Clicky

Jump to content
Bladero

Probleme dupa update firmware 4.4.2 KitKat!

Recommended Posts

Salut. Are cineva idee care ar putea fi rezolvarea acestor probleme?

1. Dupa update, performanta bateriei a scazut drastic. Daca inainte il scoteam de la incarcat la 8 dimineata si ma tinea pana seara la ora 12, acum la ora 19 deja raman fara baterie.

2. Viteza la internet pe wireless a scazut foarte mult, si a crescut pe reteaua de date mobile. Inainte aveam 10 mbps conform speedtest.net(aplicatie) si acum 15( aici ma refer la date mobile), iar la wireless aveam aproximativ 44 de mbps iar acum nu depasesc 10, cand efectueaza testul...parca urca greu acul acela...face cate un salt, coboara ceva si dupa iar face un salt, parca l-ar tine ceva.

3. Pe ecranul de blocare, in coltul din dreapta apare camera, dar nu merge oricat as apasa pe ea si nu inteleg de ce.

Daca aveti vreo idee cum sa rezolv problemele ... Eram foarte fericit cand am vazut ca mi-a crescut viteza pe retea dar acum am ajuns sa stau acasa pe netul de la retea ca sa pot incarca un videoclip pe youtube. Si bateria e foarte importanta pentru mine. Sper ca downgrade-ul nu va fi singura solutie. Multumesc!

Nu prea sunt familiarizat cu factory reset. Ce inseamna asta mai exact, stergerea tuturor datelor?Si inca o problema de care mi.am amintit, cand instalez ceva de pe market si nu numai, imi apare un mesaj in josul ecranului in centru "Nu exista spatiu disponibil pe aceasta pagina"(parca asa era formulat) si am verificat memoria, este spatiu, ce o fi?

Mai intai foloseste metoda asta pentru back-up sa nu pierzi datele si aplicatiile. Nu mai stiu daca face back-up si la poze, dar asigura-te. Nu stiu cum e meniul la Note 3, dar la mine factory reset faci din Back-up si resetare>Resetarea configurarii din fabrica. Genul asta de probleme apar dupa update, si de cele mai multe ori se si rezolva prin factory reset.

PS: Trebuie sa faci swipe spre stanga pe icoana de la camera din lockscreen.

salurare...am o problema urgenta..

am pus pe note 3 andr 4.4.2 polonia....acum am vrut sa pun vers de romania cosmote...nu am stiut de treaba cu write protection enable...mi-a dat eroare la odin :( si acum...imi intra in download mode...si atat...ce pot face...sa-mi dea voie sa pun androidu-l la loc....

multumesc...astept raspuns...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Am pățit aceiași problema și singura soluție a fost doar cu root, pentru mine. Am cautat și întors tot netu și nimic.

Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

Nu știu ce înseamnă eroarea write protection enabled. Teoretic vorbind dacă ai pierdut garantia și nu vrei sa te duci în service poți pune custom recovery cu Odin și instalezi din recovery un rom. Asta ar fi teoretic. Acum trebuie sa citești dacă te lasă protecția knox sa faci asta. Poate știu colegii cu note 3 mai multe și te pot ajuta mai mult.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Edited by ionutzvip

Am pățit aceiași problema și singura soluție a fost doar cu root, pentru mine. Am cautat și întors tot netu și nimic.

Trimis de pe al meu SM-N9005 folosind Tapatalk

zimi si mie cu ce fac root, nu prea as vrea..ca am telu de 2 luni numa...

dar zimi cum fac

Poți, din câte am citit pe xda (la s4) dar ai knox flag 0x1 și pierzi garantia. Personal vorbesc din experienta pe s4, note 3 nu am avut pe mana.

da stiu asta...dar se dez..whrite protection...sa pot pune...vers oficiala...acum nu are nimic pe el...intra singur in download mode

Încearcă sa pui romul care era antrenor. Tot îți dă eroare?

mersi ... a mers...

deci nu mai pot pune altu..decat daca-l root-ez....

O metodă de root la 4.3 am pus eu pe topicul de modding la Note 2.

La încercat @meserschmit și zice că este ok.

Trimis de pe al meu GT-N7100 folosind Tapatalk

mersi ... a mers...

deci nu mai pot pune altu..decat daca-l root-ez....

Din câte știu datorita knox nu poți pune o versiune de android anterioara celei pe care o aveai. Practic mergi doar inainte, te poți întoarce doar la versiunea pe care o aveai la început. Ma bucur ca ai rezolvat cu telefonul.citește mai mult pe xda dacă vrei sa te joci cu romurile. Knox flag 0x1 sau 0x0?

@ feri am înțeles ca are note 3 nu 2

Edited by ionutzvip

Si totusi, stie cineva care ar putea fi problema la internet? I-am dat factory reset si degeaba, daca dau restart la telefon si rulez speedtest-ul ala imediat...imi merge pana la 33 de mb....dar urca foarte greu, sta la 1 mb 2 si dupa urca usor pana la 33. Dar daca rulez mai tarziu aplicatia, nu trec de 4-5 mb, are cineva vreo idee?

Aaaa. Oboseala își spune cuvântul. Sorry. Da un restart la router, poate viteza ti-o împarte cu alte aparate conectate. Dacă nu e de la rooter schimba romul dacă te lasă. Alta idee nu îmi vine azi, poate mâine. :-)

Sent from my LG GPad using Tapatalk 4

Edited by ionutzvip

Cand ai pus 4.4.2 cu Odin ai folosit varianta cu 4 fisiere( AP , CSC , etc) sau varianta cu un singur fisier ?

Caci daca ai folosit varianta cu un singur fisier , sunt 99% sigur ca de aici ti se trage.

Eu am patit acelasi lucru (plus inca vreo doua) pe S4 si dupa ce am pus varianta "desfacuta" cu Odin 3.0.9 au disparut problemele.

Insa................la S4 (nu stiu exact cum e la Note 3) :

Daca folosesti varianta cu un singur fisier te poti intoarce la 4.3 .

Daca folosesti varianta "desfacuta" .........ADIO 4.3 , ramai pe 4.4.2