Clicky

Jump to content
Feri

Abonament sau prepay?

Recommended Posts

normal abonamentul este preferat. daca folosesti telefonul si aditionalele lui in mod frecvent!

la abonament poti alege si 2 extraoptiuni de date spre exemplu!

Edited by sch

Abonament. M-am obsinuit asa. Stiu ca sunt multe oferte la cartela dar mereu au fost cu "stelute" si alte combinatii. La abonament stiu cat platesc vorbesc cat vreau chiar daca depasesc numarul de minute incluse.

In plus mirajul asta al miilor de minute e nejustificat. Am 500 de minute in retea si rar le depasesc. La ce bun sa am 10.000 de minute? Doar sa imi satisfaca orgoliul?

Arata-mi tu un abonament de 35 de euro care sa aiba teoretic Internet nelimitat, dar sa nu fie numai abonamentul de date 35 de euro, ci o oferta cum am eu la cartela. Si da, 35 de euro este exagerat de mult.

exista o optiune de Mobile Internet, ce iti ofera acces nelimitat la internet.

traficul inclus este de 1 GB la viteze de pana la 3.6 Mbps, iar daca acesta este depasit, navigarea se face cu viteze de pana la 128 kbps.

pretul acesteia este de 11 euro, iar pentru a o activa poti suna la *222

Pai nici la abonament nu se raportează :)

Una din diferente este ca la cartela platesti 7 euro credit(+TVA la achizitia cartelei) pe cand la abonament platesti 7 euro cu TVA inclus(adica 5.64 euro fara TVA). O alta diferenta este ca la cartela nu poti folosi VoIP, pe cand la abonament da, in baza unei optiuni, internet premium.

Edited by Tudor
ti-as recomanda sa folosesti butonul "edit" post.

@Tudor

Cat este durata de viata a unei cartele SIM?

Intreb deoarece al meu este din 1998 cu sigla Connex si am observat pe ea niste fisuri/crapaturi.

Ar trebui sa iau in considerare schimbarea acestuia? Implica ceva costuri?

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Din pacate, nesimtirea celor de la Vodafone nu cunoaste limite.

Dupa ce am platit un stick timp de doi ani fara sa-l pot folosi pt ca nu avea trafic decat in marile orase, acum mi-au tras-o altfel.

De ceva vreme au externalizat serviciu de atragere de noi clienti persoane juridice si, sunt o gramada de srl-uri care fac treaba asta, pacalind lumea.

Obisnuiesc sa citesc fiecare litera din orice contract, insa presat de probleme si de timp, nu am citit chiar tot si, am acceptat oferta unui astfel de mancator de lebede.

Rezultatul? de la 400-500 ron pe luna, am ajuns acum la 800-900.

Imediat dupa ce se termina perioada contractuala, o sa trec pe alta retea fara sa ma uit in urma.

Sunt de o nesimtire fara margini si nu-i intereseaza deloc faptul ca de ex eu, sunt clientul lor inca din 1998, cand era semnal in oras intr-un singur loc.

Probabil ca au nevoie de f multi bani pt a plati armata de purtatori de cravata cu mii de euro pe luna.

Edited by mesersmith

Salutare feribalint. Ti-as fi scris prenumele insa nu l-am regasit pe forumul asta :)

Nu este o durata de viata standard pentru cartela ci e in functie de cum a fost folosita(pusa in mai multe telefoane, schimbata des dintr-un telefon in altul...) si calitatea materialului initial.

Poti sa faci schimbarea SIM-ului daca vrei insa nu cred ca are rost. In momentul in care vezi ca nu mai functioneaza sau nu mai este recunoscut, te poti deplasa intr-un magazin sa faci schimbarea. Costul de SIM exchange e de 2 euro fara TVA, suma ce va aparea la urmatoarea factura(nu se plateste in store).

Eu am abonament de 60 euro la orange si am incluse asa: 1800 min retea, 200sms retea, 25sms internationale, 50 sms in alta retea, 800min romtelecom, 400min internationale pe mobil, 9 GB internet. Vorbesc mult in afara si pe langa 250 ron pe luna mai imi vine, de vreo 4luni, inca 3-4mil in plus la tel ptr ca sar din abonament pe min internationale... Ce sa faci, asa e cnd femeia e plecata... Dar in max 3luni, dispar si eu din rahatul asta de tara..

