Clicky

Jump to content
DTTR

"lacramatie" RESTART - service nikon

Recommended Posts

saracii oameni sunt niste indivizi care de la inaltimea pozitiei lor (aici ma refer la director "reclamatii") vad lucrurile foarte rarefiat.

saracii oameni sunt o firma care a primit titlu de service nikon. cand s-au vazut sunati de nikon europa care le-a dat cu "blestemul trabantzelului negru"... repede s-au sucit.

saracii oameni sunt niste persoane pentru care o camera de 250 de lei si 18 luni vechime reprezinta ceva pe care ei nu se injosesc sa repare.

saracii oameni in loc sa rezolve problema de la solicitarea nr. 1 s-au trezit cu OPC pe cap (dupa ce se termina controlul voi contacta ANPC ca sa-mi puna la dispozitie procesele verbale ale OPC - ca in general OPC cu firmele mari se "inteleg amiabil" iar eu nu doresc asta), cu NIKON europa pe cap...

asa ca. isi merita soarta.

ce am aflat totusi cu aceasta ocazie:

garantiile NIKON sunt garanti regionale. mi-au zis cei de la callcenter nikon europa ca pot duce camera in service in serbia sau ungaria... cele mai apropiate locatii fata de ORADEA.

Ia uite ca se poate...

ahyveru6.jpg

Și ca sa recapitulăm...

4 curse dus intors, adică 8 curse cu Cargus, o camera noua, model superior, o reclamatie OPC, o reclamatie SKIN si o reclamatie NIKON Europe...

Asta au primit Restar.

Trimis dupe racheta de G-Pad a soției.

Edited by DTTR

saracii oameni sunt niste indivizi care de la inaltimea pozitiei lor (aici ma refer la director "reclamatii") vad lucrurile foarte rarefiat.

saracii oameni sunt o firma care a primit titlu de service nikon. cand s-au vazut sunati de nikon europa care le-a dat cu "blestemul trabantzelului negru"... repede s-au sucit.

saracii oameni sunt niste persoane pentru care o camera de 250 de lei si 18 luni vechime reprezinta ceva pe care ei nu se injosesc sa repare.

saracii oameni in loc sa rezolve problema de la solicitarea nr. 1 s-au trezit cu OPC pe cap (dupa ce se termina controlul voi contacta ANPC ca sa-mi puna la dispozitie procesele verbale ale OPC - ca in general OPC cu firmele mari se "inteleg amiabil" iar eu nu doresc asta), cu NIKON europa pe cap...

asa ca. isi merita soarta.

ce am aflat totusi cu aceasta ocazie:

garantiile NIKON sunt garanti regionale. mi-au zis cei de la callcenter nikon europa ca pot duce camera in service in serbia sau ungaria... cele mai apropiate locatii fata de ORADEA.

Bine zis.Oricum stai linistit la cum merge tara asta "toate lucrurile se rezolva pe cale amiabila".

azi am primit raspuns de la OPC...

ghici ce????

reclam OPC comisariatul bucuresti la ANPC - adica la sefii lor... ;)

"buna ziua,

am primit adresa dvs 6440/07.05.2014

va comunic urmatoarele: NU SUNT MULTUMIT DE REZOLUTIA DVS.

detaliez in ceea ce urmeaza.

reclamatia mea privea activitatea RESTART SERVICE.
doar DOUA din cele 6 puncte cu solicitari s-au rezolvat

va citez din emailul trimis de mine si primit de dvs. in data de 17.04.2014

"IN FINAL VA PREZINT SOLICITARILE MELE (FINALE)
1) repararea camerei foto (zgomot ciclic care se aude in filmarile efectuate atat SUBACVATIC cat si filmari NORMALE
2) explicatii ale motivelor pentru care nu s-a realizat reparatia la data de 08.04.2014 - in scris cu numar de inregistare, numele persoanei care semneaza, functia si stampila firmei - document original.
3) repararea defectului (usa acces baterii) defect care la 08.04.2014 NU A FOST CONSTATAT DE CATRE REPREZENTANTII SERVICE. se poate presupune ca acest defect a aparut INTENTIONAT sau NEINTENTIONAT prin manipularea defectuasa a usii de catre salariatii RESTART. acest defect se dovedeste a fi motivul principal pentru care RESTART a refuzat (la a doua trimitere a camerei in service) sa realizeze reparatii
4) explicatii privind "problemele interne" - acesta este termenul folosi de dansii - care au dus la ne-trimiterea camerei vineri 11.04.2014 catre mine. - in scris cu numar de inregistare, numele persoanei care semneaza, functia si stampila firmei - document original.
5) care sunt persoanele care au cauzat aceste probleme si ce masuri s-au luat asupra lor (ma intereseaza documente IN COPIE cu procesele verbale are au constatat problemele si cu sanctiunile aplicate salariatilor - documentele semnate semnate de primire de catre salariatii gasiti vinovati pentru problemele de vineri 11.04.2014 care au dus la imposibilitatea trimiterii camerei catre mine) - in copii (eventualele date de genul CNP si alte date sensibile ale salariatilor pot fi mascate)
6) compensatii pentru timpul pierdut de mine pentru reclamarea in mod repetat a unui defect evident (las la latitudinea RESTART cuantumul acestora sau forma lor - bani sau produse nikon)
"

pot sa consider ca s-au rezolvat doar punctele 1 si 3 din reclamatia mea.

si asta, datorita demersurilor facute de mine pe langa NIKON Romania si NIKON Europa - unde am depus de asemenea reclamatii.

astept asadar inca cateva zile raspunsul la solicitarile mele de la pct. 2, 4, 5 si 6 - solicitari care nu au fost rezolvate.

consider ca NU S-A REZOLVAT SOLICITAREA MEA si deci insist in a fi rezolvate si celelalte solicitari (indreptatite).
de ce consider ca sunt indreptatite? deoarece activitatea de service (adica prestarea de servicii) este una deficitara, m-a afectat prin imobilizarea timp de 2 saptamani a camerei, trimiterea ei in service de 3 ori.
mai mult, la momentul in care mi-a fost trimisa camera care a inlocuit-o pe cea defecta aceasta NU a venit insotita de manual de utilizare si de cablu de incarcare EU fiind nevoit sa fac o noua solicitare catre RESTART SERVICE.

insist in a primi raspuns URGENT - termenul legal la care solicitarea mea initiala trebuia rezolvata fiind depasit.

va multumesc,

ec. dttr

Ești prea tare. Ai respectul meu pentru tot ce-ai făcut și ce le faci.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Nu „le“ fac nimic. Încerc să fac lumea să înțeleagă că pe banii și pe timpul tău TU ești stăpân.

Mănânci cai?

Qashqai!

trimis dupe cealaNtă rachetă de Evo 3D

E pertinenta solicitarea facuta dar daca nu stii pe nimeni pe la OPC nu cred ca vei rezolva prea curand. Mai ales ca ti-a fost inlocuit produsul cu unul nou din cate inteleg. Oricum laudabila initiativa si perseverenta ta.

Sent from my Android device

Da, deosebit, sper sa primesti raspunsurile dorite, desi, nu cred ca vei avea parte de raporturile respective, cel mai sigur vei primi ceva generic: "Multumim pentru intelegere, solicitarile vor fi analizate, partile interne si organizarea firmei nu fac obiectul garantiei, etc, va asiguram ca vom face totul....bla...."

Sent for my Mototola XT1033 using Tapatalk 2

Edited by reflavius