Clicky

Jump to content

Unde preferati sa va tineti economiile?

Alexandru Cristian

Recommended Posts

De obicei in carti , dar mi-a gasit mama banii de doua ori la pagina 98 si m-am lasat . Dupa i-am pus intr-o "caseta" de jocuri , mama i-a gasit (evident ca nu i-a luat) si eu am uitat de ei :)) . De data asta nu era o suma prea mare . De fiecare data cand am maruntis prin portofel il bag intr-o pusculita , dupa schimb maruntul la magazin .

Nu.. Din luna mai tot strâng mărunțiș, am chiar și de 1 ban. Aștept crăciunul, atunci o sa ma duc cu mama la cumpărături la unicarm și o sa plătesc numai cu monezi! Poate știți și voi cum e la unicarm..

Nu stiu cum e la Unicarm, dar stiu cum erau cozile la bere inainte de Revelion, in vremurile de trista (nu pentru toti) amintire. Si asta intr-un oras cu ditamai fabrica de bere, de la 1700 si ceva.

Ce sa faca o gasca de studenti plictisiti ? Vine unul cu ideea, prin toamna, sa strangem monezi de 25 de bani si sa cumparam bere cu ei inainte de Revel. Zis si facut, dam sfoara la toti sa ne ajute. Pana inainte de Revel stransesem o sticla de 1 litru (din aia de lapte, cu gura larga). O sticla de bere costa 3 lei si ceva si, dupa ce am umplut sticla de lapte, stransesem exact de o lada si ceva monezi in plus. Ii numaram, sa fie exact. Ne ducem la "Alimentara" cu lada dupa noi si ne punem la coada. Coada din aia, adevarata, de cateva ore in frig. Cand ajungem inauntru (nu la caldura, ca era pe sponci, doar inauntru), auzim ca vanzatoarele se tot plangeau ca nu au marunt sa dea rest. Nu aveti marunt ? Las, ca va ingropam in el. Si ajung la rand. Dau lada cu sticle goale, primesc lada cu sticle pline si ii zic fetei (era una tanara, cred ca incepatoare, saraca) sa faca loc pe masa si sa aduca un ziar, ceva. Aia nu intelege, dar se conformeaza (de aia zic ca era incepatoare, chestia cu "clientul nostru, stapanul nostru" nu aparea in Programul partidului). Pune aia o hartie de impachetat, scot sticla de lapte si o golesc cu grija. A fost prima data cand am vazut in realitate ce inseamna expresia "i-a căzut fața". Saraca, se blocase. Nu mai avea aer. Cand si-a revenit, zice "Dar bani nu aveti ?" Apoi isi revine si mai mult si isi da seama ca aia ERAU bani. Se duce in spate si o anunta pe sefa de necaz. Vine aia si nu se pierde, vede mormanul, vede coada (intre timp nu se vanduse nimic, ca era una singura) si mai cheama niste colege, muta mormanul pe alta tejghea si incep sa numere. Bineinteles ca le-a dat lipsa ceva monezi. N-am mai stat sa le explic ca am numarat 3 studenti la Politehnica si e imposibil sa lipseasca. Cum mai aveam cateva in plus, am completat tot cu 25 de bani.

Asa ca, eu am tinut economii in sticle de lapte.

Daca cumperi un produs care costa 3.95 si dai 4 lei nu primesti rest,dar daca vrei sa platesti 3.90,nu accepta. 5 banuti nu cred ca e o avere,si sunt sigur ca oricui i se mai intampla sa nu aibe mereu bani fixi la el..chiar daca mai trebuie 10 bani,5 bani.

Băieți, mi-ați dat o idee senzațională. La mine la țară măgarii ăia de la primăria noastră măresc taxele de cel puțin 2 ori pe an. Le-aș face renghiul cu monedele, să stea să numere până amețesc :)).