Clicky

Jump to content
Innoxius

Telefoane de maxim 4,5". E nevoie de ele ?

Recommended Posts

Eu sunt unul dintre cei care au renuntat la a se gandi la un telefon de peste 4,5". Cu toate ca am aproape 2 m si am facut un pic de handbal in tinerete (daca nu stiati, sportul asta iti mareste palma), nu pot renunta la a utiliza telefonul cu o singura mana.

Colegul @Master_B, dar si marea majoritate, considera (pe buna dreptate) ca un ecran mai mare inseamna mai multa vizibilitate. Dar totul depinde pana la urma de pattern-ul de folosire. Marea majoritate a timpului pe care il petrec cu un dispozitiv inteligent este in fata PC-ului. Cand ma deplasez pentru treburi de servici, am si tableta de 7", dispozitiv care imi acopera activitatile care cer ecran mai mare (facturare, Word, Excel, PowerPoint, chat). Nu ma joc, nu ma uit la filme. Acum am 3,9" si doar vechimea sistemului optic personal ma deranjeaza la ce fac pe telefon. Si lipsa unei suite office cu editare.

Pentru mine un Z1 Compact ar fi perfect: dotari de top (exclusiv ecran) intr-un corp mai mic. Vad ca nici Samsung, nici LG nu merg in 2014 pe aceasta cale. Astept M8 Mini, dar cred ca sunt sanse mici sa o faca. Ar mai ramane varianta internationala a Nokia Icon, care se zvoneste ca va fi de 4,5".

Mai poate fi si motivul pretului care sa influenteze in alegerea unui telefon mai mic.

Păi în afară de variantele mini ale unor flagship-uri, nu prea ai altă soluție decât Iphone :D, singurele care arată cât de cât a telefoane și nu au ecrane foarte mari. Nokia văd că mai nou fac și ei vârfuri de gamă cu ecrane foarte mari, poate HTC vor face un Mini mai potent ;). Utilizarea cu o singură mână este un deziderat din ce în ce mai îndepărtat. :( din păcate. Poate se vor răzgândi.

Eu sunt unul dintre cei care au renuntat la a se gandi la un telefon de peste 4,5". Cu toate ca am aproape 2 m si am facut un pic de handbal in tinerete (daca nu stiati, sportul asta iti mareste palma), nu pot renunta la a utiliza telefonul cu o singura mana.

.

Acum 10 ani,celularii erau mici.Cu cât erau mai mici,cu atât păreau mai avansați tehnologic.Vă mai aduceți aminte?

Din fericire,lucrurile sau schimbat,iar cei care î-și puneau ochelarii ca să poată vedea butoanele sau ceea ce scria,pot să stea liniștiți pentru că moda s-a schimbat.Cu cât e mai mare cu atât mai bine,fără exagerare bineînțeles.

Ceea ce vreau să subliniez este că scopul telefonului în ziua de astăzi,s-a diversificat foarte mult,nu se limitează doar la conversații;poți să joci un joc,să vezi un film,să folosești browser-ul web,etc iar ca să le faci cât mai bine ai nevoie de un ecran mare și cu o bună rezoluție.

Ä‚sta este doar punctul meu de vedere și nu mă deranjează să văd că unii preferă telefoane mici,le consider doar un pic depășite și nimic mai mult.

De altfel lumea e frumoasă pentru că e diversă:)

Trimis de pe Marte

Edited by Master_B

Guest Deio

Pentru ca foarte multe terminale, de la majoritatea producatorilor se fac din ce in ce mai mari, produse high-end, Mini-urile sau "compact"-urile incep sa fie apreciabile, pentru ca pana acum 2 ani, erau cu procesoare "slabute" si memorie putina.

Vedeti unde bat? Adica terminalele cele mai vandute, cele mai varf de lance, involuntar trag in sus dupa ele terminale mai mici ca dimensiuni, cu un standard mai ridicat decat alte vremuri. E inevitabil.

E posibil ca acest lucru sa le devina Nemesis si sa decada, intorcandu-ne la dimensiuni "mai umane" daca putem zice asa.

Vorbeste unu care are lopata in semnatura :)) Uneori imi vine sa-l arunc pe geam :ph34r:  E prea mare la manevrat. Imi dau silinta si nu am palme de bebelas, dar de cele mai multe ori manevrarea e anevoioasa si am acceptat paleta facand un compromis urias dintre functionalitate/dotari si marime.

