Clicky

Jump to content
Guest Deio

Work in progress, diverse echipamente in lucru

Recommended Posts

Guest Deio

Aici o sa incerc sa va pun poze si cateva cuvinte pentru diverse echipamente.
Azi e tot un desktop. Mai simplu decat precedentul, e Core i5 4670, 8GB Kingston, 760GTX Gigabyte si sursa 600W. Carcasa ok cu tool-less screws.
HDD 1TB, fara SSD ca celalalt.
~3300 lei ar trebui sa fie pretul.
uploadfromtaptalk1394098971055.jpguploadfromtaptalk1394098981874.jpg

Si acum un NUC. Next unit of computing produs de Intel Corp. ce vine sa spuna ca desktop PC nu e mort ci isi schimba infatisarea.
Asta mic e cu un Celeron de 1.1GHz dual-core si SSD de 60GB. RAM 4GB si are si WiFi cu BT combo. Pret undeva la 1000-1200 lei maxim si vor fi disponibile si NUC-uri cu HDD clasic de 2.5" la 999
Consuma extrem de putin, sub 30w si se poate atasa in spatele unui monitor,are montura VESA.
Are HDMI, USB si LAN. Nu are port dedicat de sunet, sunetul e carat prin HDMI.
Dragut, nu?

uploadfromtaptalk1394112933852.jpguploadfromtaptalk1394112944111.jpguploadfromtaptalk1394112954231.jpg

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

nu!

desktop computers are dead. they should remain so. stop bringing back to life things that NO ONE USES!

;)

Cum zice si DTTR, DC-urile se vor duce cat de repede pe apa sambetei...deja oamenii cauta portabilitate, si daca e pt jocuri, sunt laptop-uri destul de bune, daca nu foarte bune pt gaming. :D

Trimis de pe șukaru' de LG G2 prin Tapatalk

Da, și la preț dublu ;), față de un sistem gaming făcut pe componente. Nu este adevărat că există laptop-uri de gaming la fel de bune ca un gaming PC la același preț, și portabilitatea nu intră aici în discuție (un Asus ROG are peste 4 kg). 

Guest Deio

Informativ, anul 2013 si Q1 2014, in lume, nu neaparat Romania, vanzarile de PC-uri au crescut. Si ma refer strict la desktopuri, in orice forma doriti.

E normal, deoarece acum foarte multa lume detine un laptop si tot acei oameni si-au facut un upgrade major, pentru ca aveau PC-uri de ani de zile.

Eu nu cred ca PC-ul este mort, doar se transforma, sau este pe moment inlocuit, dar nicidecum in declin. O spun vanzarile la nivel global. Cine il tine in viata? Firmele medii si mici, ce isi fac un refresh la 3-4 ani, apoi designerii (web, grafica), gamerii si destul de multi home-useri. Lor nu le trebuie laptopuri pentru conta sau grafica, sunt pistol cu apa pe langa un desktop care si costa mai putin ca un Mobile Workstation si caruia ii poti face upgrade, la laptop iti sufli din buze.

E simplu si logic sa intelegem ca daca platforma ar fi in declin, Intel si-ar inchide din fabrici si Nvidia nu ar mai concepe placi video extreme si AMD cam la fel, cu brandul ATI. S-ar zgudui industria si s-ar simti si firmele integratoare de PC-uri si-ar reduce din vanzari.

Piata fluctueaza. E drept ca multi nu mai cumpara clasicele cutii mari si grele, decat gamerii, care sunt foarte multi inca. Dar platforma inca e vie, probabil pentru vreo 10 ani cel putin.

Ce va arat eu e doar o fractiune din piata, sunt PC-uri ce imi trec mie personal prin mana, cu 2 PC-uri nu faci primavara, dar ele se vand in numar mult mai mare :D

Asta nu inteleg multi. Si e valabil si pentru telefoane / tablete: unii mai si lucreaza. Editare grafica / video. CAD/CAM/CAE. Procese industriale. Activitati stiintifice. Modelare 3D..Asta asa, ca sa enumar numai domeniile in care cunosc persoane si cu care am discutat chiar subiectul acesta.

