Jump to content
  • Announcements

• Szilárd Ervin Szőgyenyi

Modificari modalitate Log In   07/26/2017

În urma unor modificări  efectuate la platforma pe care rulează Forumul Mobilissimo, s-au produs câteva modificări la modalitatea de login. Dacă până acum se folosea numele de utilizator, de acum, logarea se va face cu numele afişat pe forum sau adresa de email cu care v-ați înregistrat pe forum. Parola contului a rămas aceeași. Ne cerem scuze pentru inconveniențe! Termenii și condițiile de utilizare ale forumului le găsiți aici.

Recommended Posts

Qualcomm a anunțat noile SoC-uri Snapdragon 808 și Snapdragon 810,bazate pe arhitectură pe 64 bit,tehnologie constructivă la 20 nm și LTE cat 6 până la 300 Mbps.gyhy8any.jpg

ypyjutaj.jpg

Aceste noi SoC-uri vor apărea în a doua jumătate a acestui an iar primele device-uri ,la începutul anului 2015.

Trimis de pe Marte

Oare cand isi vor da seama ca optimizarea este cheia?

Eu aș zice mai degrabă că trebuie să meargă mână în mână,amândouă și că una fără alta nu marchează decât progrese limitate.

Trimis de pe Marte

Uita-te la iOS. Un dual core se descurca excelent datorita ecosistemului bine pus la punct.

Nici pe departe...

1. Desigur bănuiesc că știi că Apple trece la quad-core odată cu A8

2. Am sub mână un iPad 3 cu procesor A5X(Dual-core),cumpărat circa un an și opt luni în urmă pe care de când s-a trecut la IOS 7 mai întâi și apoi la IOS 7.1,nu l-aș face cadou nici măcar unui dușman.Este plin de lag-uri și de blocări de sistem mai ales în pagini browser un pic mai greoaie.

Cu toate acestea nu neg că IOS nu este un sistem optimizat,vreau doar să subliniez,dacă mai e necesar că optimizare și hardware trebuie să crească în același timp.

Trimis de pe Marte

Optimizare, optimizare si iar optimizare. Asta trebuie facut, nu procesoare cu o mie de core-uri. Daca imi spuneti o aplicatie din play care necesita 8 core, sar in tabara sustinatorilor multitudinii de core-uri. O alta problema este consumul de energie. Toti se gandesc la procesor cand bateria de fapt a ramas mult in urma.

Sent from my Moto G using Tapatalk

Bateria progreseaza sa stii, mai ales la raportul capacitate/dimensiune. Si dezvoltarea procesoarelor e foarte importanta in cazul asta, un procesor trebuie gandit astfel incat sa consume cat mai putin.

La capitolul optimizare sunt de acord. Cu iphone 4 jucam nfs most wanted si gta vice city perfect. Nu era aceeasi experienta de joc comparativ cu note 2/note 3 deoarece ecranul are dimensiuni mici, dar jocurile rulau impecabil. Nu tin minte sa fi avut lag pe iphone 4.

Sent from my SM-N9005

Si dezvoltarea procesoarelor e foarte importanta in cazul asta, un procesor trebuie gandit astfel incat sa consume cat mai putin.

Sent from my SM-N9005

Este exact la ceea ce mă gândeam și eu...,nu se mai dorește o creștere în verticală a performanțelor ci optimizarea consumurilor însoțită de noi funcții.

Trimis de pe Marte

Edited by Master_B

Timp de 11 luni am folosit telefoane cu procesoare Qualcomm de generatii diferite(Snapdragon S4 Pro-Nexus 4, Snapdragon 800-Nexus 5)

S4 Pro, chipset solid cu GPU puternic la vremea respectiva, chiar si acum e in top 10. Nu-mi trebuie mai mult, duce orice joc timp de 2 ani. Apare Nexus 5 cu Snapdragon 800. Mult la rapid, se incarca cu 75% mai rapid bateria, LTE, consum mult mai mic de energie, de doua ori mai performant ca S4 Pro. Concluzia? Iti iei telefon cu Snapdragon X, e suficient daca nu pui mana  mai tarziu pe unu' cu Snapdragon X+. Sunt de acord cu Soc-urile din ce ince mai rapide si economice, dar sa apara la interval mai mare. Eu cu Nexus 5 ma simt deja in segmentul midrange cu ce a scos Qualcomm acum. Noroc ca monstrii adevarati apar de abia anul viitor. 