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Edited by Stavros

Bine faci ca pleci din nenorocirea asta de tara.

Unde pleci, daca nu e secret?

Ai gasit ceva contract de munca?

Si cati ani ai?

Edited by mesersmith

Salutare feribalint. Ti-as fi scris prenumele insa nu l-am regasit pe forumul asta :)

Nu este o durata de viata standard pentru cartela ci e in functie de cum a fost folosita(pusa in mai multe telefoane, schimbata des dintr-un telefon in altul...) si calitatea materialului initial.

Poti sa faci schimbarea SIM-ului daca vrei insa nu cred ca are rost. In momentul in care vezi ca nu mai functioneaza sau nu mai este recunoscut, te poti deplasa intr-un magazin sa faci schimbarea. Costul de SIM exchange e de 2 euro fara TVA, suma ce va aparea la urmatoarea factura(nu se plateste in store).

SIM-ul a fost pana acum in vreo 7-10 telefoane,dar schimbarea s-a facut doar cand am schimbat terminalele.

Inca functioneaza,am pus intrebarea doar asa...ce imi este suspect...sunt crapaturile din SIM,doar atat.

PS.Avand nume unguresc/maghiar prenumele meu este Ferenc dar pt o pronuntie usoara poti sa-mi zici Feri ;)

Nu vreau nici sa poluez topicul si nici sa incerc sa te demoralizez, dar am o cunostinta care a fost acolo ca si taximetrist si am si citit mult pe forumuri cam cum sta treaba cu astfel de activitati acolo.

Poate ai ceva aranjat sigur, ceea ce schimba datele problemei.

exista o optiune de Mobile Internet, ce iti ofera acces nelimitat la internet.

traficul inclus este de 1 GB la viteze de pana la 3.6 Mbps, iar daca acesta este depasit, navigarea se face cu viteze de pana la 128 kbps.

pretul acesteia este de 11 euro, iar pentru a o activa poti suna la *222

Tudor, unde este optiunea asta de care vorbesti tu ? Pe site-ul Vodafone nu exista sau cine stie in ce submeniu e, ca eu n-am dat de ea. Ma intreb cat de prost ar merge optiunea asta cu 3.6 Mbps, daca la viteza teoretica de 7.2 Mbps pe care ar trebui s-o am la optiunea din abonamentul meu, de-abia ma tarasc pe net precum un melc in zone centrale din Bucuresti cu semnal full.

Nu stiu ce oferte sunt la Vodafone , dar as vrea sa mi fac o parere fatza de ce-i de la Orange cam la banii pe care ii platesc eu pentru 12 euro abonament si 10 euro optiune de internet am asa : 900 min in retea , 840 sms-uri, 130 min nationale, 25 mms-uri, 200mb inclusi in ab si 500 mb cei din optiunea de date deci astea tot la 22 euro, is curios la vodafone ce benificii as avea la banii astia ? <_<

Nu stiu ce oferte sunt la Vodafone , dar as vrea sa mi fac o parere fatza de ce-i de la Orange cam la banii pe care ii platesc eu pentru 12 euro abonament si 10 euro optiune de internet am asa : 900 min in retea , 840 sms-uri, 130 min nationale, 25 mms-uri, 200mb inclusi in ab si 500 mb cei din optiunea de date deci astea tot la 22 euro, is curios la vodafone ce benificii as avea la banii astia ? <_<

Pai si de ce nu cauti ?

https://www.vodafone...i/index.htm#id2

https://www.vodafone...lanuri-tarifare

Abonament Mega 11 la 11 EUR/luna (TVA inclus) cu 125 minute/SMS nationale, 1000 minute/SMS in retea lunar, pe viata si 150 MB trafic national pentru navigare

+

Internet pe mobil 500 MB - 7€/lună (5.5 euro -Tarif perioada contractuală 12 luni)

Tudor, unde este optiunea asta de care vorbesti tu ? Pe site-ul Vodafone nu exista sau cine stie in ce submeniu e, ca eu n-am dat de ea. Ma intreb cat de prost ar merge optiunea asta cu 3.6 Mbps, daca la viteza teoretica de 7.2 Mbps pe care ar trebui s-o am la optiunea din abonamentul meu, de-abia ma tarasc pe net precum un melc in zone centrale din Bucuresti cu semnal full.

