Clicky

Jump to content

Digi Mobil Optim Nelimitat - disponibil NATIONAL

DIGI_Helper

Recommended Posts

Informativ:

Se ofera cartele DIGI Promo pe Litoralul Romanesc - acum colegii sunt in Mamaia.

Beneficiile cartelei:

- 100 minute nationale
- 1.000 minute in reteaua DIGI
- 500 MB trafic
- valabilitate 30 zile de la data/momentul in care se initiaza primul apel pe ea.

Ca si cost control:

Veti primi cate 1 SMS doar cand ati folosit 90% si 100% din traficul de net.
Pentru activarea cartelei respective trebuie doar sa initiezi un apel telefonic.

Ca si re-activare dupa acele 30 de zile:

In momentul de fata se va putea opera modificarea doar prin POP (la sediu) dar in scurt timp se va putea face si prin USSD (apel la *111#)

Salve Digi_Helper, astăzi am portat și eu un număr de Vodafone la abonamentul de 5 euro nelimitat. Toate bune și frumoase până am observat că semnalul rămâne blocat în Digi roaming. Nu pot să selectez opțiunea de Digi 3g. Folosesc un telefon Lenovo P780. Până acum foloseam un alt abonament digi de 12 euro cu internet nelimitat. Am încercat sim-ul în amândouă lăcașuri. Abonamentul vechi (sim-ul) face trecerea automată în amândouă, abonamentul cel nou nu vrea. Am încercat și varianta cu un singur SIM nici o modificare. Cei de la call-center (cu tot respectul) sunt depășiți de problemele end-user-ilor.

Sent from my Lenovo P780

Am venit azi de la Techirghiol si trebuie sa marturisesc ca alianta cu Vodafone in zona nu face 2 bani. Traficul de internet s-a desfasurat cu incredibila viteza de 4 k/sec. Asta cand aveam semnal si nu era intotdeauna: intre nimic si 4 linii, sau disparea cand vorbeai la telefon. Cel putin jenant, de la nelimitat, la 100 de M, apoi nimic, nici internet nici semnal pentru telefon. Bine ca nu am renuntat la Orange, altfel trebuia sa caut un telefon public.

Eu am alta problemă. Când trec de la roming la rețeaua digi mobil nu îmi merg datele pana nu dau restart la telefon. De fiecare dată. Am zis că poate o sa facă asta de câteva ori până se obișnuiește. Enervant la culme.

Am încercat acest lucru. Crede-mă poate e vreun bug pe cartela mea. Acum sunt în Brașov. Pe drum am mers cu romingul activat, iar aici în Brașov am mers pe digi normal. Și i-am dat restart. Încă o întrebare. La conexiunea de net aici îmi apare când H, când 3g. La Orange nu aveam așa ceva. Aveam G, E, H, H+. Nu am întâlnit icon-ul de 3g decât aici pe digi. E ceva intre E și H, nu? Ca viteză ma refer.

Digi Helper! Ce setări trebuie să fac la al meu n 4 sa îmi intre roaming național cind nu am semnal pe digi ?i-am dat rețea automat, i-am dat să caute rețea, am 3g activat si tot nimic 😢😭😈!!!ce să îi mai fac???!!!!!

Am incercat sa sun in Estonia, un "robotel simpatic" imi spune ca ii pare rau dar apelul meu este restrictionat. Chiar daca Estonia apare in lista si pe calculatorul " tarife apeluri internationale" apare ca pot suna gratuit.

(1) Retele fixe si mobile nationale, principalele retele fixe din UE, principalele retele mobile din Austria, Belgia, Bulgaria, Republica Ceha, Cipru, danemarcaEstonia, Franta, Germania, Grecia, Ungaria, Italia, Irlanda, Letonia, Luxembourg, Lituania, Malta, Polonia, Portugalia, Spania, Islanda, Suedia, Uk si catre retele fixe si mobile din SUA, Canada si China.

Ceva nu se leagă în ce zici tu Răzvan. Tu nu poți alege să suni gratuit. Poți alege doar să suni. Ulterior vezi dacă a fost gratuit sau nu.

Roboțelul îți vorbește în română?

Eu n-am avut probleme în a suna, apel taxabil sau gratuit...

Mănânci cai?

Qashqai!

trimis dupe cealaNtă rachetă de Evo 3D

Digi Helper! Ce setări trebuie să fac la al meu n 4 sa îmi intre roaming național cind nu am semnal pe digi ?i-am dat rețea automat, i-am dat să caute rețea, am 3g activat si tot nimic !!!ce să îi mai fac???!!!!!

