Clicky

Jump to content

Achizitie casti

Sebi

Recommended Posts

Saluuuut,nu cred ca am postat in aria gresita,nu?! :))
Oricum,vreau sa-mi iau aceste casti si na,care va pricepeti..sunt bune pentru muzica cu bass mediu? Daca aveti careva ceva aceste casti,sa-mi spuneti parerea voastra..
Sau,daca puteti,sa-mi recomandati niste casti pana in 100 de lei,sa fie neaparat dinastea ce acopera toata urechea,gen. :)))

De cat timp le ai?S-au meritat?Tu cat ai dat la vremea aceea pe ele?Firul se rupe repede?Are comenzi pe fir?Ai pe alb sau pe negru?Daca e pe alb,se murdaresc repede?
Scuze dar no. :))

Din septembrie. Le folosesc in fiecare seara si zic ca merita. Am dat ~ 100 lei. Nu are comenzi pe fir. Am pe negru.

Vezi ca le poti incerca mai in toate magazinele Altex, au un stand cu modele Sony si sunt si astea.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

M-am uitat sa vad daca pot rezerva la mine in  oras,zice ca se poate,asta inseamna ca sunt deja in magazin,sau le trimit ei..?
Am vazut si review-uri pe net,lumea zice ca-s bune,o sa ma duc zilele astea sa le vad.
Au ceva led pe boxele laterale?La ce folosesti castile?Am vazut ca pe cutie scrie "Mp3,ipod,walkman",la telefon merg bine?De obicei,la castile cu 2 liniute dinalea pe jack se aude ceva bazait..la tine e ceva problema de genul?

Apai na,nu ma pricep,zic si eu ca tot romanul.Da no,stiti la ce ma refer..
@candrei,mersi,asta ma convinge si mai mult.

Liniutele alea izoleaza "canelele" ca sa le numesc asa. Fiecare diviziune metalica este un canal: canalul comun, canalul pentru casca dreapta si canalul pentru casca stanga. Daca are 3 "liniute" atunci are inca un canal pentru o eventuala telecomanda pe fir :) nu mai tin minte care si cum sunt, aveam o schita mai demult dar am uitat. Cert e ca fiecare canal trebuie sa corespunda cu cele din mufa din telefon, de aceea unele comenzi de pe telecomanda de la castile samsung nu merg pe un iphone si invers.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Daca dupa ce selectezi magazinul iti spune ca sunt in stoc, faci rezervare si primesti un mail in ~ 20 min. Dupa, in 48 ore te poti duce oricand sa le iei, dar nu ai nici o obligatie. Eu rezerv jocuri mereu inainte sa le cumpar, sa nu le mai caut pe raft :).

Nu au leduri pe laterale. Eu le-am luat tocmai ca sunt simple, nu cu tot felul de butoane pe boxe si fir, imi plac mai mult asa.

Merg bine la telefon, eu le folosesc pentru Skype si muzica. Sunetul este clar si limpede.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Edited by denis

Zilnic invat cate ceva,multumesc mult pentru explicatie @Ethereal

@denis,le folosesti pentru skype?Eu stiam ca lipseste microfonul..Oricum,eu nu o sa le folosesc decat pentru muzica.Zgomotul din jurul tau se aude cand ai castile puse?Sunt bune izolatoare fonice?

Ok,mersi de raspunsuri,am sa ma duc cel mai probabil sambata sa vad ce si cum,sper sa merite.Multumesc inca odata,o zi faina.
Mda,am fost azi,le-am cumparat,am ajuns acasa,le-am testat,prima impresie a fost ca se aud cam naspa..Castile care le-am primit la telefon se aud mult mai bine,chiar nu ma asteptam sa fie atat de slabe,sunt si incomode..Multumesc oricum pentru sfaturi,am sa ma duc zilele astea sa vad daca pot sa le returnez

Edited by Sebi

Multumesc oricum pentru sfaturi,am sa ma duc zilele astea sa vad daca pot sa le returnez

Trimis de pe celalalt veceu,folosind Tapatalk 14

Am preferat sa le testez acasă, dar m-au dezamăgit profund. Sunt și incomode... Prefer sa le returnez, dacă le-am luat ieri la ora 12,pot sa le returnez mâine și sa primesc banii înapoi? Este ceva lege?

Trimis de pe al meu veceu, folosind Tapatalk 14

Stiam ca daca le cumperi din magazin ai la dispozitie 30 de zile sa le returnezi. In intervalul asta sunt obligati sa iti restituie toti banii. In cazul vanzarilor online, ai 10 zile.

