Clicky

Jump to content

Recommended Posts

A venit momentul sa ma gandesc la schimbarea telefonului si m-am gandit sa cer si cateva sfaturi de la voi. Doresc un telefon neaparat dual-sim care sa se invarta in jurul pretului de 1000 lei. Dupa indelungi cautari mi-a facut cu ochiul moto g dual-sim de 16 gb. Daca va vin in minte alternative mai bune, va rog sa le postati aici. Tin neaparat ca telefonul sa aiba ceva suport pentru ca m-am saturat de telefoane care mor cu aceeasi versiune de android cu care e lansat. 

P.S. Ati achizionat de la pcgarage? Sunt seriosi? Cum stau cu garantia?

Va multumesc!

De acord cu moto g. Nu cred ca gasesti dual sim mai bun in bugetul tau. In plus,vine direct cu 4.4.

De pcgarage nu am incercat personal. Un ptieten si-a luat s3 de acolo acum un an si ceva, au venit la timp, produsul era intact, dar de garantie nu stiu.

Sent from my SM-N9005

Moto G este un telefon bun ,nu poti sa-ti iei ceva mai bun la acest pret poate ceva de la Allview sau brand-urile locale .

Doar că Motorola este cel mai bun de acolo.

In review-ul mobilissimo se specifica faptul ca moto g are un procesor krait 200. Am cautat peste tot dar nu am gasit aceasta informatie nicaieri. Poate sa imi confirme cineva acest lucru? Din cate am vazut, din familia de procesoare snapdragon 400, nu exista quad core krait ci doar dual core (ex: cel pus pe s4 mini sau cel pus pe HTC one mini). 

Cel mai ieftinut ar fi Lenovo W650 http://www.pandawill.com/lenovo-s650-vibe-smartphone-mtk6582-quad-core-13ghz-android-42-3g-gps-1gb-8gb-p82423.html care va primi anul acesta si kk cum se lauda chinezu pe site-ul oficial, altul care sa merite este P780 tot Lenovo, sau Moto G, vezi ce am postat si in celalt post, alege o singura data dupa trebuinta ;)

Spor

Oamenii deștepți sfîrșesc prin a fi conduși de proștiâ„¢

in legatura cu recomandarea asta pentru dual sim...

as dori si eu un sfat pentru a lua un aparat de durata,accesibil si cat de cat de aspect pentru internet,si cateva poze..rareori jocuri

in principiu doresc un display de 4...sau max 5

camera de la 5mpx in sus

in prima faza ma orientez spre sony xperia C dual sim...

sau eventual ceva mai low dar si de buget redus alcatel 6010(star)

nu neaparat noi...si undeva pe la 500 lei +\-...

ce parere aveti(merita sony banii in plus...sau nu)si ce calitate are alcatel...eventual si alte modele de propunere daca aveti(ex idol mini,m pop,x pop,alview a5 sau p5...)!?!multumesc

Cel mai ieftinut ar fi Lenovo W650 http://www.pandawill.com/lenovo-s650-vibe-smartphone-mtk6582-quad-core-13ghz-android-42-3g-gps-1gb-8gb-p82423.html care va primi anul acesta si kk cum se lauda chinezu pe site-ul oficial, altul care sa merite este P780 tot Lenovo, sau Moto G, vezi ce am postat si in celalt post, alege o singura data dupa trebuinta ;)

Spor

Oamenii deștepți sfîrșesc prin a fi conduși de proștiâ„¢

Multumesc tuturor pentru indrumari. Lenovo w650 din cate vad suporta doar banda 2100 (3g) asa ca pica din start ideea de a-l lua. La P780 m-am gandit si eu pentru ca are o baterie potenta dar am ramas la Moto G. Am plasat deja comanda si joi cand ajung in bucuresti ma duc sa il ridic. Este varianta de 16 gb dual-sim. Nu ma deranjeaza camera la el cat ma deranjeaza ca nu are limba romana. O sa spuneti ca nu e nevoie de limba romana dar din cate stiu in iGO nu iti da comenzile in limba romana. O sa trebuiasca sa ma complic cu TTS. O sa il mai foloseasca si tata care nu e familiarizat cu engleza. Pretul lui e de 1150 lei din care se scade valoarea unui voucher de 250 lei pe care il am.

Moto G e un telefon bun, dar parerea mea e determinata de review-urile despre el de pe youtube. Nu am tinut in mana acest device, dar parea ca se misca foarte bine. Bine.. varianta pe care am urmarit-o nu era dual sim.