Colegul meu care are Note 3 negru,  m-a zapacit de cap in septembrie 2013 cand aparea Note 3 sa il iau si nu am putut scapa de gura lui pana nu am luat, apoi si-a luat si el, fiind extraordinar de multumit de spatiul de lucru. El fiind mai power user ca mine.

Eu am si tablete si desktop PC si nu imi fac activitatile pe telefon, dar fiecare utilizator are modul lui de lucru. Pe telefon ma dor ochii sa stau prea mult, pe tableta e perfect.

Cred ca nu e ceva deosebit sa ai telefon urias, insa cum piata a impus asta, nu utilizatorii, acum vedem telefoane uriase. Si nu se opreste aici. Dar oarecum multi s-au obisnuit si acum nu mai vor sa renunte. Cand arat colegului sau altor colegi telefon iPhone sau S4 Mini, imi rad in nas si zic "ce e cu chichineata aia"? Clar, omul se obisnuieste repede si renunta greu.

Nu stiu si nu e o statistica foarte corecta, insa multe cunostinte mai in varsta de ale mele au telefoane "mici", iar cele mai tinere au telefoane cat mai mari. Nu e o comparatie prea inteleapta si sunt si exceptii (colegul cu Note 3 negru) care e si putin mai in varsta ca mine si s-a obisnuit asa.

Pana la urma exista categorii de utilizatori ce isi doresc telefoane mai mici si altii cu telefoane mari, lopeti. Altfel nu ar vinde Apple in prostie si nici Samsung sau recent HTC.

Si da, HTC 8Mini e un telefon real, interesant e ca exact cum spuneam, "astea mari" incep sa le traga in sus dupa ele pe astea mai mici (frati) si pentru persoanele care nu doresc un telefon anevoios de mare, devin extrem de actractive.

Si S5 Mini o sa fie interesant si altele. Visele de acum multi ani de a avea un telefon de 4.3" performant, se implinesc, incet.

Poti astepta sa vezi ce scoate Nokia cu WP 8.1, trebuie sa fie si un midrange cu ecran de 4.5", camerele sunt bune, vezi review-lui lui 1320, camera de 5MPX care bate alte camere de 8 de pe telefoanele cu Android, update-uri primesti mereu, pana si amaratul de 520 primeste, in timp ce la Android inca se mai lanseaza telefoane noi cu 4.0, e bataie de joc.

M-am gandit la Jolla, dar 2,5 ani de SO nou, total diferit de altele si rar (toate astea cu avantaje si dezavantaje), care apoi a devenit o "fata morgana", ma indreapta spre ceva mai solid. Din punct de vedere al viitorului. Adica Android sau WP. iPhone iasa din discutie. Totusi, muncesc pentru bani si 2.500 de lei pentru un telefon nou este maximul pe care sunt de acord sa-l platesc.

Mie mi se pare putin 4.5", dar acum fiecare cu preferintele sale. La Lumia 1020 nu te-ai gândit ? Pretul a scăzut, camera buna, vine cu Office si nu e nici mare.

Trimis de pe Nokia Lumia 920 😈

Edited by denis

Mie mi se pare putin 4.5", dar acum fiecare cu preferintele sale. La Lumia 1020 nu te-ai gândit ? Pretul a scăzut, camera buna, vine cu Office si nu e nici mare.

Trimis de pe Nokia Lumia 920

Il trage in jos procesorul. Are 1 an (prefer sa-mi iau ceva aparut anul acesta). Diferentele fata de camera actuala, de 20 MPx sunt nesemnificative. Din cate am vazut, doar faptul ca ai zoom losless 3x fata de 2x ar fi un avantaj.

Guest Deio

Si pe langa procesor slab, update la 8.1 din parti.

Veti vedea ca M$, din toamna vor avea si telefoane bune. Si la dimensiuni "umane" si cred ca vom vedea un Surface Phone, asa am eu o banuiala :D

Nu are Glance Screen. WP 8.1 nu are OTG si File Manager. Macar daca avea card. Bateria aceeasi ca la Icon, care a fost testat si nu e destula. In rest OK.

Dar tocmai se anunta Z2 Compact

Si pe langa procesor slab, update la 8.1 din parti.

