Clicky

Jump to content
Szilárd Ervin Szőgyenyi

Allview X1 Xtream - Cea mai bună cameră de telefon testată de Mobilissimo.ro până în aprilie 2014

Recommended Posts

De obicei nu sunt atât de entuziasmat când vine vorba de teste, însă calitatea fotografiilor realizate cu phabletul Allview X1 Xtream (unboxing aici), m-au uimit de-a dreptul! Iată deci de ce este în stare camera de 16 MP a lui X1 Xtream:

IMG_20140421_142811_1.jpg

IMG_20140421_143201.jpg

IMG_20140421_143743.jpg

IMG_20140421_144123.jpg

IMG_20140421_144204.jpg

IMG_20140421_144247.jpg

IMG_20140421_144633.jpg

IMG_20140421_144815.jpg

IMG_20140421_144828.jpg

IMG_20140421_153429.jpg

IMG_20140421_153740.jpg

IMG_20140421_161045.jpg

IMG_20140421_161307.jpg

IMG_20140421_170314.jpg

IMG_20140421_172717.jpg

IMG_20140421_172907.jpg

IMG_20140421_172944.jpg

IMG_20140421_173048.jpg

IMG_20140421_173827.jpg

IMG_20140421_174007.jpg

IMG_20140421_174303.jpg

IMG_20140421_174621.jpg

IMG_20140421_183524.jpg

Inca o dovada ca multe smarturi ale unor producatori mai putin cunoscuti (dar seriosi) pot lua locul celor de la HTC,LG, Apple,Samsung. Am spus si de Apple, produse premium (oare) dar foarte scumpe pentru piata din Romania - si nu numai.

Guest Deio

Are camera Omnivision. Nici nu e de mirare, e senzorul care e si pe iPhone si Samsung (unele produse, nu se stie exact care). Din cate se specifica de producator, OV16825 stie 4K si 60FPS la 1080p, 16Mpix si multe altele.

E o camera excelenta.

Sunt eu nebun sau Allview incep sa preia terminale din ce in ce mai bune? Adica V1 Viper e foarte elegant, Xtreme are o camera impresionanta si alte terminale care arata mai bine ca Samsung si au specificatii similare.

Bine, Gionee e producatorul OEM/ODM, dar terminalele incep sa rivalizeze cu "casele mari". Daca se face presiune pe dezvoltare si se mentine un nivel de suport tehnic impecabil, atunci nu vad de ce ar mai avea Samsung sau HTC sau LG sau chiar Apple piata de vanzare in Romania. Mai ales ca preturile sunt "romanesti".

Pana acum nu am recomandat Allview nimanui, mi-am schimbat brusc parerea pana am pus mana pe un V1 Viper. E mai elegant ca orice Samsung, desi nu are puterea telefoanelor Galaxy, dar designul slim si materialele folosite incep sa devina atractive.

Sper sa nu li se ridice la cap si sa mentina nivelul :P

Oricum o sa se vanda Sammy ca are multe chicite software care iau ochii la oameni..

Sent from my G2 using Mahdi Rom with Blinkfeed©

Eu sunt absolut impresionat de ce am văzut acum, asta cu atât mai mult cu cât nici nu voiam sa aud de Allview in viața mea.

Asta este o mică lecție de a nu mai avea idei preconcepute.

O să ma uit cu atenție la terminalele de vârf ale producătorului ăstuia.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Review-ul este sus: Vizionați „Allview X1 Xtreme Review în Limba Română - Mobilissimo.ro†pe YouTube

Trimis de pe al meu gt-s6310 folosind Tapatalk

A ajuns a avea un review comparabil cu dispozitivele samsung , htc ca durata

Trimis de pe al meu gt-s6310 folosind Tapatalk

Asiatici. Ce masini faceau japonezii in anii '50 si ce fac acum.

Bine, Gionee e producatorul OEM/ODM, dar terminalele incep sa rivalizeze cu "casele mari".

Guest Deio

Alex are poza pe Twitter cu el, tinandu-se de barba ca Jobs :P Pare a avea parul mai lung. De acolo il cunosc eu si acolo am inceput sa comunicam.

Camera mai mult decât onestă...,n-ar strica o comparație,eventual și cu mai puțină lumină,sau în locuri închise.

Trimis de pe Marte

Cea ce imi displace este ca nu are kitkat si slot de card(la un moment dat o sa se termine si aia 32 gb).Cel de-al doilea nu este un mare minus,lipsa slotului de card fiind compensata de camera care face poze decente noaptea,in timp ce ziua se transforma in aparat foto profesional.:).Allview incep sa lanseze telefoane calitative,insa trebuie sa invete cum se schimba o interfata.:)

Ma frend, care e legătura dintre un slot de card și o camera bună? Cum sa zici ca prezența unuia e compensata de prezenta alteia? Te rog explica ca eu am un cap atât de tare și nu pricep nimic.

Cea ce imi displace este ca nu are kitkat si slot de card(la un moment dat o sa se termine si aia 32 gb).Cel de-al doilea nu este un mare minus,lipsa slotului de card fiind compensata de camera care face poze decente noaptea,in timp ce ziua se transforma in aparat foto profesional. :).Allview incep sa lanseze telefoane calitative,insa trebuie sa invete cum se schimba o interfata. :)

Salut ,

Te asiguram ca este luat in calcul si un upgrade la versiunea 4.4 .

In privinta cardului ,telefonul a fost configurat cu o memorie flash de 32 gb dar fara slot de card ,presupunand ca va fi de ajuns spatiul disponibil .

Noi vom lua in calcul precizarea facuta de catre tine iar la viitorarele modele vom incerca ori marirea memoriei cu un card sd sau marirea memoriei interne.

Multumim pentru feedback.

@Allview,vreo știre despre update la 4.4 pentru p5quad? Xolo q800x este același telefon ca și Xolo q800 (p5q) și dispune de 4.4.

Sent via iPhone with Android 6.3 on board

Salut ,

Momentan nu dispunem de un update pentru acest model.

In momentul in care va fi disponibil un astfel de update vom posta mai multe informatii pe site-ul nostru,atat cat si pe pagina noastra de facebook.