Clicky

Jump to content
Master_B

OnePlus One

Recommended Posts

Din cate scrie pe acolo si daca e sa ii credem, lipsesc incarcatoare, cabluri, etc.

Interesant. Sau nu. Denota "profesionalismul" lor si rezultatul campaniei agresive s-ar parea ca s-a intors impotriva lor.

Eu cred ca sunt doar o mana de oameni care incearca si ei ceva nou pe piata, dar prima impresie a fost proasta, a doua si mai proasta. A treia nu va mai fi. Strainii sunt foarte reticenti cand vine vorba despre detalii si probleme.

La ei daca cel mai neinsemnat lucru nu e cum cred ei ca ar trebui sa fie, iti arunca inapoi telefonul/produsul. Fara sa stea pe ganduri.

Eu cred ca in final va fi cam asa. Ideea lor e foarte buna, produsul e bun, dar le lipseste experienta si atentia si daca cineva mai mare pune ochii pe ei, ii va cumpara. Cum se intampla cu multe idei bune de altfel, dar cu management prost.

Poate altcineva mai bun va gestiona mai bine, ei nu sunt in stare. Steve Jobs mergea pe linia de asamblare si asista la impachetare, spre exemplu.

Da,ieri au ajuns primele device-uri la destinație...,unul era defect,toate înfășuate în plastic cu bule de aer,fără nici un alt accesoriu,acestea urmând să sosească într-un al doilea moment.Oricum punctul de vedere nu e ăsta,terminalul defect va fi înlocuit fără dor și poate iar orice altă nemulțumire va fi cu siguranță rezolvată.Din acest moment se vor putea afla mai multe despre acest terminal,de la cei care l-au primit și va fi probabil mai ușor să ne facem o idee reală.Cât despre reselleri,ei vor exista cu siguranță,atât în Europa cât mai ales în China,unde nu cred că vor lăsa o asemenea ocazie să le fugă printre degete.

Trimis de pe Marte

Edited by Master_B

Daca vin sigilate de la producator, atunci nu au cum sa le inspecteze si ei. Distribuitorul nu risca.

Probabil se vor amana disponibilitati in tari diverse, tocmai pentru a evita neplaceri, mai ales pe cheltuiala resellerilor. Ar pierde la un singur telefon, tot adaosul la 100 de telefoane comandate odata.

Ca să ne facem o idee,aici este un reseller italian care face prenotări pentru 10 Iunie : http://www.topresellerstore.it/smartphone-android/660-oneplus-one-cyanogenmod-11s-android-44-snapdragon-801-ram-3gb-lte-nfc-55-gorilla-glass-3-full-hd-cam-sony-13mpx.html?quickview

Modelul de 16 GB.

Trimis de pe Marte

Ce sa zic ? Eu am castigat 3 Nokia Asha. Doar unul a venit pachet retail complet, inclusiv casti. La al doilea ii lipsea incarcatorul si al treilea a venit doar telefonul in folie cu bule. Iar un indian se plangea ca nu l-a primit deloc. Nokia, da ?

Calul de dar... Pana la urma e un concurs. Sunt telefoane de la firme mult mai mari care au pachet retail din start fara casti. Hai sa zici ca astia nu-si permit sa faca greseli tocmai pentru ca sunt la lansare, dar daca si-au propus, pentru inceput, doar tari emergente, aia n-au "mofturile" europenilor sau ale americanilor, iar pana ajung pe pietele astea, se vor uita aceste greseli.

Sa se ocupe ca lumea de alea pe care lumea da bani, ca asta conteaza.

Aici ai link-ul paginii unde scrie că vor începe alte două concursuri pentru obținerea invitației pentru un 1+1 de 64GB.

https://forums.oneplus.net/threads/invites-for-our-early-supporters.13191/

În dreapta sus,ai butonul SIGN UP NOW!,te înscrii,particicipi în mod activ pe forum și poate o să ai șansa să fii ales printre cei care au dreptul să cumpere terminalul.Invitația durează 24 de ore,după care va fi repartizată unei alte persoane dacă nu a fost folosită.

Nu mă exprim despre sistemul ăsta,dar ai să vezi cu ochii tăi nivelul discuțiilor de pe acel forum,unde fiecare încearcă să lase cât mai multe mesaje ca să-i crească rank-ul.

Trimis de pe Marte

"Plouă cu invitații" 150 de invitații - peste 400000 înscriși :). Ce bătaie de joc !!! Când or să fie 1000 de invitații,ce-o să fie?,potopul?

a5abuju9.jpg

Trebuie totuși să recunosc că tipii ăștia sunt niște genii; reușesc să-și facă publicitate chiar și atunci când produc cu țârâita.

Trimis de pe Marte

Edited by Master_B

Îți dai seama că nu au unde să le producă...la prețul acesta. Cred că au reușit să fabrice cât să dea pentru review și pentru cei cu Smash the Past :)). Acum până la toamnă mai fac 150 de telefoane....