Sent from my SM-N9005

Daca va intereseaza, o sa revin peste vreo saptamana dupa ce il primesc ca sa am timp sa il pun si la treaba un pic sa vad daca il pune in genunchi vreun joc mai pretentios. Nu ar trebui sa existe diferente in performanta intre single sim si dual-sim deoarece au aceeasi configuratie.

Trebuie sa proceseze datele de la doua cartele. Un telefon consuma mai putin si e mai eficient pe airplane mode. Oricum, am rulat fara lag asphalt 8 si gta san andreas pe un s2, deci sigur moto g se va descurca la jocurile de actualitate.

Sent from my SM-N9005

Nu am mai rezistat si m-am dus azi sa ridic telefonul. La prima impresie nu pare atat de gros. Sta bine in mana si se poate folosi cu o singura mana. Display-ul este superb. Am instalat asphalt 8 pe care il ruleaza perfect. La prima deschidere a si cerut update la 4.4.2. Nu are pic de lag. Camera este peste multe camere de 5 mpx (i-am facut update de pe play store pt ca cei de la motorola au pus aplicatia de camera acolo pentru a o updata constant). Difuzorul se aude bine. Daca aveti intrebari cu privire la telefon, puneti-le si va raspund. Ma bucur ca am scapat de telefonul "autohton" fara pic de suport si care mi-a facut o mie de nervi.

in legatura cu recomandarea asta pentru dual sim...

as dori si eu un sfat pentru a lua un aparat de durata,accesibil si cat de cat de aspect pentru internet,si cateva poze..rareori jocuri

in principiu doresc un display de 4...sau max 5

camera de la 5mpx in sus

in prima faza ma orientez spre sony xperia C dual sim...

sau eventual ceva mai low dar si de buget redus alcatel 6010(star)

nu neaparat noi...si undeva pe la 500 lei +\-...

ce parere aveti(merita sony banii in plus...sau nu)si ce calitate are alcatel...eventual si alte modele de propunere daca aveti(ex idol mini,m pop,x pop,alview a5 sau p5...)!?!multumesc

La xperia c cred ca o sa fii dezamagit de display. Ti-as fi recomandat telefonul din semnatura dar tu vrei ceva care sa exceleze in poze.

Sent from my Moto G using Tapatalk

undeva da....as vrea sa am si poze de calitate,sa nu mai port sau sa detin aparat fotot separat

evident nu am nevoie de detalii hd:)) insa totusi si mai ales daca dau banul sa fie cu folos

iar pentru mine folos inseamna sa am un dual sim bun,un aparat ok si cat de cat de calitate...altfel nu am pretentii la nu stiu ce jocuri,spatiu mare si chestii de genul

sa nu uit nici de display sa fie la inaltime...m-am uitat si peste moto g dar parca nu ma atrage designul,ex un alcatel idol mini(ca si aspect....nu iau in considerare altceva)ar fi ideal + pretentiile mele sa zic asa

Alcatelul tot camera de 5mpx are. Display-ul, procesorul, gpu, versiune de android, calitatea materialelor, suport, ram si nu mai enumar... mult mai bune pe motorola. Tu ai cerut o parere iar eu ti-am dat o varianta. Restul depinde de tine.

Sent from my Moto G using Tapatalk

la alcatelul acela ma atrage designul si displayul...am vazut ca are un afisaj foarte frumos si pozele se vad super pe tel...dar designul este no1...parerea mea,nu ii foarte lat,nu are o gramada de chitibusarii pe partea frontala,foarte subtire...subtil si elegant

inteleg ideia ta,si mersi dar modelul acela chiar nu ma atrage

sunt in cautare,sugestii,opinii...dar in principiu raman la Xperia C...desii acum sunt in dubii cu displayul..despre care spuneati,iar daca nu ii chiar asa de bun atunci o varianta mai simpla.mica si ieftina de la alcatel star(6010)cel mai rau caz allview p6

Alcatel Idol mini are un coleg de prin decembrie anu trecut, nu ți-l recomand. Mi-a spus ca se blochează foarte repede și nu poți nici măcar să-l deblochezi, câteva ore sta pe banca.

Trimis de pe al meu veceu, folosind Tapatalk 14.

am auzit si eu chestii de genul cu blocatul,dar din cate am inteles se rezolva prin reboot...pacat ca designul,dotariile si pretul sunt super,ideia ii sa si tina,sa nu apara ceva mai grav sau sa persiste constant

incet intru in disperata cautare si nu gasesc nimic,ba ii problema de marca,ba ii problema de display si etc...sa nu vorbim de pret ca evident dai 1000 lei si nu mai ai nici o problema,dar totusi trebuie sa fie o varianta,o cale de mijloc pentru ceva subtil,design,camera bunicica,display pe masura si etc etc