Clicky

Jump to content
Alex Lupescu

Note 2 - Problema IMEI

Recommended Posts

Salutare tuturor. Am cateva nelamuriri si am speranta ca cineva de aici ma poate ajuta. Problema sta cam asa. Am pus acum vreo 2 luni jumate pe Note 2-ul meu Tigra Rom nu mai stiu ce versiune (ultima pe atunci ). Din nefericire pt mine nu am facut backup la EFS. A mers perfect timp de o saptamana, cand i-am dat un restart si imei-ul s-a schimbat in cel cu 0049....l-am dus la service , mi l-au facut, cu android 4.1.1, si mi-au zis pe atunci ca momentan sa raman la versiunea aia. Acum vreo 2 saptamani, stand pe facebook pe telefon nu puteam si sunat, si am constatat ca s-a schimbat iar imeiul, fara nici un restart, dar de data asta am avut backup la efs si un simplu restore a rezolvat problema. Ideea e ca as vrea sa pun un 4.3 ca mi s-a luat de 4.1.1 . Credeti ca pot pune fara probleme ? Din ce cauza ar face faza cu schimbatul imeiului din senin ? 

Fa update la cele mai noi versiuni de software. Daca ai avut Tigra Rom, ma gandesc ca ai avut root, nu ti-au anulat garantia pt root ? Ei nu ti-au zis nici o cauza din care s-ar fi schimbat IMEI-ul ?

Trimis de pe șukaru' de LG G2 prin Tapatalk

Daca ai backup la efs poti pune ce vrei fara probleme. Eventual vezi pe xda ca e o sectiune dedicata pt efs si eventual iti tragi de acolo un modem mai nou, compatibil cu tel tau si il tii pe card. Daca mai face probleme imei-ul iti pui modemul ala si gata.

Sent from my Android device

Citește cu atenție prima postare mai spre sfârșit :)

După ce l-au rezolvat în service, a făcut backup la EFS.....

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

Era pentru Alex. Am vrut sa pastrez ambele fraze, cu am / nu am, dar vad ca am sters-o pe a doua. Vrusesem sa scriu ceva de genul ca problema trebuie pusa clar si scurt, nu toata povestea. Important e ca acum il are, nu interesa (in rezolvarea problemei) ca inainte nu-l avea. Dar e luni dimineata, fie-mi iertata balbaiala :D

Multumesc pentru raspunsuri.Update la soft nu mai pot face oficial fiindca imi detecteaza kies-ul ca a fost umblat la soft (am avut root , si am pierdut si garantia).

Sa inteleg ca acum daca pun orice rom de note 2, si dupa instalarea lui mi se duce imeiul, cu un restore de efs s-ar rezolva problema ? am impresia ca daca dau din kies chestia aia cu emergency recovery sau nu mai stiu exact cum ii zice, imi baga android 4.3 dar imi strica imeiul.