Clicky

Jump to content
Alinash

Prescurtari forum nush, cv, dc etc

Recommended Posts

ma refeream la mihai il citez " sa copii filmul mai mare"

--

cat despre copii xerox, poate sa aiba mai multe intelesuri, dar probabil la sensul la care te-ai referit tu este gresit. de ce ? te las pe tine sa raspunzi.

Alinash, las-o mai moale tata. Daca trebuie ca cineva, care nu are ca limba materna limba romana, sa apere limba romana, iti dai seama cat de pe aratura ai luat-o ?

Si te mai intreb o (singura) data: de ce unele prescurtari le accepti (si le promovezi) si altele nu ?

@alinash

In prima faza ai dreptate.

In schimb in cazul meu.....vezi citat si link

Copii sau copiez?

Depinde. Ambele sunt corecte, dar nu cum credeati voi.

Am facut doua copii la xerox. Este corect, pentru ca este forma de plural de la copie. O copie, doua copii.

Am reusit sa copiez la examen si am trecut clasa, chiar daca nu pot sa ma leg la sireturi fara ajutor. Copiez este forma corecta a lui a copia. Eu sau tu copii este o greseala cat tine de mare.

http://sicktired.wor...rect-romaneste/

eu am zsi de ieri ca o sa las mai moale :D , doar ca unele raspunsuri rautacioase m-au facut sa raspund iar in acest topic :D .

-----

tu ai spus copii xerox nu eu am facut doua copii la xerox, xerox = a copia ceva alaturat de cuvantul copii rezulta un pleonasm.

tu ai spus copii xerox nu eu am facut doua copii la xerox, xerox = a copia ceva alaturat de cuvantul copii rezulta un pleonasm.

In DEX cuvantul xerox are alt inteles.....vezi mai jos.

XÉROX, xeroxuri, s. n. Aparat de reprodus și de multiplicat, bazat pe xerografie. – Denumire comercială.

Sursa: DEX '98 (1998)| Adăugată de spall | Semnalează o greșeală | Permalink

XÉROX ~uri n. Aparat folosit la reproducerea imaginilor și documentelor prin procedeul xerografiei. /<engl. xerox

Sursa: NODEX (2002)| Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

XÉROX s.n. Aparat de multiplicare uscată, folosit în xerografie, care nu reclamă o matriță, copierea făcându-se direct după original, întrebuințând principiile electricității statice și fotoconductibilității. [< engl. (Rank) Xerox (Limited) – nume comercial].

Sursa: DN (1986)| Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

XÉROX s. n. aparat de copiere și multiplicare uscată, prin xerografie. (< engl. xerox)

Sursa: MDN (2000)| Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

XÉROX s. copiator.

xérox s. n., pl. xéroxuri

Sursa: Ortografic (2002)| Adăugată de siveco | Semnalează o greșeală | Permalink

Imi cer scuze ca nu am scris...am facut doua copii xerox.Eu am crezut ca ai inteles ce am vrut sa zic.....

Vezi cum este cu limba romana?Daca nu te exprimi corect...nu intelegi....

Te-ai legat de ce am scris eu, in context-ul meu era "tu sa copii", nu "eu sa copii". Prea mult off-topic, respectati regulile. PUNCT.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Who's Online (See full list)

There are no registered users currently online

• Create New...

Important Information

Terms of Use