Merg sa se milogeasca la compania mama Oppo, ca de acolo provin. "Mai dati-ne voie sa va folosim putin robotii Fuji/Hitachi pentru a mai creea niste telefonase dragute, din acelea fara cutie, ca nu avem fonduri acum."

"Va rugam, cu zahar mult" :))

In USA e usor sa prostesti lumea, pentru ca sunt un popor increzator in general, poate putin cam naiv. Problema e cand le inseli increderea, ti-ai taiat craca de sub picioare.

"Plouă cu invitații" 150 de invitații - peste 400000 înscriși :). Ce bătaie de joc !!! Când or să fie 1000 de invitații,ce-o să fie?,potopul?

Trebuie totuși să recunosc că tipii ăștia sunt niște genii; reușesc să-și facă publicitate chiar și atunci când produc cu țârâita.

Trimis de pe Marte

Sunt 400.000 de intrari nu de cereri :))

Nu va mai dati quote!

Da ce are frate daca dau quote ... de ce mai e pus butonul pe forum, atunci scoteti-l !

Edited by soare

Fiecare face 8 intrari..... Vad ca tu ai 0/8.... Forumul are 60-70 de mii de membrii..... Deci nu are cum sa fie 400.000 cerei

Ai inteles?

Esența nu se schimbă. Că vor fi 400, 4000, sau 40000, tot exagerat de multe cereri rămân în funcție de oferta de numai 150 de bucăți disponibili. Orice om întreg la minte, vede în tabelul de mai sus 400000 de intrări, nu 50000x8.Faptul că la momentul respectiv erau "doar" 50000, demonstrează încă o dată că ei încearcă să speculeze în favoarea lor, o situație clară.Asta vroiai să mă faci să înțeleg, sau mi-a scăpat ceva?

Trimis de pe Marte

Tocmai ce am citit aricolul de pe site, si acum abea astept sa ajunga OPO in redactia mobilissimo si apoi sa vedem o review doar ca am o intrebare , am inteles ca toate aceste telefoane OPO care vin din China sunt cu Color OS ca soft si nu au Cyanodenmod e adevarat ?  .

Chiar zilele astea cautam pe net sa vad poate gasesc niste site-uri mai de incredere care vand acest telefon si de la care bineinteles sa pot sa si comanda, si am gasit  2 site--uri care cica ar fi foarte serioase .

1. http://www.topresellerstore.it/ am vazut ca au ambele variante , cica de saptamana viitoare vor avea pe stoc si din cate am inteles sunt foarte seriosi . toate informatiile le am de la un user de pe forumul OPO care locuieste in IT si dupa ce i-am dat acest link a sunat la ei si a vb sa se lamureasca cum sta treaba iar pe langa toate acestea mi-a spus ca chiar a auzit de ei sunt OK .

2. http://www.raidfox.com acest site este din frate si am citit pareri pe net si cam majoritatea erau pozitive mai multe nu stiu ce sa zic doar ca majoritatea ii laudau .

Edited by fLu

Acesta este cel mai ieftin, 350 euro cu livrare varianta de 64gb : http://www.aliexpress.com/item/OnePlus-One-Smartphone-5-5-Screen-2-5GHz-Quadcore-Qualcomm-Snapdragon-801-MSM8974AC-8-13MP-Camera/1821285844.html

Din cate stiu eu varianta pentru china vine cu colorOS nu cu CM11 .... deci un dezavantaj

EDIT :

APROPO : http://www.gsmarena.com/openssl_delays_oneplus_one_until_further_notice-news-8754.php

Edited by soare

Mira-m-as sa fie pe stoc in oricare din magazinele care au il au la vanzare. Ei de-abia trimit telefoanele celor care au dat cu cele vechi de pereti, toate site-urile scriu ca s-a amanat disponibilitatea, iar astia au deja la vanzare. Ceva nu se pupa.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Recunosc ca si pe mine ma tenteaza, dar astept pana totul devine real. Momentan cred ca sunt doar capcane si stai luni de zile cu banii blocati. Probabil cand va fi disponibil in masa, va fi precum un Nokia 1100 in comparatie cu ce va aparea intre timp.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

De ar avea și răspândirea lui Nokia 1100, și tot ar fi mulțumiți. Și mie îmi place ideea mai ales dacă ar avea nu default Cyanogen mod ca și rom și eventual să își facă update-uri.......

Trimis de pe al meu Lenovo P780

Vad ca scrie " ColorOS(based on Android 4.3)" . Deci e clara acum legatura cu OPPO, nimeni nu mai poate sa conteste ca OPO nu e OPPO :P

Sper sa fie usor "flash-uibil" la CyanogenMod. Cand ai apoi CM, e alta poveste.

Si cred ca saptamana viitoare vom avea un unboxing :D In maniera tipica Mobilissimo.