Clicky

Jump to content
Alinash

Prescurtari forum nush, cv, dc etc

Recommended Posts

Sincer nu inteleg DE CE in alte tari te lasa sa VORBESTI(vb) cu prescurtari gen pls afk etccccc, stiti si voi prescurtarile din LIMBA(lb) english.

Si la noi aici in Romania inca tot Nu acceptam prescurtari gen NUSH, DC, CV, VB s.a(s.a= si altele)

---

Pana la urma este vorba de a scrie mai multa informatie intr-un timp mai scurt, ce naiba pana si oamenii din 50 de ani au inceput sa scrie cu prescurtari.

Sincer intelegeam regula asta acum 5 ani, dar astazi in 2012 chiar nu mi se mai pare necesara.

cele gen KRE, K= ca, kasa etc nici eu nu sunt de acord cu ele

dar cv= ceva, dc = de ce, vb= vorbim sunt gen Pentru=pt, la ele chiar nu vad rostul sa nu le acceptati. Sper sa -mi intelegeti logica si sa nu mai copiati toate celelalte forumuri, regula scria la voi in regulament este 99% asemanatoare cu cea de pe alte forumuri.

BAFTA!

Edited by Alinash

Pentru ca aceste prescurtari sunt obositoare pentru majoritatea userilor.

Sa ne intelegem: "pt" cu siguranta poate fi utilizat ca prescurtare a "pentru". la fel si "s.a." sau "etc"

Nu se tolereaza restul: cv, dc, k, nush...

PS. ai spus ca esti student, fa te rog o incercare sa scrii la un examen cu asemenea prescurtari si anunta-ne si pe noi rezultatul.

la examen nu te lasa nici cu pt. :) .

Aici nu sunt la examen, sunt pe internet, nu ma noteaza nimeni dupa cum vorbesc. Stai calm si eu am fost moderator si stiu cum e sa vrei ceva, sunt sigur ca nu o sa se schimbe regulamentul pentru ca am zis eu. Doar am spus ca unele prescurtari ar trebui acceptate cele gen cv, dc, vb si nu cele gen k kre..

Nu cred ca sunt obositoare urmatoarele prescurtari cv, dc, daca chiar sunt pentru tine, e naspa ce sa zic daca te obosesc doar niste prescurtari de genul. De fapt mai mult cred ca ai niste chestii in cap preconcepute( asa au toti moderatorii, e un defect asta), l-am avut si eu.

Astept si raspunsul unui admin.

Edited by Alinash

Regulamentul a fost stabilit impreuna cu adminii.

5.În momentul înregistrării se consideră că ați citit acest regulament și sunteți 100% de acord cu cele scrise aici. Dacă sunteți deja înregistrat în momentul afișării regulamentului, acțiunea de a posta în continuare înseamnă o acceptare tacită a conținutului său, indiferent dacă l-ați citit sau nu.

8.Se doreste pe cât posibil postarea într-o limba română clară si curată. Nu se permite folosirea unui limbaj necivilizat, aberant, discuțiile gen IRC, reply-urile monosilabice ("da", "lol", "așa e" etc), limbajul de tip messenger (k, knd, dak, cf, bn, etc.), apelative care pot genera unele conflicte ("ma", "ba", "fa" etc.), limbaj care "oboseste" cititorul, promovarea pirateriei software și scrierea de mesaje care contravin legilor țării noastre. CEI CARE VOR INCALCA ACEASTA REGULA VOR FI AVERTIZATI INTR-O PRIMA FAZA, IAR PE VIITOR DACA INCALCAREA SE REPETA VOR FI SANCTIONATI CU BAN TEMPORAR (24H/48H)

Din punctul meu de vedere este unul foarte clar si de bun simt.

Multumesc.

ca sa scrii cum zice persoana respectiva cu -ti trebuie sa ai nu ai o logica buna, eu ma pricep la gramatica, dar daca prefer sa scriu cv nu inseamna ca uit limba romana, prescurtarile care contin K, J acestea ar trebui interzise.