Optiunea de care zic eu, Mobile Internet cu 11 euro poate fi activata doar din store sau din CS. Bine, daca imi lasi numarul si te sun pentru confirmare, o pot activa si eu. Detalii nu poti gasi pe site pentru ca nu sunt postate si nu cred ca se vor posta. Pentru optiunea asta se ofera in CS suport atunci cand setezi telefonul ca modem pe cand la cele de Vodafone Live nu.

La optiunea asta am verificat sesiunile unui abonat si avea atinsa si viteza de 4 Mbps in conditiile in care este limitata la 3.6.

Daca chiar esti interesat, lasa-mi un numar de contact prin mesaj si iti dau si mai multe detalii.

No offense dar cred ca ai gresit aria :)

Aici se vorbeste de Vodafone, pt Cosmote este arie dedicata.

Daca cumpar aceasta cartela cu 1GB net/luna am doar internet sau si minute?

https://www.vodafone.ro/personal/servicii-si-tarife/internet/internet-pe-mobil/internet-pe-mobil/index.htm#tab-2

hei, Vali! nu eram abonat la topicul asta si dupa cum se vede nu am mai dat pe aici pentru ca nu am fost cautat pe privat :P 

optiunea poate fi activata peste cartelele de voce si ai inclus 1 GB doar de internet. Pentru minute poti activa ceva optiune extra de 5-6 euro.

insa varianta cea mai buna, daca ai pana in 26 de ani, este optiunea asta Smart 9, ai asa:

NELIMITAT minute în rețea

NELIMITAT SMS-uri naționale

200 + 100 minute naționale/internaționale (până la 100 minute pot fi folosite pentru apeluri către destinații mobile din Spania, Italia, Germania, Marea Britanie, Franța, Ungaria și Portugalia)

500 MB Ești tânăr? Ai trafic dublu! 1 GB >

Si eu am prepay, mult mai putine batai la cap (inca ma incadrez la Tineri deci cu extraoptiunea de 6 euro am nelimitat sms nat+3000min vdf+200 min nati si intl + 400 MB - la trafic pe net am dublu inca, dar si cel de 9euro e foarte ok din punctul meu de vedere, probabil o sa merg pe optiunea aceea dupa ce nu mai sunt tanar :P). Merita sa iti iei abonament daca vrei sa iei si un smartphone, altfel ma indoiesc. Apropo, voi cum va reincarcati cartelele? Pana acum am mers direct pe site-ul vodafone ca inocentul de mine credea ca este cel mai ieftin, insa recent am dat peste reincarci.ro (poate cei care sunteti din capitala ati auzit de zebrapay - al lor este serviciul). Teoretic pe site gasesti cele mai mici preturi (ce am verificat este ca preturile sunt in orice caz sunt mai mici decat pe site-ul voda) si nici nu iti trebuie cont (nu stiu despre voi, dar eu de fiecare data trebuia sa recer parola)...dar...intrebare: l-ati incercat careva dintre voi

Edited by adib

Eu la retentie am primit:

4000 minute in retea

200 minute nationale+100 minute bonus in primele 3 luni

SMS nelimitat in retelele nationale

300MB internet pe mobil

Total: 6.2 euro(cu tva). La asa oferta am prelungit cu 12 luni, 2 abonamente libere de contract.

Cred ca am mai postat pe aici pe undeva. La retentie am primit minute si sms nelimitate in retea, 600 mb trafic (dar telefonul meu e dual sim si am o cartela din stick-ul digi), 1000 (da, o mie) de minute/sms nationale ce pot fi folosite si international in zona 1, toate astea la 7 euro cu tva. Pentru mine e mai ok abonamentul decat prepay. Ca bani platiti, 7 euro cu tva e cat 5 euro pe prepay, toata treaba e din tva. Daca imi spuneti voi vreo extraoptiune la prepay in care sa ai aceste facilitati, trec pe prepay. Nu am batai de cap de genul ca nu mai am minute si nu pot vorbi. Pur si simplu scot telefonul din buzunar si vorbesc pe cost suplimentar daca e neaparat nevoie. La abonamentul de fata nu am reusit sa intru pe cost suplimentar. Oferta primita cred ca se datoreaza celor 14 ani de abonament Connex si Vodafone fara intrerupere. Cartela din telefon e Connex din care nu se mai distinge mare lucru :))

Sent from my Moto G using Tapatalk.

Edited by k_gula1985