Clicky

Jump to content

Tablete cu Windows 8, le luam cu noi acasa?

Guest Deio

Recommended Posts

Guest Deio

Pe site-ul sora TN a aparut un articol referitor la tablete cu Windows 8 pe ARM. Microsoft vrea si el o muscatura din ciolanul asta mare de piata a tabletelor in care Apple domina cu IOS si apoi urmeaza Android cu Asus in frunte cu ceilalti urmandu-l.

Ati vazut ca Erwin v-a facut poze de la IT Congress, din 15-16 mai care s-a tinut la TM si acolo au fost Microsoft cu un Samsung 700 cu Core i5 Windows 8 si un Asus B121 cu Windows7.

Windows 8 nu este inca final. Este in faza BETA, sau cum ii place la Micromoale sa spuna "Consumer Preview", adica mai nou Microsoft evita numele "beta", cica suna urat. In iunie iese versiunea "Release Preview" (Win 8 RC - Release Candidate) care va fi cel mai aproape de final, pentru ca RTM (release to manufacture) este aproape 99% la fel, mai "cioplesc", de fapt, nu mai cioplesc, folosesc "smirghel" sau hartie abraziva ca sa luceasca.

Problema este foarte simpla, eu ma intreb, la fel ca multi altii: Ok, Windows 8 sistem operare nou, bun pentru business pe tablete, aruncam laptopurile (Ultrabook-urile nu le iau in calcul, sunt mai bune ca orice tableta sau laptop pentru business). Dar acasa? Ce ne facem cu ele acasa? Ni le permitem?

Poate este si defect profesional, dar am vazut de-a lungul timpului, de cand s-au lansat tabletele, ca nici pe departe sa inlocuiasca netbook-urile sau laptopurile asa cum se temeau producatorii. Gianfranco Lanci, CEO si presedinte Acer, a fost nevoit sa demisioneze dupa ce a spus prostia ca tabletele vor inlocui netbook-urile.

Eu am spus mereu ca pentru acasa, vor fi mai avantajoase ca laptopurile, dar asta inseamna sa aibe pret bun, ca sa ti-l permiti pe langa un PC sau laptop deja existent.

Problema tabletelor cu Windows 8 este ca trebuie sa platesti licenta respectiva, ~90$ in plus per produs, ceea ce este o enormitate. Nici Android nu este gratis, dar e open source si chinezismele care ies apoi dupa brandurile Asus, Acer sau Toshiba, nu platesc nici macar taxa de suport. Google cere o taxa pentru suport si parteneriat, un fel de contract de service, iti ofera suport ulterior ca tu, ca producator de tableta sa poti scoate un firmware mai bun.

Eu estimez ca daca Microsoft nu face ceva in privinta licentierii, vom plati foarte mult pe o tableta Windows 8. Fie si ea cu ARM.

Sa luam un exemplu cu Android: Transformer Prime costa acum 2200 lei fara TVA. Se poate pune pe el si Windows 8, neoficial, cu deblocare bootloader. Nu recomand, este foarte greu si se pierde garantia. Dar vreau sa arat ceva aici.

Cu Android, nu platim nimic decat pretul tabletei. Cu Windows 8, platim in plus 300-400 lei pentru licenta de Windows 8. Deci, vom avea Asus TF Prime Windows Edition la 2600 lei fara TVA.

Ouch....

Aplicatiile pe Google Playstore sunt ieftine, un Office costa 10-20 lei cel mult, un joc 3D este intre 3lei si 20 lei. In medie.

Windows Marketplace va avea Office pentru tablete, dar daca imi cer inca 200 lei pentru un Office, pas. Aplicatiile vor fi mai scumpe, in mod sigur.

Spre exemplu un Office pentru PC este 500 lei (Home and Student)

Deci? Il luam acasa? Sau tabletele cu Windows 8 sunt bune doar pentru business?

Pot sa spun, tot din punct de vedere profesional, ca tabletele nu sunt produse asa de cautate. Eu vad ca majoritatea care cauta o tableta, cauta ceva ieftin, sub 1000 lei. Desigur ca sunt si excentricii cu bani, dar in numar mai mic. Si mai sunt si nebunii ca mine, care nu sunt bogati, dar isi doresc gadgeturi si fac eforturi uriase sa le aibe.

Oare Microsoft va face ca Amazon, sa piarda la licentiere ca sa castige cota piata? Ca altfel nu vad ca "vor rade tot" cand iese Win8 asa cum spune un coleg de-al meu cu care ma mai contrariez eu uneori.

Din punctul meu de vedere, o tableta cu windows este singura cu care poti sa fii mobil, dar sa ai in acelasi timp si lucrarile si programele pe care le ai pe laptop.

Atunci cand nu vrei sa tarai de laptop de acasa pana la birou si invers, asa cum fac eu, e necesara o tableta musai cu windows pe ea.

Din pacate, tot ce spui tu, e adevarat, in ceea ce priveste costul licentelor pentru softuri si diferentele dintre WIndows si Android sunt enorme din punctul asta de vedere.

Windows 8 va mai introduce o problema: nu se va mai putea instala alt sistem de operare in afara de cel cu care vine dispozitivul (care va veni cu bootloader blocat - asta se aplica la orice dispozitiv care vine cu Windows 8 preinstalat). Si eu caut ceva ieftin, faptul ca voi putea folosi aplicatiile de pe desktop nu e un asa de mare plus. Inca mai astept tableta de la Google, pentru ca mai apoi sa pot lua o decizie.

Nu am testat, dar cred ca tot ce e de office, merge.

Din pacate, nu merge mai nimic din programare sau cel putin asa am inteles.

