Jump to content
  • Announcements

• Szilárd Ervin Szőgyenyi

Modificari modalitate Log In   07/26/2017

În urma unor modificări  efectuate la platforma pe care rulează Forumul Mobilissimo, s-au produs câteva modificări la modalitatea de login. Dacă până acum se folosea numele de utilizator, de acum, logarea se va face cu numele afişat pe forum sau adresa de email cu care v-ați înregistrat pe forum. Parola contului a rămas aceeași. Ne cerem scuze pentru inconveniențe! Termenii și condițiile de utilizare ale forumului le găsiți aici.
Deio

Project ARA, sau telefonul LEGO

Recommended Posts

Goagle astia nu sunt primii cu un concept de telefon modular, dar se pare ca nimeni deocamdata nu a marketat acest concept, asa ca ce s-au gandit ei? Project ARA

Sa faca un telefon Lego. Poate reusesc sa fragmenteze si mai bine Android-ul, dar cui ii pasa, ei vor ca tu sa iti faci un telefon din bucati. Si mai bine, sa printezi pe imprimanta 3D, carcase, etc.

Home-made phone :))

Bun, dar ce se intampla daca il scapi pe jos? :)) Piesele sunt prinse magnetic intre ele, fara siguranta. Poate pe viitor vor face si ceva sistem de sustinere, altfel il scapi pe jos si il culegi in punga.

50$, pretul de baza, la care mai trebuie sa ii pui ceva piese ca sa ai telefon. Acum ma intreb, Google vrea sa calce pe urmele Desktop PC-ului care e in declin si continua schimbare, se nasc AIO-uri si NUC-uri si SteamPC si PC-uri mini, etc.

Astia vor acum sa readuca modularitatea care pe desktopuri nu prea mai e, cu o categorie de utilizatori din ce in ce mai putini, in afara gamerilor, care mentin piata. Si o sa o mentina inca ceva ani.

V-ati cumpara un telefon Lego? Vedeti avantaje in asa ceva? Eu nu. Categoric nu. Nu poti schimba decat ca la laptop, memorii si HDD/SSD, unitate optica, WiFi, poate CPU, daca gasesti, baterie. Ecranul? Placa de baza? Mumu, alea raman batute in cuie. Carcasa, la fel.

Asa si la Ara. Endoscheletul e fix. Doar cateva module poti schimba. Si se mai pune problema compatibilitatii, jocuri 3D crash, "your device is not compatible bla bla" si mai e si problema importanta: Cine mama dracului o sa le vanda? Cine o sa faca stoc de piese micute din astea care la 3-4 luni apar altele, cine e indeajuns de idiot sa tina pe stoc sa se devalorizeze?

Conceptul o fi interesant, dar dezastrul e frate cu succesul. Mai vedem :P

Conceptul îmi amintește de trusele de fizică din școala generală și liceu. Parcă se pretează mai mult ca material didactic. Nu m-aș încurca cu așa ceva. Cel mult în scop experimental. 

Smartphone-ul o sa se plafoneze in curand(nu ma refer la soc) poate cauta o varianta de viitor prin care sa se dezvolte. E un concept interesant ca si gadget-urile smart . Zic ca e interesant pentru ca te lasa sa construiesti cat te tine bugetul si sa upgradezi cand mai vin bani. Nu stiu daca o sa prinda dar e o idee. Desktopul moare si din cauza lipsei mobilitatii iar la telefonul lego nu o sa fie cazul.

Truse de fizica ? Perfect. Cred ca asta e destinatia, jucariile. Va dati seama ce bucurie pe un copil sa-si construiasca singur un telefon, care sa mai fie si functional ? Nu glumesc, daca tot le punem in brate tehnica moderna de mici (azi am fost la o cafenea si era un copil de gradinita care se uita la un film de desene animate pe o tableta de 7"), macar sa-i punem sa si creeze ceva, nu doar sa stea plante in fata ecranului.

Goagle viseaza ca 6 miliarde de oameni vor avea Project Ara. Mie imi suna a 1984. Pentru ca Goagle vrea sa implementeze multi senzori, inclusiv de detectie a emotiilor, "ca sa poti cumpara mai eficient". Yeah right.

http://m.blog.laptopmag.com/project-ara-faq

Sent from my SM-P605 using Tapatalk

Sigur, pentru copii e va fi un dispozitiv jucarie foarte interesant. Pentru noi un dispozitiv inutil. Il scapi jos si stai si cauti piesele pe unde au cazut dar e bine atat timp cat poti sa cumperi altele. Sa zicem ca vor avea succes. Google incearca sa sfideze varful aisbergului. 