De indata ce telefonul este setat pe automat va face tranzitia automat, atunci cand este nevoie. Este ativat Roaming-ul National? Se poate verifica apeland de pe telefon *111# -> 1 -> 4

Am incercat sa sun in Estonia, un "robotel simpatic" imi spune ca ii pare rau dar apelul meu este restrictionat. Chiar daca Estonia apare in lista si pe calculatorul " tarife apeluri internationale" apare ca pot suna gratuit.

(1) Retele fixe si mobile nationale, principalele retele fixe din UE, principalele retele mobile din Austria, Belgia, Bulgaria, Republica Ceha, Cipru, danemarcaEstonia, Franta, Germania, Grecia, Ungaria, Italia, Irlanda, Letonia, Luxembourg, Lituania, Malta, Polonia, Portugalia, Spania, Islanda, Suedia, Uk si catre retele fixe si mobile din SUA, Canada si China.

Te rog sa imi spui in privat despre ce numar este vorba si ce mesaj iti apare.

De asemenea, incearca sa apelezi (test) din alta retea acel numar pentru a verifica daca suna sau apare acel mesaj.

Daca apare acelasi mesaj atunci e o situatie cu acel numar.

Ce trebuie sa "se lege" este : NU pot suna deloc in aceasta tara ( Estonia ), nu era nici o problema daca acel apel nu era gratuit ( cum scrie in oferta ), problema mare este cum am spus si la inceput. NU pot apela deloc ( gratuit sau nu ) in Estonia. Da, robotelul vorbeste in Romana.

Ce trebuie sa "se lege" este : NU pot suna deloc in aceasta tara ( Estonia ), nu era nici o problema daca acel apel nu era gratuit ( cum scrie in oferta ), problema mare este cum am spus si la inceput. NU pot apela deloc ( gratuit sau nu ) in Estonia. Da, robotelul vorbeste in Romana.

Ai incercat din sa apelezi acel numar din alta retea?

@Digi_Helper : Am trimis mesaj privat cu numarul de telefon. Am incercat sa sun din alta retea si functioneaza , chiar am sunat si alt numar din Estonia ( cel de contact pentru visitestonia.com ) si primesc acelasi mesaj " Apelul este restrictionat" .

Bună digi helper! Activarea roaming național unde, sau cum se poate face? Doar la un POP? Mulțumesc frumos!!!!

Buna ziua,

Activarea se poate face apeland Relatii Clienti Digi Mobil - 031.400.7777 sau de pe DigiMobil *777 sau plasant o sesizare prin intermediul DigiCare.

Pentru a verifica starea RN (daca este activ sau nu) se poate apela USSD (*111# -> 1 -> 3) sau prin DigiCare: Magazin Online -> click pe adresa -> selectati tab "Telefonie Mobila" -> sub numarul unde doriti sa aflati apasati "Detalii" -> daca apare la "Extraoptiuni" Roaming NAT. atunci serviciul e activ.

• 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Buna seara, DIGI Helper!

Am Optim Nelimitat si folosesc un Viper V1 S achizitionat tot de la RDS. Mai au parintii mei cate un Nelimitat fiecare si lor le-am luat P6 Life. In Bucuresti, la adresa de domiciliu, la aceeasi masa, ei au acces la retea cu H+ iar eu doar cu H cand sunt in reteaua Digi. Cand intru pe Roaming, apare H+, deci telefonul poate, si stie diferenta intre H si H+. Iar intre telefonul meu si ale parintilor, in conditiile descrise este o diferenta foarte mare la upload si download. Am sunt la Call Center si mi-au spus ca nu sunt restrictii de viteza pe numarul meu. Ma poti ajuta? Multumesc anticipat!

Cu stima,

David

Buna seara, DIGI Helper!

Am Optim Nelimitat si folosesc un Viper V1 S achizitionat tot de la RDS. Mai au parintii mei cate un Nelimitat fiecare si lor le-am luat P6 Life. In Bucuresti, la adresa de domiciliu, la aceeasi masa, ei au acces la retea cu H+ iar eu doar cu H cand sunt in reteaua Digi. Cand intru pe Roaming, apare H+, deci telefonul poate, si stie diferenta intre H si H+. Iar intre telefonul meu si ale parintilor, in conditiile descrise este o diferenta foarte mare la upload si download. Am sunt la Call Center si mi-au spus ca nu sunt restrictii de viteza pe numarul meu. Ma poti ajuta? Multumesc anticipat!

Cu stima,

David

In urma verificarilor pe care le pot face voi putea sa confirm lucrul comunicat de la Relatii Clienti.

In cazul in care se considera necesar, se poate plasa o sesizare din DigiCare in baza careia sa se verifice situatia mentionata.