Edit. Low DPI (LDPI) = 120DPI

Medium DPI (MDPI) = 160DPI

High DPI (HDPI) = 240DPI (ex. Nexus S)

Extra High DPI (XHDPI) = 320DPI (Galaxy Nexus sau Nexus 4)

Extra Extra High DPI (XXHDPI) = 480DPI (HTC One)

EXtra EXtra EXtra High DPI (XXXHDPI) = 640DPI (LG G3)

Trimis de pe Marte

Edited by Master_B

Snapdragon 805 clocked at 2.65GHz3GB RAM, 32GB of storage1440 x 2560 resolution with a 360 x 640 DPI (which, according to math, makes it a 4.59″ display)Android 4.4.420MP rear camera, 2MP front cameraVa place?Mototola QUARK XT1254Sent for my Mototola XT1033 using Tapatalk 2

Imi place la nebunie. Ceva firma noua, Mototola asta ? :))

Interesant, dar o porcarie. Nu cred ca ii pot obliga, decat in UE si Apple se vor gandi la un artificiu, probabil un adaptor Lightning-microUSB...

Conectorul microUSB e cel mai idiot conector din toate timpurile, de multe ori era sa il bag invers.

La Apple bagi cum vrei, suna cam porcos, dar adevarat.

Acum vor aduce si USB reversibil, alt lucru bun.

Cate placi de baza nu am vazut cu conectori USB rupti...

Mda, nici mie nu-mi place Micro-USB pentru că în doi ani am schimbat vreo 5-6 cabluri. Mufa aia pur și simplu se slăbește și face joc. E adevărat că am folosit și eu și soră-mea cablurile, dar nu cred că trebuiau să ajungă chiar în halul ăsta. Am schimbat de la chinezării, la Hama, LG, Motorola și Nokia, ultimele trei venind în pachetele smartphone-urilor. :)

Chiar daca varianta Apple e mai fiabila, UE vrea un standard in toata Europa. Mi se pare normal ca si Apple sa se conformeze. La fel fac si cu garantia, 1 an in loc de 2 cat obliga UE. Vor sa aiba ei 3 oua.

Eu nu as vrea sa se conformeze la iPad, e prea bun conectorul. Nu gresesti deloc cand il incarci si cablurile sunt de calitate.

Din partea mea sa puna adaptoare in cutie. Oricum nu voi folosi.

Numai sa nu zica Apple care UE, cum a zis Torvalds catre Nvidia :)) sa ne scoata de pe lista si asa nu vand ei in draci in Europa.