Dacă piesele s-ar schimba odată la un an să zicem ar fi interesant. Uitați-vă la toți producătorii, pun ceva briz-briz-uri și cam gata veselia. Lansează vârfuri de gamă la câteva luni. Așa upgradezi doar ce ai nevoie. Problema este însă în ograda Android care trebuie să fie flexibil la fel ca și Linux-ul pentru acest dispozitiv. Mi-a plăcut ideea originală până să intre sub ograda Moto și apoi sub cea Google; placa de bază era doar un fel de placă de circuite (cum era la fizică) iar piesele erau prinse cu o ramă de siguranță. E un concept oarecum avant la lettre dar problema este că nimeni nu dorește open-hardware până la urmă. Eu zic este aplicabil dacă se vrea cu adevărat ;)

S-o crezi tu ca se schimba anual :)) Asta o sa ii faca sa scoata saptamanal module noi. Acum avem lunar telefoane noi de la producatori diferiti. Vom avea si mai des module pictate cu roz-bomobon cu picatele pe spate.

Ahh, spatele va fi puzzle :)) Pentru adulti, va fi facuta o linie speciala cu "build your favourite pr0nstar" :P Pentru copii va fi Hello Kitty si pentru fete, nu mai stiu. Ceva pitzi :))

Nu, așa ar fi ideal ;). Dar cum între ideal și practică este o diferență ca de la cer la pământ atunci da o să fie scoase module cu alte caracteristici în fiecare zi :(. Doar nu este pentru prima oară când idealurile sunt prostituate de cei care au puterea să le ducă la capăt ;):D.

S-o crezi tu ca se schimba anual :)) Asta o sa ii faca sa scoata saptamanal module noi. Acum avem lunar telefoane noi de la producatori diferiti. Vom avea si mai des module pictate cu roz-bomobon cu picatele pe spate.

Ahh, spatele va fi puzzle :)) Pentru adulti, va fi facuta o linie speciala cu "build your favourite pr0nstar" :P Pentru copii va fi Hello Kitty si pentru fete, nu mai stiu. Ceva pitzi :))

ezemypyh.jpg

Se pare că Toshiba și Google au semnat un acord în cadrul ambițiosului proiect Ara. Potrivit unor surse, din Asia, Toshiba a semnat un contract de exclusivitate pentru producerea celui mai important component al proiectului: scheletul principal în număr de 12 milioane de unități, atunci când se vor ajunge în fazele finale.

Potrivit Google vânzarea va începe în anul următor (2015) și Toshiba va oferi circuitul integrat de bază(LSI), responsabil pentru instalarea și legătura cu toate celelalte componente,ale dispozitivului. Primele probe vor fi făcute spre sfârșitul acestui an, în timp ce producția de masă va începe în primele luni ale anului 2015.

Trimis de pe Marte

Dar atunci când o să îl scapi pe jos?😄😄

Să vezi atunvi ce sar toate piesele de pe el... Procesorul într-o parte, camera in alta,bateria in altă parte. 😁😄

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Le aduni cu farasul :))

Scheletul metalic va avea niste electromagneti mici, sau magneti puternici de genul Neodymium pentru a tine piesele impreuna. Totusi, la un soc puternic probabil piesele se vor desprinde ca la un LEGO.

De altfel, ARA asta e :P

Nu se vor mai fura telefoane. Vrei un upgrade gratis? Usor ca braga :)) Atunci cand nu se uita careva la o masa cu un ARA, ii sterpelesti procesorul, cubul ala mic si roz bonbon si ii pui pe al tau. Presto! Upgrade free de la vecinu'.

Nu mai conteaza ca telefonul e curcubeu. Cine stie ca ai piese furate?

Urat din partea mea ce spun :))

Nu mai dai banii pe ecran.Daca ti s-a spart pac sutesti de la colegu'.Sau daca vine un "cetatean european" si-ti fura camera procesorul si bateria.Poti linisit sa scoti limba ca tu ai de rezerva in buzunar.O sa vad eu pe strada numai curcubee de telefoane :)."Cetatenii europeni" n-o sa mai strige fiare vechi "Procesoare,camere bateri luam".Intrebarea ramane:Cine dracu-n praznic o sa-si cumpere telefon facut din bucati?

Edited by Clasic Costi

Chiar nu-i vad rostul, dar astept varianta finala

Trimis de pe LG G2