Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Buna...am luat un samsung gt-i9505 si am probleme cu datele mobile...cand le activez imi apare langa semnal doar E...niciodata 3g sau 4...nu stiu ce problema are...l-am dus si la gsm si nu au stiut care e problema...speram sa ma ajutati voi...multumesc.

Vezi in setari,la wireless si retea->retele mobile si gasesti tu acolo ce sa modifici. :D

Ei, asta-i buna. Acolo sunt setari la greu.

E-ul ala inseamna Edge si este 2G.

Dute la settings/conections/more networks/mobile networks si la network mode ar trebui sa ai WCDMA/GSM. Adica pe ambele. Daca ai numai GSM, de asta iti face asa.

Apoi, poti suna la clienti sa-ti trimita acele mesaje de configurare pe care, dupa ce le primesti, le dai install.

Bun, mesaj din ala de cate te intrebam eu inteleg ca nu ai instalat, nu?

Tot acolo, du-te in Access point name.

Acolo selectezi vodafone live! si aici setezi:

name:live,vodafone.com

Mcc:226

mnc:01

apn type:default

Ce nu am specificat, ramane pe not set.

un → ro
un

In ce localitate de afli? Esti sigur ca in zona ta exista 3G?

Daca esti intr-un oras sau intr-o localitate unde stii sigur ca exista acoperire 3G, suna la clienti si roaga-i sa-ti trimita setarile pentru internet. Vei primi un sms pe care trebuie sa-l instalezi.

Da, dar deja cred ca ne-am pierdut timpul degeaba cu problema ta, din ce-am vazut, esti campion la instalat tot felul de rom-uri custom si la ele, daca ceva e in neregula si scartaie, poti sa faci setari pana ia foc telefonul.

Pune un rom stock si verifica asa.

@Mihnea ..........................daca ai sti cate coduri din astea nu mai merg prin bunavointa "Samsung"

Astia mai au putin si ajung Apple din urma cu toate traznaile lor de Knox si blocare acces la tot felul de functii utile unui utilizator obisnuit de Android.

Abia astept Nexus-ul cu slot pentru card sau macar varianta cu 64 de gb

Edited by razvanrudy

Salutare. Revin inapoi la problema cu datele mobile. Am cautat mai mult pe net si am gasit fiecare semnificatie a modului de retea din setari (GSM=EDGE/2G and WCDMA=3G/3.5G (HSPA+). Dupa cum spuneam pe s4 cu pricina imi apare numai E desi modul de retea selectat este LTE/WCDMA/GSM. Am incercat doar cu WCDMA si cand il activez cade semnalul si imi apare ca nu sunt inregistrat in retea. Am pus cateva screen-uri...

post-12614-0-82508300-1394467671_thumb.png

post-12614-0-70656400-1394467674_thumb.png

post-12614-0-05521700-1394467728_thumb.png

post-12614-0-61383100-1394467792_thumb.png

Ca sa-ti apara 4G trebuie sa ai un SIM dedicat pt 4G. Cel putin la Vodafone asa este. Iti recomand sa faci o vizita intr-un Orange Store, sigur este o problema de setare.