Veti vedea ca M$, din toamna vor avea si telefoane bune. Si la dimensiuni "umane" si cred ca vom vedea un Surface Phone, asa am eu o banuiala :D

Developer preview :D

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Nu are Glance Screen. WP 8.1 nu are OTG si File Manager. Macar daca avea card. Bateria aceeasi ca la Icon, care a fost testat si nu e destula. In rest OK.

Dar tocmai se anunta Z2 Compact

Dacă ar fi să găsesc un punct de vedere în comun cu discursul tău aș zice că ai dreptate când spui că bateria nu e destulă.2420 mAh,ca și cum ar zice:fraților ăsta e maximul pe care l-am putut pune pe device.(De subliniat cei 20 mAh)

Cât despre Glance Screen,e adevărat,ecranul nu are display memory și deci nu funcționează Glance,dar se pare că Nokia lucrează la o soluție care să înlocuiască această operație pentru aceste ecrane( fără display memory,economia ce să-i faci!)

Acum urmează partea delicată,pentru că aici încercăm să combinăm 2 lucruri separate:WP 8.1 și Nokia 930.

Deocamdată nu este clar dar se speră că în versiunea finală WP 8.1 va avea atât USB OTG,cât și File Manager(File Picker).Nu stau acum să explic,de ce și cum, pentru că vorbim despre un OS care va fi lansat doar peste câteva luni și multe lucruri se pot schimba între timp.

În orice caz eu cred,că au făcut treabă bună și dacă WP nu ar fi așa monoton ,l-aș fi încercat dar sunt obișnuit prea bine cu Android :)

Oricum concurența nu face decât bine așa că:succes Nokia !(î-mi pare nespus de rău că nu mai e europeană)

PS Z2 compact pentru pentru unul care are aproape 2m și handbal în copilărie nu are sens...,eu zic să facem 1 minut de liniște în memoria lui(Z2 compact)!

Trimis de pe Marte

iPhone 5C, e super mic, super compact si poti sa-ti alegi diverse culori, 2000 de lei la emag.

Trebuie doar sa te impaci cu iOS, in rest este varianta perfecta.

Da dai atâția bani pentru o bucata de plastic? Pana și locașul ala pentru sim e din plastic.. Dacă tot vrei ceva cu IOS mai pune 250 de lei și ai un iphone 5.

Trimis de pe al meu veceu, folosind Tapatalk 14.

Depinde de persoan, Sebi. "Bucata aia de plastic" e mai performanta ca un iphone 5 de exemplu. Si merge mult mai bine ca multe telefoane cu android.

Daca tot vorbim de materiale, nu inteleg de ce toata lumea este dispusa sa sacrifice ceva convenabil, eficient si care functioneaza pentru o carcasa. Singurele telefoane de metal care faceau ce fac telefoanele de la samsung("bucatile de plastic" adica) sunt cateva HTC-uri(sensation de exemplu). De ce sa renunti la posibilitatea de a avea 2 baterii/sa schimbi bateria cand e nevoie, la card micro SD si eventual sa platesti la fel de mult sau mai mult pentru ceva din alt material?

Sau sunt eu prea obiectiv?

Sent from my SM-N9005

Edited by Ethereal

@Sebi, totusi nu este plastic care sa-ti lase o senzatie de super ieftin, asa cum e la Samsung, telefonul sta mai bine in mana ca varianta de metal.

Nu am spus ca se simte prost în mana, dar totuși,pentru 250 de lei, de ce sa nu iti cumperi ceva mai premium? Pentru ca diferențe mari intre cele 2 telefoane nu sunt..

Trimis de pe al meu veceu, folosind Tapatalk 14.

Singura diferenta intre ele este carcasa, in rest acelasi telefon, asa ca nu merita banii in plus 5-ul.

As alege tot 5C pentru ca vine din fabrica cu iOS 7, 5 vine cu 6, pot aparea erori la update, mai bine sa ai ceva cu o varianta de soft cat mai noua, la achiztie.

Oricum daca ii pui husa sau bumper, nu mai conteaza din ce material este facut telefonul.

Pur si simplu, altceva mic si bun nu exista.

Edited by n_iulian

5c are bateria mai buna si chiar daca ambele au chipul A6, iphone 5c ruleaza mai bine ios7.

Din cate stiu si pozele cu 5c sunt putin mai bune.

Sent from my SM-N9005

Oricum daca ii pui husa sau bumper, nu mai conteaza din ce material este facut telefonul.

La asta nu ma-m gandit..no,bine.

1-0 pentru tine. :))