+ sa uiti sa scrii limba romana pentru ca folosesti prescurtari inseamna DIn nou sa nu ai o " logica buna ", daca intelegeti la ce ma refer.

---

in fine o sa ma adaptez regulamentului. Bafta !

Edited by Alinash

Aline, (presupun ca esti un Alin si nu o Alina), din pacate pentru noi toti, tinerii considera ca sunt mai "cool" daca scriu cu prescurtari sau in limbajul tip iRC. Realitatea este alta, tineri si mai putini tineri deopotriva, ma refer aici la cei care nu s-au certat cu limba romana, nu-i considera deloc "cool" pe cei despre care vorbeam la inceput, ci doar needucati, nescoliti, foarte putini pregatiti.

Scrierea asta pentru care tu faci lobby, duce negresit la perpetuarea si inmultirea altor greseli.

Din pacate, marea majoritate a celor tineri de pe forumul asta, chiar au probleme serioase in a scrie romaneste si prefera chineza si vietnameza veche.

Asta ca sa nu mai spun ca multi dintre ei, pe langa faptul ca scriu intr-un mod de nedescris, nici nu spun nimic. Comentarii si raspunsuri de tip zambete, "da, asai" (evident, fara cratima), "cred si io" vor fi sterse fara niciun fel de ezitare.

Mi-ar placea sa intelegi, atat tu cat si alti colegi de varsta ta, ca deranjati foarte tare prin modul in care scrieti voi, cu prescurtarile voastre inventate si stiute numai de voi, prescurtari pe care refuz sa le citesc. Oare sunt obtuz? Posibil. Dar n-o sa accept niciun fel de caracterizare de la cineva care nu scrie romaneste.

Eu, personal, o sa corectez fiecare mesaj de-al vostru, cu rosu, poate asa o sa va fie rusine si o sa incercati sa scrieti corect romaneste. Totodata, o sa rog adminul sa limiteze posibilitatea oricarui user de a-si putea edita propriile postari, la cateva minute.

O sa va rog pe toti cei care doriti sa scrieti in alte limbi, sa faceti un efort si sa scrieti in limba romana, altminteri o sa-mi ascut creionul cu rosu si o sa ar prin postarile voastre. Si asta nu pentru ca am o ambitie personala, ci pentru ca e deranjant sa citesti o postare fara virgule, fara litere mari, fara nimic.

Litera mica la inceputul propozitiei, este admisa NUMAI in poezie. In proza, se scrie cu litera mare si, incet-incet, asa veti scrie cu totii.

Ca sa nu mai zic ca si asa se "produc mici accidente" in graba mare, ce vom mai intelege daca in loc de vb veti scrie vc sau vn ? :)

Sent from my Leo using Tapatalk 2

Pai si asa nu se prea intelege mai nimic din multe dintre posturile celor care se grabesc si scriu prescurtat si in chineza...

Sunt baiat, am o intrebare care este varsta ta? Corecteaza si fa litere cu rosu cate vrei, eu nu-i consider pe " tinerii " care scriu prescurtat inculti sau nu stiu cum, nu cred ca era nevoie sa spui asta. Stiu o gramada de cazuri in care vorbesc mult mai urat decat am zis eu si chiar e enervant sa citesti ceea ce scriu ei(chiar si pentru mine) si toti lucreaza ba in banca ba sunt avocati sau au rezultate bune la facultate, doar ca stiu cand sa vorbeasca cu prescurtari si cand NU(ca si mine normal).

Noi romanii ne limitam singuri, asta e problema mare, se vede peste tot problema asta, pentru multi e prea tarziu ca sa mai inteleaga. cam atata am avut de spus si consider ca am atras atentia asupra unui punct din regulament de aceea nu o sa mai raspund in acest topic. Bafta in continuare!

