Clicky

Jump to content

Unde vor ajunge Smartphone-urile peste 30 de ani

Recommended Posts

Nu este adevărat...tot ceea ce fac este să joace pe cartea prezentului fără vreun pic de perspectivă de viitor. Adică peste câțiva ani s-ar putea să ne trezim că își închid barăcile, pentru că acționarii au luat destui bani, și-au umplut buzunarele și pa.

Nimeni nu mai inovează. De ce nu caută noi metode de obținere a bateriilor? De ce nu fac dezvoltare software și optimizare? De ce pun procesoare de tone de GHz fără să se gândească? Pentru că le place. Pentru că le place să vândă gogoși să teoretizeze asupra efectelor razelor de lună asupra galoșilor de gumă, dar nu să facă ce trebuie. 

Smartphone-ul nu și-a atins potențialul maxim încă mai sunt multe lucruri de inovat, de reparat, de ce vreți voi...

Telefoane? Care telefoane?

O sa caram dupa noi vreo forma de cititor neuronal si nu o sa trebuiasca sa deschidem gura. O sa intram in casa seara pe geam pentru ca acolo va fi parcata masina viitorului si o sa ne spuna nevestele ca mirosim a siliciu ieftin de putoare intergalactica.

Nu vom avea bani nici atunci pentru ca nu vor mai exista. Mancarea o sa fie la pastila iar nevestele fericite pentru ca nu vor mai curata cartofi si nu vor mai praji ceafa de porc.

N-ar fi rau sa:

- cumparati un apartament la parter prin prima casa. La momentul respectiv veti fi propruetari si veti fi singurii care intra in continuare pe usa si care pot sari pe geam.

- pastrati un telefon cu disc. Daca il vindeti , cu banii de pe antichitate o sa cumparati siliciu diferit de cate ori aveti chef.

- mancati sanatos. Ceafa de porc si cartofii prajiti inca mai au gust.

Doamne ajuta :)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Oricum  tehnologia de acum (la telefoane ma refer) e pe cat de buna pe atat de retardata.De ce?

Eu in fiecare zi cand merg pe strada vad lumea atintita intr-unul dintre smartphone-urile astea.Nici cand trec strada nu se dezlipesc de ele.Inca ma bucur ca nu am telefoane decat pentru muzica ca poate eram si eu asa.Deci unii chiar sunt obsedati.Vad oameni care stau pe facebook sau se joaca ORIUNDE :

-cand ies de la o toaleta

-in sala de asteptare de la dentist

-la coada in Kaufland

-LA VOLAN am mai vazut

-cand sunt intr-o multime

-"pe tron" se joaca pe telefon(am trait-o cand eram la Carrefour la toaletele publice se auzea un sunet de joc dintr-un WC)

Si da dac acum avem telefoane-tensiometru(galaxy S5) peste 10 ani o sa avem telefoane-cantar care te suie pe el si-ti spune cate kg ai.

Pe partea generala eu zic ca va fi destul de rau cu toata tehnologia pe care oamenii o trateaza ca pe un fleac fara sa dea importanta la toate computerele spuer-inteligente pe care le fac.Vorba lui Sebi o sa ajungem ca-n Terminator luptandu-ne contra tehnologiei.Datorita ei guvernul o sa aiba regim comunist ascuns care v-a afla tot ce gandesti prin intermediul microcipurilor din creier.Da stiu ca acum vorbesc in balarii dar orice poate fi posibil.Mai ales pentru tarile influente(China,America,Koreea).Si de ce nu sa avem procesoare pe telefoane hundred-core de 10,5 Ghz

Edited by Clasic Costi

Costin,problema nu e la aparate,problema este ca de atatia ani se face reclama la smartphone-uri si prin reclama te controleaza,exista niste chestii ascunse care te fac sa iti doresti atat de mult acel produs,incat iti risti "libertatea" ca sa zic asa,doar ca oamenii cumpara aceste produse si se lasa ca pe apa ca sa zic asa..nu stiu sa controleze nimic,telefoanele ii controleaza pe ei.