Clicky

Jump to content

Recommended Posts

• Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Sunt diferite. In prima toarna vodka si in a doua pica in piscina de beat ce e.

Ai deschis topicul aiurea, cam ca de obicei. Dacă căutai puțin cu search poate găseai topicul dedicat.

De ce beepmea ți-ar trebui 4k pe un ecran de 5 inch? SUNTEÈšI RIDICOLI.

Posted Images

Nuuuu, pentru asta s-au inventat rucsace cu acumulatori :)). Stiti bancu ala cu cu unul care se lauda ca are ultimul racnet de ceas si il intreaba unul ce face cu geamantanele alea mari de le cara, ca par grele. "In ele sunt bateriile" :))

Referitor la o parte din specificatii, in 2 ani vom avea SoC-uri (procesoare) cu peste 400 GFLOPS. 8GB nu, dar 12GB da. Cel putin daca Samsung pastreaza trendul, anul asta 4GB Note 4, anul viitor 6GB, si peste 2 ani poate dubleaza, sar direct la 12, nu pun 8GB. Cine stie.

Bateriile, v-am zis mai sus :)) Fiecare o sa umble pe strada cu cate un fir bagat undeva :)) si asa vom merge, ca teleghidati. :rolleyes:

Perfecte? Cu bateria cum te împaci? Dacă nu ma înșel, tu erai dezamagit ca Gabi prinde mai mult ca tine. Acuma știu ca toate lumea își lauda marfa dar sa nu induci oamenii în eroare.. Ca n-are rost

Trimis de pe veceu' de acasă, s-a răcit intre timp, folosind Tapatalk 14.

Camera de pe z2 e foarte bună, să ști și tu, nenea, in rest.... Ai uitat ceva:sursa de alimnetare. La ce specificații ai scris tu pe acolo trebuie să îl ți in priză.

E buna pe naiba camera de pe Z2. Ce ai gasit tu bun la camera aia? Pozele la 100% crop sunt penale rau.. Degeaba are 20 de MP daca are zgomot de imagine. Imaginile sunt distruse prin algoritmul de compresie.. iar in legatura cu bateria.. in cel mult 2 ani 4000 mAh.. o sa fie standardul. Procesul de fabricatie si tehnologie implicit consumul o sa se imbunatateasca cand o sa treaca la procesoare pe 14 nm spre exemplu..

Edited by koss_x_treeme

Peste 30 de reviewuri am vazut la xperia Z2. Daca asta e parerea mea si tu ai alta parere asta e alta treaba. Eu zic ca mai bine puneau o camera de 16 mp (fiindca produc senzori de calitate precum si de 13 MP) insa senzorul asta de 20 MP nu e optimizat cum trebuie. Aceeasi prostie au facut si cand au scos Xperia Arc (avea senzor de 8 mp dar calitatea imaginii era, pererea mea mediocra,). La fel au facut si cu Sony ericsson satio/idou (senzor 12 MP) primul telefon de pe piata.. calitatatea pozelor.. mediocra.. Nici xperia S nu face exceptie de la regula.. senzor de 12 MP, calitatea pozelor slaba,

Repet e parerea mea, pe care mi-am spuso de fiecare data. In plus daca vrei sa stii sunt un mare fan SONY dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa-i si critic pentru ce nu-mi place.

O alta problema comuna la telefoanele sony SUNT LENTILELE DE PLASTIC..  In mod curios ei vand la pachet senzorul si module mai bune decat implementeaza ei pe propriile lor smarphonuri. Cred ca nu vor nici sa canibalizeze seria de Point&Shoot cybershot dar nici chiar asa.

Edited by koss_x_treeme
  • 2 weeks later...

Blasfemie, dom'le :))

Apple calculeaza foarte atent cand pun cap la cap piesele hardware. Sigur, ar putea cu 8GB RAM sa ai un iPhone, dar cine mai cumpara la anul altul? B)

Si se mai pune problema consumului de energie. Astia o gandesc la nivel de bit, de aceea avem standby asa bun pe tablete, pentru ca au RAM atat cat au nevoie sa efectueze un task si ala il fac excelent.