De ce consideri ca o exprimare in tendinte inseamna si evolutie ?

Nu cred ca ai vazut (si cred ca ti-ar displacea chiar) vreun tutorial de root, jailbreak sau ce'o mai fi, scris cu prescurtari .

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Edited by vladmihail

Ma bag si eu...

Ce inseamna nush? Pt ca eu nu stiu :huh:. Sau cv = Curriculum Vitae?

Activez si pe alte forumuri si nici acolo nu sunt agreate aceste prescurtari de tip messenger sau SMS.

.....si cred ca ti-ar displacea chiar

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Asa cum spuneam, din graba mare pot aparea si mici accidente, acum daca incepem sa facem pe lingvistii si profesorii, inrosind in stanga si dreapta, incep sa-i dau dreptate lui @alinash si nu ma refer aici la faza cu prescurtarile ci la faptul ca forumul incepe sa curga inspre unul de tip messenger in care discutam discutii si ne "ratoim" unii la altii.

P.S.Sper c-am scris corect :)

Nu dar @mesersmith are dreptate pentru ca si eu am vazut unele persoane de pe acest forum care nu stiu cu adevarat limba romana... in loc sa scrie "de pe net" scrie "dupa net" si asta nu se poate agrea, pe messenger scriu si eu cu tot felul de prescurtari pentru ca ii altceva, aici este o comunitate de IT in care trebuie vorbit adecvat sa inteleaga si alte persoane care nu sunt de pe acest forum si nu prea sunt in domeniu, pune tu sa citeasca o persoana de 70 de ani cu prescurtari nu intelege o boaba din ce am scrie noi.... deci pentru mine e foarte bun si corect acest regulament...

Edited by Marius

Să mă bag și eu cu o replică celebră: Eu te-am iubit corect gramatical!

Pe mine personal mă obosesc prescurtările fără rost. Sincer,nu facem nici economie de litere și nici nu cred că ne aleargă cineva în timp ce scriem.

Åži plus că nu văd rostul:de ce ai scrie "cv" în loc de "ceva"...big deal,2 litere :)

cele gen KRE, K= ca, kasa etc nici eu nu sunt de acord cu ele

De ce ?

Vad ca ai dat o valoare de 5 ani in care sa se schimbe ch. Inteleg ca peste 5 ani vei fi de acord cu ele ? Sau va veni un alt student (tu fiind atunci la un srv si trecandu-ti "boala" asta, pentru ca, nu-i asa, nu te-ar intelege colegii mai in varsta si mai sefi) si iti va da peste nas, la fel de agramat, ca ce-i asa mare problema sa sc cu KRE, K, kasa ?

PS: ch = chestii, srv = servici sc = ?

agramat = oamenii din 50 de ani, regula scria la voi in regulament este 99% asemanatoare,

Pe nici un forum in lumea asta nu sunt acceptate prescurtarile, a avea un cont pe un forum nu este o obligatie, este un privilegiu. Tu alegi daca ramai sau pleci, chiar te-as ruga sa mergi pe alte forumuri si ai sa observi ca nici acolo nu sunt permise prescurtarile. In momentul in care ai bifat " Sunt deacord cu regulamentul" si ti-ai activat contul nu mai ai ce comenta asupra regulilor, ziceai ceva de AFK si alte prescurtari, alea sunt complect altceva, de exemplu scrii "tu vb" eu ce sa inteleg de aici "a vorbi" are mai multe articulati, nu am cum sa inteleg 100% ceea ce vroiai sa spui. Regula asta este pusa pentru ca nu toti userii forumului stau pe messenger si si daca stau vorbesc corect gramatical si nu scriu in Japolaneza. Oricum nu inteleg cu ce te deranjeaza pe tine, spune mersi ca nu esti obligat sa folosesti diacritice, ceea ce ar fi bine. Nu ai vrea sa fie permis sa scriem in limbajul L337 ? Pentru cei care nu stiu, e limbajul in care inlocuiesti literele cu numere.

