Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Salutare!

Doua mici intrebari:

1.Cand o sa ii pot face update-ul Kitkat 4.4? 

2.De ce are telefonul delay ? la butonul de start / contacte / mesaje / setari (mai nou cand vreau sa trimit prin bluethooth o poza imi zice "unfortunately gallery has stopped" am dat clean la cache dar tot face asa...)

Am telefonul de 2 saptamani, avea deja versiunea android 4.3

Sa fie din cauza versiunii 4.3 ? cica are niste probleme....

Edited by MasterzYuri

Colegul ți a răspuns din Tapatalk, de aia nu a văzut ce telefon ai. E o problema în general cu ce pune Samsung pe telefoane, nu doar cu 4.3. Încearcă ceva custom dacă vrei sa mai scapi de lag. Touchwiz sucks!

Trimis de pe Nexus 5 ðŸ˜

Odata ce am primit telefonul am dat disable la o mare parte din aplicatii, acum am in jur de 15 aplicatii care ruleaza.

Sunt cam noob la telefoanele cu android ( tocmai am trecut de la windows 8 la android ) si nu stiu ce vrei sa spui prin custom...adica sa ii fac root si sa ii pun o alta versiune de android?

Da, asta spune. Dar daca esti asa de incepator, mare atentie sa nu duci lag-ul la infinit. Adica sa-ti faci telefonul inutilizabil, "caramida", cum ii mai zice.

Pe s3 e usor. Faci cu cf auto root (prin odin) si obtii root, tot cu un .tar instalezi philz/twrp recovery si ai si recovery bun. Apoi downloadezi un rom bun si il pui din recovery. sunt ghiduri detaliate pe xda, dar daca e nevoie voi face un thread despre root+custom rom pentru samsung in general.

Stiu ca tu, fiind incepator, nu intelegi tot ce am scris. Dar daca iti faci timp si cauti fiecare cuvant pe google si te documentezi si INTELEGI cum functioneaza un telefon iti va veni foarte usor dupa aceea.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Edited by Ethereal

Ok, am dat un search pe google si am dat de site-ul asta: http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3#root unde imi arata frumos cum sa ii fac root.

In sectiunea ROMs am ales primul ( http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/development/rom-smartdroid-v1-0-t2602543 , poate imi puteti recomanda voi altul mai bun ), iar in sectiunea Tools/Utilities TWRP recovery ( e al doilea, http://forum.xda-developers.com/galaxy-s3/orig-development/recovery-twrp-2-6-3-0-touch-recovery-t1943592 )

Ce ziceti?

Apropo nu stie nimeni nimic de versiunea noua Kitkat 4.4? eu ziceam sa mai astept putin poate o sa fie disponibil si cine stie poate o sa imi rezolve problema cu delay-ul...

Edited by MasterzYuri

Fisierele par a fi bune. Pe vremea cand aveam s3 Neat ROM si omega erau destul de bune. Astea doua si AOKP. Acum nu stiu. Incearca-l pe ala totusi.

La recovery asigura-te ca iei ceva in format .tar/.tar.md5 daca vrei sa instalezi prin odin. Foarte important este sa nu umbli in casutele din partea stanga a lui odin. Si foarte important e sa NU ai bifat "re-partition" decat daca ai un fisier .pit corespunzator telefonului tau, dar nu te vei ocupa de re-partition decat daca se strica ceva.

Legat de update, ele vin greu.. si cand vin au buguri.

Sent from my SM-N9005