Clicky

Jump to content
Guest Deio

Asus Padfone, ce parere aveti?

Recommended Posts

Guest Deio

Pe site-ul sora TN au aparut articole despre telefonul care il bagi in tableta: Asus Padfone. Pe Mobilissimo la fel, sunt articole despre.

Eu il am deja (imprumut), nu e varianta finala, dar e un produs functional, telefon + tableta. Nu i-am facut poze pentru ca il voi avea la un eveniment la care Mobilissimo este invitat prin reprezentantul sau Erwin, si acolo va putea sa faca hands-on si ce doreste.

Pentru cine nu stie ce este Padfone, este un fel de concept interesant, ceva ce ma atrage foarte mult si am constatat ca si altora le place: ideea de a avea un telefon care sa il bagi in tableta, sau in ecran dock si sa il transformi in tableta.

Ce ziceti? Pare interesant? Nu am preturi inca pentru ca distribuitorii oficiali nu il au inca nici macar in tranzit, dar in maxim o luna o sa il vedem prin magazinele din tara.

Eu m-am indragostit de el si pot sa va spun ca mi-as dori asa ceva. Nu imi vine sa il mai dau inapoi, atat de mult mi-l place.

Edit:

Am uitat specificatiile: http://www.gsmarena....adfone-3965.php

Mai pot spune ca face poze frumoase dar nu ca SII sau SIII, performanta foarte buna in jocuri 3D, scor 39FPS in Nenamark2 in mod tableta, unde ii creste rezolutia la 1280x800 fata de qHD pe telefon.

Am scos din el cam 7 ore in mod tableta, similar cu alte tablete de 10", consider ca este suficient in mod utilizare intensa, nu il lasam nici 5 minute sa respire macar.

Dockingul se potriveste de la Asus TF101, desi se poate cumpara separat. Stylusul nu il am, dar am vazut pe net ca este foarte atractiv.

Asus-padfone.jpg

Asus-Padfone-9.jpg

Conceptul este foarte interesant si insasi pachetul atragator. Pentru 700 de euro ai telefon, tableta si de ce nu laptop (daca ne gandim la tastatura).

Acum sunt curios cat de mult va prinde la cumparatorii romani.

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Acum, ar fi interesant de stiut caracteristicile componentelor, tableta si, mai ales, telefonul.

Din ce vad pe Arena, e destul de ok.

chiar aseara ma gandeam la asus padfone...si ma uitam sa vad daca evomag il au ...si nu l-am gasit...sincer m-ar bate gandu sa fac o asemenea achizitie... cum s-ar zice e 3in 1 acest gadget ;))

Conceptul imi place. Nu-mi place limitarea. Mi-ar place mult mai mult orice Pad cu orice fone. Sau macar un Pad cu orice fone. Cel putin in cadrul aceleiasi firme.

Guest Deio

Sper sa-l obtin pentru o saptamana sa-i facem mai mult decat un scurt hands-on :) La fata locului ar fi cam greu, dar de abia astept sa-l vad! Am inteles ca va fi de fata si Francisc Kurko de la Asus.

Nu, vine doar Dinel si inca cineva, Ferike nu vine ca altfel stateam pe capul lui pana mi-l dadea ca sa scape de mine... Daca vrei putem vorbi cu ei daca ti-l pot lasa sa il ai in teste.

Iar pentru ceilalti care si-l doresc, cand voi avea noutati, pret si livrare, am sa va comunic.

Guest Deio

Cine este Ferike?

Intreb deoarece asa sunt si eu alintat....... :rolleyes:

@Ferike este ID-ul Twitter al lui Francisc Kurko

Guest Deio

Neaparat :) Vreau sa-i fac o galerie foto pe fond rosu si sa i-l trimit lui Alex in Bucuresti pentru suita de filmari si foto obisnuita.

Vorbim maine pentru marti, vom avea Asus TF300, Padfone si Zenbook. Cred ca Zenbook te va seduce. Padfone este vedeta. Eu am dormit cu el ca si copii cu ursuleti de plush.

Din cate stiu eu, tableta functioneaza doar impreuna cu telefonul, practic fara telefon introdus n-ai nici tableta. Promovarea acestui produs e usor inselatoare. E doar o tableta pe care o poti dezansambla si atunci ai si telefon. Oricum conceptul este interesant.

Eu zic ca e invers. Ai telefon. Il bagi in ceva. Ai si tableta. Mai adaugi ceva. Ai si netbook.

E si asta un punct de vedere, dar cand suna si il ai in tableta ce te faci ? :))

Cred ca acelasi lucru pe care l-ai face cu tabletele Samsung care au si GSM. Raspunzi. Sau nu :)

Serios acum, probabil este o interfata de calls care apare pe ecranul tabletei, ai casti cu microfon sau hands-free, nu cred ca asta ar fi o problema. Problema pe care o vad eu este grosimea acelei tablete. Ganditi-va ca trebuie sa fie bine mai mare decat cea a telefonului. Plus ca ar fi cam dezechilibrata. Ma gandesc ca "trage" mai mult in partea unde e telefonul.

Guest Deio

E si asta un punct de vedere, dar cand suna si il ai in tableta ce te faci ? :))

Vine si cu un stylus la care poti raspunde. Functioneaza ca un bluetooth mai special.

Cum adica un stylus la care poti raspunde?

Are casti in el sau ce?

Si e f interesant punctul de vedere al colegului Spitfire.

Daca telefonul nu este in tableta, tableta nu functioneaza? Pai asta ar insemna ca foloseste procesorul telefonului, nu?

Si daca eu lucrez ceva important pe tableta si ma suna cineva si trebuie musai sa raspund, daca raspund se inchide tableta si pierd ce am lucrat?

Ceva imi scapa,nu pot sa cred ca poate fi asa.

Edited by mesersmith

Guest Deio

Stylus-ul are un Blutetooth integrat, se imperecheaza cu tableta. Tableta este goala, dar daca scrii ceva, nu pierzi nimic daca scoti telefonul sau vrei sa raspunzi la telefon.

Stylus-ul are headspeaker si microfon, conexiunea este pe BT. Daca nu vrei stylus, poti vorbi cu microfonul tabletei, sau poti sa folosesti orice BT headset.

Nu am intampinat nici o problema cat am avut Padfone-ul, de utilizare. Tableta e doar un docking cu baterie. Este un concept care deja prinde interes, eu il vad ca se va vinde bine. Evident, cine isi va permite.

Eu chiar vreau sa pricep.

Tableta este goala, dar nu pierzi nimic daca scoti telefonul din ea...

Cum vine asta? Adica nu e chiar atat de goala, pt ca daca fac un document word si spui ca nu-l pierd, cineva trebuie sa-l tina, sa-l gestioneze, etc.

Si toate lucrurile astea le face un mare procesor impreuna cu ceva RAM.

Ori, ori are procesor in ea, ori procesorul e in telefon?

Din ce inteleg de la voi, tableta e un ecran chior, care este o extensie a ecranului telefonului. Daca e asa...cum de nu pierde informatiile cand scot telefonul? Probabil ca nu e asa...

Guest Deio

offf. Tableta e doar un docking. Tot ce faci, faci cu telefonul. E ca si cand legi un laptop la un ecran LCD, nimic mai mult. Avantajul de a avea un telefon cu ecran urias, de 10".

Acum e clar...insa interjectia ta e gratuita. Puteai sa te abtii.

Mai devreme se spunea ca e un telefon si o tableta in acelasi timp si nu e deloc asa.

Edited by mesersmith