PC-urile o sa dispara cand nu va avea nevoie business-ul de ele. Si nu ma refer la cei in costum si cravata, ci la cei care chiar produc ceva.

Guest Deio

Da, uitati-va la DreamWorks, in colaborare cu Hewlet Packard, au folosit statii Z1 AIO ce contin Geforce Quadro si Intel Xeon pentru a anima ultimul film, Rise of Guardians.

Statiile sunt splendide, am avut in service una, doar pentru problema software. Sunt modulare + tool-less, poti ca si client sa iti faci upgrade, nu trebuie sa mergi la service :) Asta e tehnologie :D

img_hero-z1.png

z1_gallery_img4_tcm_245_1443367.jpg

Guest Deio

Un prieten vechi :D

Atat de vechi, incat are 12ani existenta si inca mai e functional, partial, doar procesoarele sunt ok, inca. Placa de baza e pe moarte, da semnale sonore.

Procesoarele sunt Xeon DP, modele mai vechi, dar de mare calitate, semn ca pe vremuri se faceau produse bune. Intel face si acum, produse de calitate, cel putin, la procesoare rata de retur e neglijabila.

WIN_20140318_150044.JPG

WIN_20140318_150127 (2).JPG

WIN_20140318_150159.JPG

Nu credeam ca mai vad curand asa ceva, de mai bine de 8 ani, vad cum inoveaza, dau cu stangu in dreptu, insa se pare ca sunt intr-o revenire spectaculoasa, abia astept K12 ;)

http://www.guru3d.com/news_story/amd_kaveri_fx_7600p_mobile_apu_vs_ulv_haswell_benchmark_mini_review.html

Sent for my Mototola XT1033 using Tapatalk 2

Me too! Dying Light arata si se misca foarte bine. Am facut comanda de un i7 5820K, un SSD Intel 730 de 240 GB si o placa video Zotac GTX 760 cu 4 GB memorie (latime de banda 256 biti) si voi putea juca lejer cativa ani de acum incolo tot ce se va lansa pe PC :D

Placa de baza e ASTA, RAM-ul un kit de 2x8, sursa e una ThermalTake Smart SE 730W Gold. Nici eu nu stiu pretul total, pentru ca unele piese nu mi-au sosit inca (procul, racirea pe baza de apa si SSD-ul) si le-am comandat din SUA printr-o facilitate de la firma la care lucrez, dar voi plati TVA.

Guest Deio

Atunci ai dat o chifla cu memoria. Placa de baza nu suporta decat DDR 4. Sorry de veste. Asta daca ai dat link corect.

Guest Deio

Fa-le retur si cere DDR4 aceleasi memorii Crucial. Eu am Crucial Ballistix fara radiatoare DDR4 si abia sunt caldute.

Nu m-am interesat despre memorii DDR4. Conteaza asa mult latenta? La magazinul meu nu au decat 4x4. Eventual da-mi o recomandare de la un magazin online ca cel.ro sau evomag.ro

Guest Deio

Mutat ultimele postari aici.

Mihai, poti sa iti iei ce memorii doresti, latenta e mai putin importanta la Intel.

Super, atunci maine ii sun si le spun sa anuleze comanda sau sa imi inlocuiasca memoriile cu unele DDR4. Nu conteaza nici daca sunt 4x4 in loc de 2x8?

Guest Deio

Vezi ca placa ta de baza e Quad-Channel. Iti va trebui sa ai intr-un final 4 memorii ca sa beneficiezi de asa ceva. Daca nu poti lua 4 bucati, ia 2 de 4GB si ulterior tot 2 de 4GB, identice.

Am observat ca e quad channel. Am dat comanda de 4x4. As fi preferat 2x8. Intrebarea mea este daca performanta e scazuta la 4x4 fata de 2x8.

Guest Deio

Nu, quad e teoretic de 2 ori mai bun ca dual sau 2 bucati :) Practic e o diferenta vizibila totusi