Clicky

Jump to content
Szilárd Ervin Szőgyenyi

Forum Evolio X6 - un phablet octa core accesibil (unboxing, review, galerie foto, benchmark-uri și preț)

Recommended Posts

A ajuns "magaoaia"! Cutie micuta, telefon mare ... urmeaza in cateva zile si cateva constari. Pana una alta ... am o intrebare: trebuie sa il las sa se descarce complet si apoi sa il incarc?! Sau il pot pune la incarcat in momentul in care indica faptul ca bateria trebuie incarcata?! Multumesc!

Dupa doua zile de folosire, revin cu primele impresii si spun doar atat: FUGITI DE EL!!! E praf! (P.S. Sper sa imi schimb impresia in viitor) 

Semnal slab (unde Nokia Lumia 520 nu avea nici o problema, X6 nu are semnal)

Multe momente in care "ingheata" (sunt momente in care pur si simplu, pentru o secunda-doua "incremeneste")

Camera groaznica (calitatea fotografiilor realizate cu camera de 13mpx este sub cea a celor realizate cu camera telefonului meu anterior - Nokia Lumia 520 - 5mpx)

Android neoptimizat (plin de buguri si erori)

Un bazait enervant in difuzorul aflat pe partea de jos a telefonului, cand este redat orice sunet 

Edited by TeVadRou

Așa sunt toate telefoanele chinezești aduse în țară și pus nume românesc, Evolio, Eboda, Allview șamd, toate niște petarde.

Acum 2-3 zile și-a cumpărat un coleg un Evolio Onyx, a schimbat două bucăți ca nu-i mergea difuzorul.

Fraților,

Eu nu mă plâng de P5 Quad. Nu știu, poate a fost cel mai reușit model de la ei.....

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

Acum pe bune, telefonul este la nepotul meu, este stock, este forjat......și așa cum a spus și Erwin este un terminal foarte bun. Și pot confirma acest lucru ;)

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

Epopeea continua ... Evolio X6 ... rezista ... sau nu?!

1. Am rezolvat problema semnalului ... daca nu folosesc reteaua 3g ... telefonul are semnal

2. Lagul si momentele in care "ingheata" telefonul au ramas la fel.

3. Gajaitul din difuzorul telefonului a ramas si am reusit sa observ faptul ca este mai puternic atunci cand bateria telefonului este incarcata mai bine, cu cat aceasta se descarca, intensitatea acelui "bruiaj" scazand. (Mentionez faptul ca acel "gajait" se aude de oricate ori telefonul foloseste difuzorul, cu cateva miimi de secunda inaintea redarii soneriei, muzicii unui joc sau sunetului unui videoclip si la fel se opreste la cateva miimi de secunda dupa oprirea sunetului ce trebuia redat)

4. Cand este folosit traficul de date 3g telefonul se incalzeste in partea spate jos (si o face al naibii de bine ... imi vine sa-l folosesc pe post de fier de calcat :P)

5. Marea problema este legata de display - Exceptand faptul ca are un pixel mort la mijlocul marginii drepte a displayului (cum este tinut in mana), a aparut o problema: daca pe display afisez o imagine alba, dinspre partea de jos a ecranului si pana la jumatatea partii drepte (imaginati un triunghi ce pleaca din coltul stanga jos si urca pana la jumatatea marginii drepte), daca privesc ecranul dinspre partea de jos sau sus (nu din lateralele displayului) apare o pata, ce seamana cu o infiltratie intre straturile touchscreenului/dispalyului/ ecranului, ce da albului o tenta spre gri (asta doar in momentul in care ecranul este privit dinspre partea de jos si sus) ... altfel, pe display nu se observa nici o distorsionare (vizibila) a culorilor.

Astept sugestii, comentarii, etc! :P

Edited by TeVadRou

http://imgur.com/1ShR1wy,qHGZNAa#1

http://imgur.com/1ShR1wy,qHGZNAa#0

prima imagine e cu displayul vazut de sus (nu se observa nici o distorsiune - in afara de amprenata mea)

a doua imagine e cu vedere de la baza displayului - unde se observa acea pata de care vorbesc, in coltul dreapta jos si continua pe partea dreapta, pana la mijlocul displayului.

:))))) stai sa vezi ce se mai prosteste gluma dupa ce iti vine din garanție la fel cum l ai trimis, la mine a fost prima si ultima oară cand am achizitionat un produs "romanesc" plus ca mai are o problemă cand vb la el se aude f incet abia poti auzi ceva din ce zice celalalt

Mno ... castigatul Evolio X6 a plecat spre service. Sper, cat de curand sa revin cu un review despre un telefon fara probleme de functionare ... si ... daca sunt cuminti cei de la Evolio, o sa prezint husa de protectie si folia antishock, dedicate!

Zi-mi te rog daca ai luat husa si folia antișoc care e treaba cu ele merita banii ceruți, nu merită sa stiu dacă investesc in asta sau ba, mersi