Jump to content

Recommended Posts

Nu are cum sa fie acelasi telefon daca unul are S801/800 si unu S805. Daca ar fi aceleasi la comparatie, S5 si S5 Prime..

Eu zic ca mai mult de S805 nu trebuie la telefon, ar trebui sa treaca la optimizare la greu, mai ales Samsung.

Edited by Gabii

Sa inteleg ca nu e mare diferenta . Adica daca eu am snapdragon 600 de 1.7 ghz nu am nevoie de snapdragon 800 de 2.3 pentru ca ambele vor rula cele mai noi jocuri timp de 2 ani . Eu am facut comparatie acum intre g2 si htc one , dar la fel e si cu 801 si 805 nu conteaza doar procesorul ci si ram-ul , bateria , display etc.

pe8arujy.jpg

Odată cu sosirea Android L în următoarele câteva luni, sistemul operativ al lui Google se pregătește pentru trecerea în epoca celor 64 de biți, cu suport nativ pentru această nouă generație de procesoare.Aici de fapt intervin cele două mari companii protagoniste și anume ARM și Qualcomm,care sunt la lucru pentru lansarea unor procesoare de ultimă generație.

Tehnologia de producție a ARM, reprezintă coloana vertebrală a Androidului, controlând circa 95% din smartphone-urile actuale.Qualcomm a ales soluțiile ARM și adaptând acestea la propria lor arhitectura Krait, a dat naștere la ceea ce a fost prima reală, standardizare hardware Android, oferind platforme Snapdragon utilizate în marea majoritate a dispozitivelor în circulație.Din 2009, anul de comercializare a primului smartphone bazat pe arhitectura ARMv7-A și până acum au trecut aproape cinci ani și, ne pregătim să intrăm în viitor datorită noii arhitecturi ARMv8 pe 64 de biți.

Sarcina principală a noii arhitecturi este cu siguranță cea de a oferi compatibilitate completă cu hardware-ul și software-ul dezvoltat acum pe 32 de biți, beneficiind în același timp de noile caracteristici oferite de această nouă arhitectură, care oferă următoarele îmbunătățiri:

-Creșterea numărului de registre de uz general de la 14 la 32

-Creșterea numărului de registre SIMD / Floating point de la 16 la 32

-Set simplificat de instrucțiuni pentru îmbunătățirea suportului pentru compilatoare și mașini virtuale, precum Java

-Extensii criptografice suplimentare

Qualcomm a introdus gama de SoC dedicat noii generații, format din 4 modele diferite,Snapdragon 810,808,610 și 410, fiecare direcționat către o gamă diferită de dispozitive, cu caracteristici unice.

sybatuqe.jpg

Noile SoC-uri menționate mai sus, sunt gata să acopere fiecare segment în termeni de performanță; toate sunt caracterizate prin prezența Cortex-A57 și A53, iar unele au o configurație big.LITTLE.

Qualcomm, de asemenea, dă de știre că noua generatie de SoC A57 va avea o creștere semnificativă de performanță, în valoare de 30% față de generația precedentă, în timp ce consumă mai puțin. Cu noul Cortex-A53 în comparație cu generația mai în vârstă s-a redus consumul și avem o creștere de performanță de 40 %.

De remarcat GPU-rile introduse de Qualcomm în noile SoC-uri, respectiv:

Snapdragon 810 va fi echipat cu un Adreno 430;

Snapdragon 808 va fi echipat cu un Adreno 418;

Snapdragon 610 va fi echipat cu un Adreno 405;

Snapdragon 410 va fi echipat cu un Adreno 306.

Pe lângă toate acestea Qualcomm aduce o tehnologie numită Envelope Tracking, care va îmbunătăți, de asemenea performanța în ceea ce privește partea radio a SoC-ului, care va reduce consumul de energie cu 20%, iar emisiile termice cu 30%.

