Clicky

Jump to content
Master_B

Oferte, promotii, preturi speciale, noi magazine

Recommended Posts

iaca ce devalorizare la ssd-ri 

http://www.pcgarage.ro/ssd/a-data/premier-pro-sp550-series-240gb-sata-iii-25-inch/

Maine / poimaine va fi un ssd de 1TB la pretul celui de 240 si cel de 2 tb la cel de 480 , sa vine odata vremea aceea , nu ca 480Gb nu mi-ar face cu ochiul ;)

Tehnologia in general se devalorizează foarte repede. Din acest motiv nici nu-mi cumpăr ultimile apariții, nu că aș fi sărac și n-aș avea bani :))

SSD-urile de la Adata nu sunt cele mai rapide. Nu spun că nu sunt fiabile. Până și SSD-urile Intel de generație nouă pleacă de la 400 de GB cu prețuri foarte bune pe afară (nu la noi).

Guest Deio

SSD-urile Intel sunt cele mai bune din punct de vedere al fiabilitatii, castigand in mod repetat premii. Rata cadere este de 2 bucati la 100 SSD-uri, iar in segmentul Enterprise e mai mica.

Ceilalti au si 10%, depinde de loturi. De aici si pretul ridicat la SSD-uri Intel. Vin si cu 5 ani garantie, iar seriile 7xx sunt construite pe layout de 3700 Enterprise, impartind aceleasi caracteristici.

Eu am acasă un SSD Intel de 240 din seria 730 și la utilizarea mea nu am ce să-i reproșez. Am citit pe net că cele mai bune sunt SSD-urile Intel, am avut ocazia să-l cumpăr la preț foarte bun și nu am ezitat. De atunci nu mai concep laptop/desktop fără SSD, pe laptopul de muncă nu am SSD pentru că e mai vechi și nici nu vreau să instalez eu unul.

Orice ssd, e net superior unui hdd clasic, așadar dacă ai noroc si cu Blast de la Patriot te-ai scos ;) În zi de zi nu e diferența între ele, practic ce contează e acces time-ul care aduce sporul de performanta, apropo ordinea fiabilității: Samsung , Intel, Kingston, Toshiba, ....iara Intel cu marketingul lor deh...și o baba e faina dacă o treci prin Coenzyme Q10 ceva vreme...

Trimis de pe al meu MI 5 folosind Tapatalk

Am mai mare încredere în ce spune Deio. Nu am văzut reclamă la Intel. Plătești ca să nu crape SSD-ul. Nu e ca la Apple. Aici chiar contează ce are în interior pentru că e produs chiar de cel care-l vinde.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Am eu o GTX 760 cu 4GB de vânzare, apropo. E diferența mică față de 750 TI

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Voi vorbiți de SSD-uri....

Eu sâmbătă a trebuit să cumpăr un HDD urgent....altfel aveam zile negre din partea lui fiică-mea...

Și bineînțeles singurul loc unde am găsit HDD la ora 14 sâmbătă....doar la Eta 2U în Mall.

Am luat un Seagate de 1TB cu 259 lei.

Sent from my Samsung Galaxy S7

Guest Deio

Aveai si EMAG, Media Galaxy :) Emag e la 2 minute de Mall, iar Media Galaxy e in Mall. Nu bag mana in foc ca au HDD-uri :)

Nu aveau fizic în magazin....doar la comanda. Iar mie îmi trebuia urgent......

Se vede că nu știți unii ce înseamnă să fi tată de fata.... :)

Eu, @Innoxius și @mesersmith știm cu ce se mânca.....

Apropo de stocare, pe o tarabă într-un talcioc uitat de lume zăcea un WD Green de 2 TB. Nu puteam să-l testez dar tuciuriul avea o găleată de hdd-uri. Merita să risc 50 de lei?

Nu ofera garantie..le iei si alea sunt. Asa e si la mine ..in Ploiesti.

Targ..obor..."piata" , unii nici nu stiu ce vand..dar vand.. Vechituri

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Nu aveau fizic în magazin....doar la comanda. Iar mie îmi trebuia urgent......

Se vede că nu știți unii ce înseamnă să fi tată de fata.... :)

Eu, @Innoxius și @mesersmith știm cu ce se mânca.....

Sa vedeti cum am corectat eu duminica seara lucrare de licenta care trebuia predata luni dimineata. Corectat, listat si legat. Fisier primit la 20:00 :D