Daca ai multa memorie, aplicatiile tind sa ti-o ocupe si atunci incepe "power leak". Asta se intampla la Android.

Nu degeaba o gandesc ei asa.

Eu estimez un maxim de 1.5GB RAM anul acesta, poate 2GB, daca vor avea rezolutie uriasa pe iPhone. Nu mai mult. Ei le gandesc pe termen scurt.

Designul ar fi precum cel de pe nexus 5

Ecran 4.7 inch IPS   Full HD

Caștile  ca și la Sony Xperia Z2

Camera 12 - 13 MP ( filmare 1080p@60 fps) ,Carl Zeiss optics, optical image stabilization, autofocus, dual-LED flash
Snapdragon 801 2.5 Ghz - 3.0GHz , 3GB RAM

Ultima versiune de Android

baterie de 3,000 mAh

6.8 - 7.0 mm grosime 

LTE,NFC,Bluethooth 4.0.

Memoria interna de 16GB , card slot up to 32gb :D

Telefonul Ideal pentru mine ar fi cam asa

Camera: 20 MP dar nu petarda de camera care o are sony momentan pe xperia z2.. ci o camera buna de 20 Mp (sper sa evolueze senzorii si peste 1 an 2 sa fie claritatea crop'ului la 100% aceeasi cu un crop de 100% pe actualele camere de 13 MP

Displayul de 5.5 inch 4k ( sper ca in urmatorii 2 sau 3 ani sa devina realitate)

Bateria de 3500-4000 Mah

Procesor Octacore la 3 ghz..

O placa video de cel putin 500-600 GFLOPS (cum au momentan laptopurile mid-end)

8 GB memorie Ram

Cam astea ar fi :P

De ce nu de 16K ? :))

Vezi Andrei? Acestia sunt viitorul :P si dau feedback-uri la producatori ca le trebuie rachete. Nu fac diferenta dintre HD, QuadHD si 4K dar stiu ca exista si vor.

Placa video de laptop in telefon :)) O racesti cu apa de la piscina, ca tot sunt IP67 :P

Octacore la 3GHz :)) Apple A7 dual-core il lasa in ceata oricand, eficienta versus martoage putere.

Dar, ei cer. Ce ziceam de multa vreme. Sunt utilizatori nemultumiti, vor din ce in ce mai mult in telefoanele lor. Nu ii mai intereseaza autonomia si asa mai tot timpul le e telefonul la incarcat.

Exista restaurante cu Wireless Pad, vor fi peste tot dispozitive de incarcat gadgeturi. Etc, e tarziu :D

Cand ma gandesc ca primul PC pe care am lucrat la servici era un 286 si cand mi-au aprobat cheltuiala si i-am pus co-procesor 287 si am vazut cum "zboara" AutoCAD-ul am zis ca l-am prins pe Dumnezeu de picior :))

Tehnologia asta... Prea suntem dependenți de ea. I-am cumpărat tatălui meu un smartphone prin 2012. Un samsung galaxy s. Ce să vedeți? "lucră,greu,îmi trebuie unul mai bun..." [emoji3]O ajuns să aibă telefon de 15 milioane... Pe lângă că am fost dependenți noi,mai tragem și din rândul persoanelor mai învârstă. Scuzați off-topicul,mi-o venit.

Pentru ca imaginea 4k este clar superioara celei full hd sau QHD si pentru ca 880 DPI nu sunt chiar de domeniul sfului..

Zicea Canon ca 12 MP sunt arhisuficienti... acum vreo cativa ani.. acum au ajuns si ei la +30 MP pe DSLR'uri..

La fel zic multi ignoranti ca ce le trebuie 4k pe un ecran de 5" de smartphone.. Pai daca era dupa voi.. Si un 800 pe 480 pe ecran de 4" era suficient acum vreo 3 ani.. ce va trebuia atunci FULL HD pe ecran de 4 inch...?!

Ma intreb. 4K pe ecranul de laptop sau pe LCD'ul de la desktop nu va trebuie nici alea??

Edited by koss_x_treeme