Clicky

Jump to content

SOC! VAIO nu va mai exista iar divizia de televizoare de la Sony va functiona ca entitate separata

Recommended Posts

Ce sa zic...am zis ca e o gluma proasta.Dar, din pacate nu este asa.VAIO nu va mai exista pe piata din Europa, iar divizia de televizoare de la Sony va functiona separat...probabil pe ele nu vor mai scrie Sony.Eu, ca fan Sony, nu pot spune mare lucru...folosesc VAIO de ani de zile, iar de televizoare nu mai zic. Sunt destul de dezamagit si suparat...pe Sony, dar na...poate este mai bine pentru firma.Totodata vor fi disponibilizati si 5000 de oameni.

Eu nu inteleg totusi cine le da voie la Lenovo sa cumpere atatea firme? Chiar asa orbi sa fie FTC sa vada ca o companie chineza devine asa puternica? Sau asta e doar inceputul? Lumea va fi divizata in MegaCorporatii ca in filmele apocaliptice? Pacat de Sony, pacat. Parca nu merita asa soarta.

Tipic firmelor mari ce se culca pe lauri! Sunt prea mari sa poata tine controlul asupra tuturor segmentelor, astfel se duc la fund...

Decaderea Sony nu a inceput de azi - de ieri. Aceasta isi trage radacinile tocmai din anul 2001 cand Apple a lansat iPod.

Practic iPod a distrus printr-o singura lovitura ceea ce constituie industrie muzicala pentru Sony (Walkman, Casa de discuri...).

Segmentul PC era normal sa decada, de vreme ce Sony e cunoscuta pentru preturile practicate (cu mult peste media pietei) - ei nu sunt Apple sa ofere un intreg ecosistem ca sa poata justifica supra-costul. Un design dragut nu e suficient sa bagi mana adanc in buzunar.

Legat de separarea segmentului TV e iar o prostie. In loc sa concentreze firma si sa fie condusa ca un tot unitar, practic ei o fregmenteaza si mai tare, astfel unele unitati vor intra in competitie unele cu altele si aici nu ma refer la concurenta pe piata sau concurenta pozitiva intre sectoare, ci la cea care genereaza disensiuni prin râca - invidia sectiilor de productie aflate in "competitie".

Nici chiar relativul succes al noului PSP nu ii poate salva, daca nu gasesc un CEO vizionar care sa recladesca Sony de la baza! Mult nu vom avea de asteptat sa dispara din catalog. In opinia mea vremea consolelor a apus (cel putin la modul in care le cunoastem in momentul actual).

In acest ritm, vom constata ca japonezii isi vor pierde business-ul petala cu petala!

Alcatel, Nokia, Motorola, Sony... next?

Sony a ajuns la fel ca Nokia, produsele lor au fost mereu extrem de scumpe. Oricat de bune ar fi, daca sunt prea scumpe, eu nu le voi alege cand pot avea performante foarte apropiate la pret mai mic (uneori la jumatate).

Păcat,ce să spun. Erwin are foarte mare dreptate aici. Într-o firmă mare nu poți crea departamente care să concureze între ele. Exact la fel au făcut cei de la Nokia, cu râca dintre departamentul Symbian și cel Linux. Symbian a fost promovat deși nu se lucra la el, în schimb Maemo abia lansau un telefon la un an sau doi. 

Când și-au dat seama că au greșit, era prea târziu.

Sony au făcut la fel. Mă uitam într-un magazin că laptopurile Vaio, erau mult mai scumpe, față de cele concurente, deși dotările erau jalnice. Poți să ai fani cu duiumul, dar dacă nu știi cum să ți-i păstrezi, cazi foarte rău ca firmă. Este normal ca lumea să cumpere televizoare LG sau Samsung dacă aceștia oferă un preț mai bun. La fel și la laptopuri. Cel mai probabil vor renunța și la divizia de telefoane. 

Totusi, cred ca prima data cand o companie mare (sau o bucata importanta din ea) este cumparata in aceeasi tara. IBM si Motorola in China, Nokia in SUA, Rover in India, cineva din Suedia undeva in Asia, Africa nu cumpara nimic ? :D

Africanii, cumpără doar arme și medicamente...din păcate. Cert este că se schimbă polii economici ai planetei. Dar nu știu de ce naiba ne facem noi griji de niște companii care nu știu cum să-și aleagă liderii și nu știu că lumea e o junglă. Cei naivi n-au ce căuta pe Pământ. 

Soarta asta sau intamplarea asta este destul de previzibila si se aplica tuturor mega companiilor. Mai devreme sau mai tarziu, toti vor trece prin asa ceva. Diferenta va fi cand isi vor da seama pe parcursul problemelor, ca au o problema.

Daca isi vor da seama prea tarziu, vor pati ca Nokia.

Eu, de exemplu, nu am fost fan niciodata Sony, desi activand toata viata in electronica, m-am tamponat mereu cu produsele lor. Dar cand tu produci laptopuri vai de mama lor ca si dotari la pret de cocaina(furt de la Deio), in timp ce concurenta, in aceiasi bani iti dau un procesor cu doua trepte mai mare, atunci iti meriti soarta.

Eu nu regret deloc iesirea lor de pe piata, dimpotriva, mereu m-am intrebat cum dzeu rezista pe piata si raspunsul mereu era unul de genul ca oameni ca Becali, intra in magazin si intreaba pe un necalificat de acolo care e cel mai tare laptop. Si toti ar fi spus in cor ca e Vayo, prin prisma pretului si a design-ului.

Sa le fie tarana usoara!

In afară de walkman... Eu nu am văzut nici un produs Sony revoluționar. Aici mă refer la produse consumer nu profesionale. La profesionale, camere video, au fost tari.

Console... Nu comentez pentru că nu le cunosc.

Acolo Nintendo ai deschis calea.

Mănînci cai?

Quashqai!

sent using smoke signals dupe racheta GPad a soției

Edited by DTTR