Clicky

Jump to content
Innoxius

Cameraphone

Recommended Posts

De mult vroiam sa deschid discutia pe aceasta tema. Se stie ca prin cameraphone sunt denumite telefoanele care au camera de calitate. Cum astea sunt putine si parerile sunt impartite, haideti sa ne dam cu pararea despre camerele telefoanelor. Ale noastre sau ale altora. Atat despre hardware cat si despre software (stock sau third-party).

Ca si o prima opinie,din punctul meu de vedere daca vrei strict un cameraphone te orientezi catre Nokia N8 sau mai nou Nokia 808 PureView.

Am deschis eu mai demult un topic ca acesta... Sau comentam si aici. Dar sa nu ne aglomeram.

Pe conditii de zi mi se pare lafel de bun S II, daca nu chiar mai bun. Adica pozele ies mai clar.

In STANGA S II , in DREAPTA N8. ( poze de pe phonearena )

post-111-0-29710200-1337081291_thumb.jpg

post-111-0-00206200-1337081340_thumb.jpg

Edited by Razvann

Pai m-am luat dupa Feri care zicea sa deschidem unul nou :))

@Feri Da, dar eu nu (mai) vreau Symbian. 808 e clar cea mai buna, dar e prea-prea. Daca tehnologia ar fi pusa pe altceva si nu 41 MPx, dar macar 20 MPx cred ca ar scadea si cocoasa aia.

Ce e ciudat ca la zoom de 100% si la 808 se vede un pic zgomotul... Deci cum s-a spus sunt poze la 5 megapixeli, 8 care se vad mult mai clare.. Si HTC are 16 megapixeli pe Titan II si este foarte slab... E mai bun si One X. Pozele de pe S3 sunt curios cum ies.

Ce-i sigur e ca multe se pot rezolva cu update de firmware. Sau ca multe depind de software. Am avut ocazia sa fac macro cu Lumia 800 si e mult mai bun decat cel cu N9. Ambele Nokia, ambele Carl Zeiss optic, dar softul de camera de pe WP7 pare ca e mai bun decat cel de pe N9. Cel putin la capitolul asta. Am fotografiat o carte de vizita si era mult mai clar textul.

Nokia n8, dar are symbian :\ .

Sony Xperia S

Iphone 4s

---

am citit f multe review pe internet si cam toti zic ca astea 3 sunt cele mai bune camere momentan pe piata. unii zic ca cea mai buna, este cea de la SXS, altii de la nokia si altii de la 4s

*in general.

iPhone 4S, Nokia Pureview 808. (N8 e vechi deja).

Din ce am vazut pe net, nu mi se pare foarte buna camera de pe S III, dar ma pot insela.

Daca vrei un camera-phone si nu cu Symbian, alege 4S sau asteapta pana la toamna/vara viitoare cand Nokia va introduce tehnologia Pureview pe WP.

Eu stiu ce spun cand spun ca S II este foarte buna pe conditii de zi. Noaptea adevarat sta slab. Blit-ul este foarte bun fata de majoritatea smartphone-urilor, dar sta prost noaptea fara a fi folosit blitz-ul. A fost si declarata cea mai buna camera de pe un smartphone in anul 2011. Si comparativ cu SXS sta asa: un pic mai mult detaliu pe SXS, dar si zgomot pe SXS destul de vizibil mai ales pe un cer albastru se poate observa asta.

Stiu ca va voi supara,dar cele mai bune poze facute cu un telefon mobil...le-am vazut de la Nokia(N8 si 808).Si telefonul meu are camera de 8 Megapixeli dar nu se compara cu Nokia.Si nici Samsung...indiferent de model(SGS2&SGS3)....

In STANGA S II , in DREAPTA N8. ( poze de pe phonearena )

De ce am impresia ca este tocmai invers..... :wub:

Nu contest cea ce ai scris,pana una alta te-ai inspirat/citat de pe un site,dar inca nu sunt convins de cele relatate.Si asta iti spun din experienta de pe alte forumuri unde multi fani SGS2 recunosc ca camera de pe N8 este net superior fata de SGS2.

Dar nu vreau sa creez polemica pe acest subiect.Considera aceasta postare ca si o parere strict personala.

Si eu sunt de parerea lui Feri si tot "de pe net". As fi curios sa vad si EXIF-ul pozelor, asta pentru ca poti scoate o poza mai slaba din setari. Daca ma uit la cea cu biserica, observ o diferenta mare intre acoperirea cu nori a cerului, de unde rezulta o diferenta destul de mare intre momentele cand au fost luate imaginile. Si daca va uitati mai atent la nori, nu acopera uniform cerul. Ceea ce poate insemna ca la momentul S2 nu acopereau soarele si la momentul N8 il acopereau.

Pentru comparatii strict tehnice, eu ma bazez pe testele de la gsmarena, care au un workflow destul de bine pus la punct. Pentru alte comparatii, ca cele prezentate pe phone arena, ma iau dupa teste proprii. Imprumut de la altii si fac eu testele care ma intereseaza.

Nu e nicio polemica stai linistit. Si pe GSMArena daca iei poze din aceleasi locuri si cu conditii de vreme soare, nori asemanatoare parca tot mai clare un pic pe S II sau oricum de acelasi nivel. Adica vroiam sa spun ca trebuie pusa si camera S II ului in calcul cu celallte.