Clicky

Jump to content

Mai folosim sau nu Live Wallpapers pe Android?

Recommended Posts

Salut,

Am scris un articol, va fi publicat în curând, cu același nume ca și topic-ul.

Aspectele principale de reținut, referitor la Live Wallpepers, sunt că vrem să "tragem" de durata de viață a bateriei cât mai mult timp, motiv pentru care alegem din ce în ce mai des un wallpaper static, poate chiar de culoare închisă.

Voi ce părere aveți, mai au viitor Live Wallpapers? Le utilizați în prezent? :)

Mircea

post-49-0-77788800-1337354913_thumb.png

Unde o sa iti apara articolul...? Eu nu folosesc wallpapers.. Ptr ca papa baterie...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Poți citi articolul aici: http://stiri-telefoa...pers_13422.html

Personal nu mai utliziez tocmai pt o viata mai lunga a bateriei.Dar cand vreau sa impresionez pe cineva...atunci trec pe live wallpapers... :rolleyes:

Exact ce am scris și în articol :)

Ultima oara am folosit de Craciun un Live Wallpaper, puteai seta numele a trei persoane pe ciorapii pusi in geam in asteptarea lui Mos Nicolae :))

Acum am setat acest Wallpaper pe telefon:

Și eu, tot de Crăciun, același Live Wallpaper. În prezent îl folosesc pe cel atașat :D

post-49-0-83092300-1337356805_thumb.png

Eu folosesc pe GNex-ul meu Live Wallpaperul Phase Beam fiindca mi se pare ca arata foarte bine. M-am obisnuit cu el parca...

Am folosit si eu o vreme Phase Beam pentru ca e chiar placut. Chiar acum cautam un wallpaper ceva mai colorat pentru ca am stat prea mult pe culori inchise.

Phase Beam a fost singurul live wallpaper pe care l-am folosit de cand am Android si probabil ultimul.

Nu cred ca am folosit vreodata un Live Wallpaper. M-am uitat la ele, dar pentru mine au reprezentat un accesoriu simpatic, pentru care nu sacrific bateria telefonului meu. A facut vreunul dintre voi comparatie, acum se consuma mai mult bateria cu un Live Wallpaper in fundal decat cu un wallpaper normal?

Momentan detin un LGP500 cu soft modificat bazat pe CM7.2 si sincer live wallpeprul cam ingreuneaza rularea telefonului pe langa consumul de resurse. In schimb aceasta optiune mi se pare una atragatoare.

Edited by sas33

Am doua instalate: unul cu un motan care miauna si doarme (Yang the Cat) si Notification Bubbles, dar nu le folosesc, prefer wallpaper static de preferinta negru sau culori inchise. Intr-un timp il foloseam pe cel care l-a postat Erwin cu caramizile negre.

Eu folosesc Ocean weather.

Nu am testat cat consuma din baterie, dar aceasta ma tine o zi plina si sunt multumit.

Nu stiu cata baterie as economisi daca nu l-as mai folosi, dar sigur nu ar tine 2 zile, iar cateva ore nu ma incalzesc cu nimic, pt ca as ramane a doua zi in pana...

Uite ca mi-am schimbat parerea, live wallpaper-ul de pe SIII arata si se misca genial. Poate fi setat si ca lockscreen ca background la Go Locker. Uitati aici .apk-ul daca va tenteaza, momentan nu stiu cata baterie consuma exact, dar o sa-l tin o zi - doua sa-mi fac o idee.

http://www.mediafire.com/?dr1g18ej5jbj2nc

De-abia s-a facut rost de un firmware oficial de pe SIII, acum incepe lumea sa-si bage nasul prin el. Se pare ca ar merge si S-voice, trebuie sa ai root ca sa inlocuiesti Vlingo cu S-voice, dar papa baterie la greu. Poate deschide cineva un topic in aria SIII cu portari de aplicatii ca sa nu postam peste tot.

Uite ca mi-am schimbat parerea, live wallpaper-ul de pe SIII arata si se misca genial. Poate fi setat si ca lockscreen ca background la Go Locker. Uitati aici .apk-ul daca va tenteaza, momentan nu stiu cata baterie consuma exact, dar o sa-l tin o zi - doua sa-mi fac o idee.

http://www.mediafire...dr1g18ej5jbj2nc

L-am instalat si eu pe Optimus 2x,este ok.Mai ramane de vazut cat consuma din baterie.La RAM vad ca papa intre 14-20MB.

• 2 weeks later...
  • 3 weeks later...