Clicky

Jump to content
reflavius

Noutati / Stiri despre comunicatii si telefoane mobile

Recommended Posts

Sincer de telefon nu mi-a părut rău că nu avea valoare mare de revânzare(400-500 de lei). Bugetul e in jur de 2500 de ron maxim.

Așa e, inițial m-am îndreptat spre un iPhone 6 dar imediat iese 6S așa că mai aștept. Poate revin din nou la Nexus, să vedem.

Pai a rezolvat Tsipras, Troika și nu rezolva ei overheat ul? Sa fim optimiști :)

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Nu am facut undervolt si nici overclock la nici un telefon (doar daca kernel-ul aplica astfel de setari). Cititi tot si faceti cum vreti http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=34153152&postcount=15576. Pe perioada lunga de timp nu poate avea efecte bune.

Se pare ca s-a lamurit ce a vrut sa zica CEO MS cu "decizii grele" si-au dat seama ca alearga dupa cai verzi pe pereti daca doresc sa se lupte pentru market-share singuri. Isi restrang portofoliul la maxim 6 telefoane pe an, impartite in categoriile business, low-price si Flagship (cred ca business ar fi mid-range) si ii vor lasa pe altii sa se lupte pentru market-share. Mai dau afara peste 7.000 de oameni si, cel mai cel, au procedat la deprecierea activelor rezultate din achizitia Nokia ("impairment of assets and goodwill"). Adica, mai pe romaneste, le-au scazut valoarea in contabilitate chestiilor cumparate de la Nokia. Asta pentru ca acelea nu produc la nivelul asteptat si asta impieteaza asupra profitului contabil.

Microsoft further restructures Phone Hardware Business, reduces 7,800 positions

Less than six Lumia models may come every year going forward

Daca ma intrebati pe mine, mi se pare o miscare inteligenta. Decat o tona de low si mid, foarte apropiate (in cadrul aceleiasi categorii) ca dotari, mai bine doua telefoane din fiecare categorie, facute bine si care sa fie pe post de "asa trebuie sa fie un telefon cu Windows". Si fara grija market-share, cel putin la nivel de divizie mobila hardware. E mai ieftin (si normal) sa-i impingi / lasi pe altii sa-si bata capul cu asta si tu sa te concentrezi pe dezvoltarea SO si a Store-ului si, din cand in cand, sa scoti un telefon mai rasarit.

Prima data cand am citit despre Nexus 5 2015, am fost foarte sceptic. Acum sunt mai putin sceptic, insa ma intereseaza pretul. Daca va costa 5-600 dolari ca Nexus 6, nu-l voi cumpara decat de la vreun magazin online care il are la pret de dumping si nu onoreaza comenzile.

What? Telefoane WP mai scumpe decat iPhone6 si Galaxy S6? Daca se adevereste, sunt curios cate exemplare vor vinde.

http://www.phonearena.com/news/Rumors-Lumia-940-Lumia-940-XL-have-polycarbonate-build-priced-higher-than-iPhone-6-and-Galaxy-S6_id71451

Sent from my LG G3-D855