Cel putin asa stiam eu. In orice caz, depinde de politica magazinului.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Altex.. Am cautat la ei pe site și asa am înțeles și de acolo, m-am speriat oleacă..

Pentru un produs cumpărat din magazin NU există legislație privind returnarea. Èšine de politica fiecărui magazin dacă permite sau nu returnarea.

Pentru achiziții online există legislația cu cele zece zile.

Se pleacă de la premisa că în magazin ai văzut/acceptat produsul și apoi l-ai cumpărat. Lucru pe care online nu poți să-l faci.

Trimis dupe racheta de G-Pad a soției.

Total adevărat. Eu m-am fript tot cu niște căști pentru telefon. Aveau trei canale deși nu aveau microfon și nu se potriveau nici la N900 dar nici la Sony Ericsson Cedar (telefoanele care le aveam atunci). Gâjâiau parcă ar fi fost niște drujbe. La magazin n-au vrut să mi le schimbe pe motiv că nu au defect (mergeau la Samsung și HTC), dar nu se potriveau la Nokia. Mi-au zis că le schimbă doar dacă sunt defecte, dar că nu este problema lor dacă se potrivesc sau nu.

Așa mi-am luat o țeapă de vreo 40 de lei,dar i le-am cedat fratelui meu care are Samsung.  

Mulțumesc DTTR pentru explicații, problema a fost ca nu le-am probat în magazin.. Pana la urma a fost totul ok, am primit banii înapoi doar ca tipa de la casa avea ceva fițe în cap, în momentu ala îmi doream atât de mult sa am un minigun la mine, și sa-i zboare tot borșul pe tejghea..

• 1 year later...

Am si eu nevoie de casti. Acum am ceva casti din supermarket(Auchan) de 20 lei , din alea mari. Dar acum vreau mici , pe caldurile astea...

Am avut casti de S3 de care am fost foarte multumit , m-au tinut si 3 ani pana nu s-a mai auzit o casca. Am avut doua perechi , dar ca fraierul am vandut o pereche. Mi-au placut mult si castile de pe Htc One , Beats-urile alea low-end din plastic :).

Acum vreau niste casti cu un bass mai puternic pentru rock. Pentru clasica mai umblu eu in setari... Important e sa aiba bass si volum ridicat.Astea din supermarket le-am luat pe graba ca nu aveam deloc si n-au cine stie ce volum , nici bass , doar se aud , atat.

Am gasit doua modele pana acum...dar pe emag. Am un card de 25 lei la flanco , ma gandeam sa iau de la ei , dar oferta lor e saraca.

Asa ca am gasit astea pe emag:

http://m.emag.ro/casti-audio-in-ear-a-se35-ultra-bass-negru-seb35/pd/D67L1MBBM/?ref=vp_ap_vis_vp_ap_cmd_center-1_1

Si

http://m.emag.ro/casti-audio-in-ear-canyon-portocaliu-cnr-ep08no/pd/D7BS1BBBM/#Portocaliu

As da 50 lei pe primele , arata bine si sunt din metal+ cablul turtit.

Nici Canyon nu arata rau , parca am mai vazut modelul asta la un coleg , dar nu-mi amintesc prea bine.

Stie cineva sa le diferentieze? Setari? Avantaje si dezavantaje? Nu ma pricep pe partea de audio , specs...

Daca aveti vreo recomandare , de la Flanco sau emag ..niste idei , va rog. Pot da maxim 50 lei , la flanco 75 cu cardul de reducere...dar nu au cine stie ce in oferta.

Bass puternic la casti de tip in-ear nu prea gasesti. Nu exista comparatie intre casti tip lighean si casti in-ear in ceea ce priveste bass-ul.

Sent from my LG G3-D855

Ah , dar macar sa se auda bine...cam ca cele de S3 , eram multumit de ele , dar nu-mi placea cablul , se incurca mereu.

In orice caz , cred ca cele doua modele se apropie de ce vreau eu , intrucat au o multime de review-uri pozitive.

Parca primele ar fi mai rezistente , mai de durata.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

L.E. la flanco gasesc si Skull Candy , care par sa fie ok. Am urmarit cateva review-uri pe youtube facute de Marius Virgin Constantin(cel mai bun skater din Ro).

Dar nu au prea multe review-uri+ ca modelele ieftine par jucarii spre deosebire de cele doua de sub 50 lei.