Sent from my LG-P500 using Tapatalk

Edited by Spooky

Nu cred ca sunt obositoare urmatoarele prescurtari cv, dc, daca chiar sunt pentru tine, e naspa ce sa zic daca te obosesc doar niste prescurtari de genul. De fapt mai mult cred ca ai niste chestii in cap preconcepute( asa au toti moderatorii, e un defect asta), l-am avut si eu.

Poate n-ai aflat, dar unii mai si lucreaza. Si cand lucrezi, obosesti. Nu mai ai nevoie sa stai sa ghicesti ce a vrut unul sau altul sa scrie.

Zici ca ai avut si tu "defectul" asta cand erai moderator ? Ce sa inteleg, acolo toata lumea scria fara prescurtari din astea extraterestre si tu te luptai sa-i convingi sa le foloseasca ?

Nu neaparat.Dar tineretului din ziua de azi ii este lene sa scrie,sa citeasca......sa gandeasca....

Imi scuzati aroganta,dar asta este adevarul.......este foarte trist....

:)) , sincer unii dintre voi chiar nu au bunul simt, nu vreau sa promovez nimic, m-am referit EXACT la cateva prescurtari(3-4) NU la toate.

---

D'aia stati toata ziua online ca cititi mult si faceti o gramada de chestii pentru cultura voastra. Bafta din nou.

----

eu nu-mi aduc aminte cand am zis despre cineva care scrie " normal " (in ghilimele) ca e nu stiu cum. Aici este o discutie, nu e sa zicem ca unul e ratat si altul e tare. :\

Edited by Alinash

Sa scrii corect este normal. Ai grija ce spui, pentru ca nu e frumos deloc si unii se pot simti jigniti. E ca si cum ai spune ca daca toata lumea asculta manele, e normal asa. Normalitatea s-a pierdut, incet, incet, de mult. Nu inteleg impotrivirea asta la o regula prezenta peste tot, dar care este la fel de nerespectata peste tot.

E ca si cum ai spune ca e vina noastra ca ne informam si ca ar trebui sa fim ca ceilalti.

chiar asteptam momentul in care tu o sa scrii in acest topic, vezi ca nu exista " copii " se scrie copiez/copiaza etc.

Este NORMAL nu am zis ca nu este normal??????????????????????????????????? am zis doar ca anumite prescutari ar trebui acceptate, WTF?? am zis eu ca toata lumea sa scrie cu cv, dc?sau ca sa ascultati manele(cea mai urata muzica)?

daca te uiti nu eu am inceput cu jignirile si chiar nu am jignit, acum ca asta s-a inteles este problema voastra(cei care s-au simtit). Eu doar am propus ceva si cativa s-au atacat de parca le-as fi luat ceva.

Chiar rog un moderator sa inchida topicul ca nu isi mai are rostul.

@alinash

Vrei sa zici ca nu am bun simt,deoarece mi-am exprimat o parere...si ca nu sunt de acord cu batjocorirea limbii romane?

Asa cum s-a zis,pe acest forum intra persoane cu diferite varste...si unii chiar nu stiu toate prescurtarile tip mess si SMS...si ca atare nu vor intelege de fapt ce vrem sa transmitem prin acele mesaje.

Ca tot zici ca ai fost moderator.....spune-mi si mie pe care forum este permis aceste prescurtari.Imi asum eu raspunderea pt numirea acestori forumuri.

@alinash

Unde ai vazut tu asta?Adevarat ca nici nu am cautat.....

Oare daca scriu "copii xerox"....am scris gresit?

PS.Daca vrei polemica in a scrie corect in limba romana...te astept atat pe acest topic cat si pe PM,cu toate ca limba mea materna este limba maghiara.

Edit.Vad ca s-a sters postarea.....anterioara

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Who's Online (See full list)

There are no registered users currently online

• Create New...

Important Information

Terms of Use