Cam da... iei un telefon high-end, peste 6 luni e „caca-pișu” pe lângă high-end-urile de atunci.

Doar pare ca Nexus 5 e depasit. Nu mai sunt asa mari salturile de la un SoC la altul. Noul HTC One (M8) nu e atat de bun. Fa un calcul simplu performanta/pret si vei vedea ca Nexus 5 sta de cateva ori mai bine. Parerea mea e ca la 2 ani merita sa schimbi telefonul/tableta.

Diferenta mare e ca vine cu eMMC 5.0. În rest ca raw power e cu vreo 15-20% mai puternic per total. Nimic convingător.

Trimis de pe Nexus 5 ðŸ˜

Snapdragon 801 vs Snapdragon 805 (comparație benchmark-uri)

De reținut că, limitele (dacă există,semnificative) din smartphone-urile actuale nu sunt din cauza lipsei unui nou super procesor, dar piața continuă să solicite soluții mai eficiente din punct de vedere energetic și capabile să depășească predecesorii în termeni de performanță. Răspunsul la acestea este numit Qualcomm Snapdragon 805, cip care va veni foarte curând pe piața de consum și va oferi la dispozitivele de nouă generație, cu siguranță, un avantaj din punct de vedere grafic și multimedial. Procesorul totuși, pare incapabil să facă saltul mult așteptat, așa că este mai bine să se clarifice anumite aspecte legate de potențialul lui Snapdragon 805.

ahu3umu8.jpg

Pentru a avea o idee de schimbările în joc mă bazez pe testele efectuate de către cei de la AnandTech, multe benchmark-uri care compară Snapdragon 805 cu toate celelalte platforme majore, inclusiv din prima generație Atom Bay Trail (Asus Transformer Book T100).

Diferența față de actualul 801 nu va fi atât de decisivă, după cum am spus deja, astfel încât frecvența maximă (CPU) depășește doar cu 8%.

vy6ujeny.jpgturepu6e.jpgpyvyqady.jpg

Ceva mai semnificativ Basemark OS II care analizează performanțele de ansamblu atât CPU și GPU,cât și Storage-ul.Sub acest profil,diferențele sunt tangibile iar cea care face diferența este Adreno 420 montat pe viitoarele cipuri Qualcomm.

abahete7.jpguhy8ehe4.jpggamaga5u.jpgubeqe4u2.jpg9aqa3e6y.jpg

Deci,într-adevăr nimic deosebit în ceea ce privește diferențele specifice CPU;diferența o va face în schimb GPU-ul.Rămâne interesant de văzut dacă performanțelor îmbunătățite ale cipului grafic,corespunde un consum egal sau minor,așa cum a promis Qualcomm.

nyqama2e.jpgeqy4ydyq.jpgna9uhura.jpg

Trimis de pe Marte

Diferenta e prea mica în 3D Mark fata de 800/801 ca sa merite un upgrade. Anul asta toate telefoanele care se vor mai lansa o sa aibă ecrane 2K, care micșorează diferenta de performanță fata de generația trecuta. Gândiți-vă la Note 4 de exemplu, care va avea 99,9% ecran 2K. Înseamnă că Samsung trebuie sa pluseze mai mult altundeva.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

La touchwiz sa scoata lag-ul sau vor veni in premiera cu alta interfata care va sparge piata, putin posibil

Trimis de pe G2

La touchwiz sa scoata lag-ul sau vor veni in premiera cu alta interfata care va sparge piata, putin posibil

Trimis de pe G2

Cu ce sa vina nou si in premiera ? Tocmai au bagat puternic Magazine UI. Oare si asta are lag ca si TW ?

Si tu te-ai luat dupa alte inca 103i39 de persoane 😂😂😂

Trimis de pe G2

Diferenta e prea mica în 3D Mark fata de 800/801 ca sa merite un upgrade. Anul asta toate telefoanele care se vor mai lansa o sa aibă ecrane 2K, care micșorează diferenta de performanță fata de generația trecuta. Gândiți-vă la Note 4 de exemplu, care va avea 99,9% ecran 2K. Înseamnă că Samsung trebuie sa pluseze mai mult altundeva.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Samsung o să pluseze foarte tare într-o altă zonă, cea a PREÈšULUI :P.