Clicky

Jump to content

Digi Mobil Optim Nelimitat - disponibil NATIONAL

DIGI_Helper

Recommended Posts

Buna,

Am doua abonamente de Digi Mobil Optim Nelimitat si de ieri dupa-amiaza nu mai pot sa le folosesc: cand incerc sa sun orice numar de telefon mi se spune "Ne pare rau apelul dumneavoastra este restrictionat" - Nu puteti efectua apeluri daca optiunea de blocare a apelurilor este activata.

In contul meu Digi imi apare "suspendat pentru neplata" dar eu sunt cu facturile la zi.

Aveti cumva informatii de ce am intampinat aceasta problema si cat dureaza pana se remediaza?

Sunt probleme cu reteaua in campulung,arges!! In roaming ba dispare,ba apare semnalul,nu pot primii si nici efectua apeluri,la fel si mesaje, sunt abonata de 3 luni si nu am mai patit asa,de 2 zile e problema, se lucreaza la retea sau e de la vodafone? mentionez ca unde stau am semnal doar in roaming

Ieri treceam pe langa un grup de tineri iesiti la o tigara.

- Si voi le-ati taiat accesul ?

- Bineinteles, stateau doar...

Atat am apucat sa aud. Era in fata cladirii in care e sediul Vodafone (dar si RDS) in Timisoara (P-ta 700). La ce s-or fi referit ?

• 1 month later...

Si uite asa ma ajuta Digi sa incalc contractul si isi dau singuri motive sa ma restrictioneze.

wp_ss_20141115_0001.jpg

Azi dimineata am inceput sa-mi testez telefonul primit de la dumnealor, cu SIM-ul primit tot de la 'mnealor. Statea frumos in Digi, in 3G. Dupa-amiaza, vad ca a trecut in Roaming. Mai sa fie, in Timisoara ? Si maine in toata tara ? Ma pun si dau o cautare de retele. Rezultatul in imagine. Digi.MobilR este singura folosibila. Este de fapt roamingul national de la Vodafone. Problema este ca e 2G. Si in contract scrie clar ca nu am voie sa stau in roaming national in 2G. Ca ma restrictioneaza. Deci ?

Nici nu vreau sa ma gandesc ce-o sa fac cand mi se vor activa alea 3 GB de date.

PS Pentru ca sunt injiner, am luat orasul la pas, pana in Centru (Corso ii zice la noi) si am tot cautat retele. Acelasi rezultat. Deci ?

Pai daca dau cautare de retele (adica conectare manuala) si in lista nu-mi gaseste Digi originala, eu zic ca nu e semnal Digi. I-am dat si dimineata cautare, cand aveam, mai mult asa, sa vad cum arata chestia pe WP. Si aparea in lista Digi.Mobil, 3G.

Stii ce e suspect la tine? Ca nu iti arata si celelalte retele 3g. Sa nu fi dezactivat din greseala 3g-ul din setari. Arunca un ochi pe acolo sa nu fie GSM/2g only. Vezi sa fie si setat 3g pe cartela de digi.

Sent from my Moto G using Tapatalk.

ece5f3eb9e88f9c39d0499ad8a70c80f.jpg

677346739198983c695d163f48f4fa09.jpg

7490f4bb79addd44151466d6c1f31a6a.jpg

0601c97b5ac9a5e1fc4552d4a75cb60e.jpg

Edited by k_gula1985

Nu, nu am dezactivat 3G. Si este vorba despre WP, nu Android. Asta imi apare cand caut de pe SIM-ul Vodafone

wp_ss_20141116_0001.jpg

Anularea contractului nu intra in discutie.

Inoxius, cei 3 GB nu sunt activi din start?

Ba da, dar modificarile se activeaza la data inceperii unui nou ciclu de facturare. Adica, in cazul meu, de Ziua Nationala.

Nu mai am adaptorul micro-SIM, sa-l fi bagat in tableta, sa vad ce zice si Android-ul

Schimba SIM-urile intre ele.

Am facut si asta

Oare sa se fi prajit asa de "inteligent" SIM-ul ca s-a transformat in SIM 2G ?

Nu, ambele sunt 3G. Inainte de a baga VDF, am mutat Digi din 1 in 2 tocmai sa verific asta si a mers in ambele pe 3G.

Hai, ca tot MeeGo si telefoanele facute in Finlanda sunt baza. :D

Bagat in N9, la boot-are intra in roaming. Cautat retele, gaseste Digi 3G. Reboot, intra automat in Digi 3G. Mutat SIM-ul inapoi pe WP, aceleasi probleme.

O sa mai caut, sa vad daca si altii au probleme cu WP in Digi.

In ceea ce priveste abonamentul Optim Nelimitat, abonatii care au optat pentru acest pachet primesc urmatorul SMS:

Stimate Client, iti multumim pentru alegerea serviciului Digi Mobil Optim Nelimitat.

Acest serviciu este destinat satisfacerii nevoilor obisnuite de comunicare. Astfel, inregistrarea pe o cartela SIM a unui consum  mai mare de 3000 de minute catre retelele mobile internationale va atrage pentru cartela SIM respectiva suspendarea serviciului, pana la finalul lunii in care s-a inregistrat acest consum.

In cazul neacceptarii, puteti renunta la serviciul de telefonie mobila in 30 de zile de la aceasta notificare, fara plata de despagubiri.

Va multumim !

In cazul in care se ajunge la 3000 de minute vorbite pe plan international se va sista accesul pe parte de apeluri catre international luna respectiva.

Oare e cineva care poate sa vorbeasca , in decursul unei luni , 3.000 min internationale ? Am facut un calcul sumar : 3.000 min : 30 zile = cca 100 min / zi . Daca impartim cele 24 h ale unei zile astfel : 8 h somn + 8 h servici + 8 h pt alte activitati , inseamna ca din cele 8 h dedicate altor activitati = 8 x 60 = 480 min , 100 min stai la telefon international ? Este un calcul simplist , facut mai mult pt distractie .

Edited by sarbul