Mi-ar fi placut sa mearga Access-ul si Visual Studio...

Daca merg astea doua, sigur imi iau o jucarie din aia...

Deja am economisit 5716 lei de cand m-am lasat de fumat, asa ca banii nu sunt o problema... :P :P :P

Tu faci averi din fumat :)). Daca as economisi si eu asa.. in 2 luni mi-as lua S3-ul fara probleme.. fumez un pachet pe zi..

Ma cam bate gandul sa imi iau o tableta intr-o buna zi dar nu stiu ce sa fac..

Din octombrie pana acum, cate doua pachete minim pe zi, fa si tu socoteala.

Asa ca, du-te si ia-ti s3-ul si apoi te lasi de fumat si vezi in cat timp se amortizeaza. Eu asa procedez.

Nu cred ca putem spune "sunt bune doar pentru business", dar ma gandesc la urmatoarele, strict din punctul de vedere al utilizatorului casnic 100%:

1. Pe PC am Windows

2. Pe telefon am Android

3. Nu am absolut nici o problema pentru a nu avea si pe tableta Android. Interactiunea cu o tableta este mai aproape de telefon decat de PC (o suta si ceva pentru tastatura e prea mult la noi). Este tot un dispozitiv mobil, deci, in subconstient il asociez mai degraba telefonului si ce fac cu el, decat PC-ului si ce fac cu el.

In concluzie, tablete cu Android, utilizator casnic win. Adica castiga, nu prescurtarea de la Windows. :)

Edited by Innoxius

Guest Deio

Din cate pareri se vehiculeaza pe aici, se pare ca impactul tabletelor cu Windows 8 nu va fi asa mare incat toti sa-si le doreasca, tocmai din cauza pretului. Evident, noi suntem un numar mic aici, iar in lume vor exista multi care si le vor cumpara pentru ca isi permit sau vor altceva sau pentru business, comoditatea e mare, etc.

Marketingul la Microsoft nu este unul asa agresiv incat, daca vezi o reclama, fugi repede sa iti cumperi produsul respectiv. Cred ca aici mai au de lucru si poate daca il zboara pe incapabilul de Steve Balmer, poate Microsoft o sa redevina ceea ce a fost in anii '90, adica pe val.

Din cate pareri se vehiculeaza pe aici, se pare ca impactul tabletelor cu Windows 8 nu va fi asa mare incat toti sa-si le doreasca, tocmai din cauza pretului. Evident, noi suntem un numar mic aici, iar in lume vor exista multi care si le vor cumpara pentru ca isi permit sau vor altceva sau pentru business, comoditatea e mare, etc.

Marketingul la Microsoft nu este unul asa agresiv incat, daca vezi o reclama, fugi repede sa iti cumperi produsul respectiv. Cred ca aici mai au de lucru si poate daca il zboara pe incapabilul de Steve Balmer, poate Microsoft o sa redevina ceea ce a fost in anii '90, adica pe val.

Nu ramane decat sa asteptam sa vedem ce si cum se intampla.

Eu unul, mi-as lua o jucarie cu windows, desi nu am idee cum o sa arate, cat o sa coste, cat de grea va fi, etc.

Ca tableta cu Android, am. Am Note-ul...:P

Guest Deio

Nu ramane decat sa asteptam sa vedem ce si cum se intampla.

Eu unul, mi-as lua o jucarie cu windows, desi nu am idee cum o sa arate, cat o sa coste, cat de grea va fi, etc.

Ca tableta cu Android, am. Am Note-ul... :P

Ti-a aratat Erwin poze cu Samsungul de la IT Congress. Acela este un model care va iesi cu x86. Vor fi si cu ARM, cu pret putin mai mic. Jucatorii vor fi Samsung, HP, Toshiba, Asus, Acer si Lenovo. Poate si altii.

Eu am avut Samsung-ul de la IT Congress, cam putina autonomie, 2-3 ore max. Sa vedem pe astea cu ARM, "cat le tine".

Este gratis, dar nu e cel de pe desktop. Si poate ca pe tableta l-as vrea pe ala (VBA & stuff). Discutia despre preturi era ca poate vor cere bani pe licenta de Windows, care n-are legatura cu CP.

Guest Deio

Adrian, pentru tableta nu imi trebuie "cai putere", altfel imi cumpar un UltraBook Intel care are 10 ore autonomie cu i5 IvyBridge, care lasa in urma orice ARM posibil.

Eu vreau o tableta care sa aibe autonomie de 10 ore, sau macar 8 ore minim, ca cele pe Android pentru ca sa merite sa trec la Windows 8. Plus ca vreau standby ca pe iPad, unde doua saptamani nici nu il incarc, pentru ca il folosesc rar.

Si se mai pune problema care o spunea Erwin acum o luna, avem investiti bani multi in aplicatii Android. Eu am si in cele pe IOS. Totalizez undeva la 200-300euro aplicatii cumparate in 2 ani.

Ce fac, mai arunc inca 300 euro pe aplicatii Windows? Pentru ca mi-ar place o tableta Samsung 700 cu i5, dar la 1000 euro si 2 ore autonomie, nu.

• 1 month later...

Au aparut si preturi: Microsoft Surface tablets to be priced at $599 for RT, $999 for Pro. Deci ar veni 600, respectiv 1.000 euro. Zicea bine Deio ca in loc de Pro iti iei ultrabook.

Sursa

Da, sunt destul de scumpe si nu stiu cat vor prinde.

Si eu visam sa am o tableta cu windows, de asa maniera incat sa pot lucra pe ea programare, insa din cate am inteles Visual Studio nu va putea rula si doar pentru baze de date parca nu as da banii astia.