Evoluția actualului Snapdragon 400, care obține rezultate bune de vânzare, cu terminale cum ar fi Motorola Moto G, următoarul 410 va fi primul Qualcomm Snapdragon SoC în clasa economică de preț care introduce arhitectura pe 64 de biți, realizat cu un proces de fabricatie de 28nm, în interior avem GPU Adreno 306, este capabil de a gestiona o cantitate mai mare de memorie RAM decât limita actuală de 3GB. În cele din urmă, sectorul multimedia va oferi suport pentru senzori foto cu o rezoluție de până la 13 Mpxl.

Snapdragon 610 și 615 sunt ambele bazate pe ARM Cortex-A53 și vor consolida gama curentă de mid-range, introducând suport pentru 64 de biți, capacități grafice peste așteptări datorită GPU-ului Adreno 405, versiunea limitată a Adreno 420 și în cele din urmă suportul la standardul DirectX 11.2, OpenGL ES 3.0, tassellation hardware, și OpenCL pentru GPGPU.

Snapdragon 615 este primul octo-core pe 64-bit prezentat de către Qualcomm, are două procesoare quad core, primul bazat pe performanță, cel din urmă proiectat pentru a economisi energie, capabili să lucreze în același timp, în conformitate cu tehnologia big.LITTLE , Snapdragon 610 în schimb, este quad-core cu aceleași specificații ca modelul superior.

Qualcomm Snapdragon 808 și 810 sunt amândoi făcuți cu un proces de fabricație 20nm, suport pe 64 de biți și, de asemenea, nou standard pentru schimbul de date LTE Cat 6 până la 300 Mbps.Mai puternic 810, va împinge rezoluția ecranului de până la 4K Ultra HD.Procesorul este un ARM Cortex-A57 pe 64 de biți quad-core, combinat cu un alt procesor Cortex-A53 și chip ARMv8-A ISA, departamentul de grafică este condus de un Adreno 430 care este mai rapid de circa 30% decât un Adreno 420, cu un consum redus cu circa 20%. Nu lipsește suport pentru Bluetooth 4.1, USB 3.0, NFC și Qualcomm Izat (pentru servicii bazate pe locație satelitară).

Snapdragon 808 va fi în schimb mai puțin puternic decât 810, dar nu mai puțin interesant, conceput să suporte display WQXGA (2560x1600 pixeli), de asemenea, are un excelent GPU Adreno 418 care acceptă OpenGL ES 3.1,oferă o performanță grafică cu 20% mai mare, comparativ cu Adreno 330,și în final suportă memoriile LPDDR3.

Nu e rau, Qualcomm trebuie sa umple spatiul lasat de Nvidia, care a anuntat ca se lasa de SoC-uri (daca nu ma insel eu). Sa fie si la pret bun, insa nu cred ca Android L va beneficia din plin de procesoarele pe 64 de biti.

Să vezi ce se poate face cu un kernel custom.Render kernel (pentru G2 ,AOSP roms)are un nou hot plug și văd că lumea e super multumită de el,mai ales de baterie.Vreau să îl testez,dar când vin din vacantă :D

Sent from my G2✅

Ce bine ca putem reface acel sigiliu ^^

Sent from my LG G2 .•°•.

Iată un interesant studiu în care sunt explicate beneficiile rezoluției 4K în Mobile. Studiul este făcut de către Qualcomm, ea fiind și una din pionierii dezvoltării chipurilor capabile să susțină display-uri și reproducții de conținuturi la astfel de rezoluții.

ef9242308f63d9541060d894a4b4a09e.jpg

https://www.qualcomm.com/media/documents/files/enabling-the-full-4k-mobile-experience-system-leadership.pdf

Trimis de pe Marte

Am avut HTC One tot cu snapdragon 600 , nu e mare diferenta fata de s800/s801 , doar ca se incinge destul de rau si la jocuri iti ia mai mult timp sa se incarce(ex : Asphalt sau Injustice , dar stiam ca nu prea te joci si nu e mare intarziere..4-5 secunde) . In rest , aplicatiile rulau toate ok .

Merge bine S4, Vlad. Eu n-am avut probleme de lag in aplicatii sau jocuri. Intr-adevar, la jocuri pe durata mare se incinge, dar nu foarte tare. Eu avand husa, nu prea am sesizat caldura.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk