Clicky

Jump to content

Recommended Posts

Am deschis acest subiect pentru ca as vrea aflu si parerile voastre pentru care dintre ele optati in timpul zilei pentru traficul de internet... Desi eu unul la mine ii setat pe 3G dar automat trece pe HSDPA, desi internetul merge foarte bine bateria se consuma foarte repede, iar daca las numai pe Edge si in acelasi timp sa stau pe internet si cineva sa incerce sa ma sune ii intra casuta vocala. Deci cam care ar fi solutia optima sa zic asa pentru o durata mai lunga a bateriei si un trafic fluid, daca nu sunt printr-o zona cu acoperire WiFi?

Eu pe S II ul meu am observat ca lasat pe automat GSM/WCDMA semnalul fluctueaza intre maxim si o liniuta in minus si rar chiar 2 in minus, asta in Bucuresti. Fiind setat pe GSM semnalul este full si ajunge la -50.-60 dBm. Iar cand e setat pe automat ajunge si la -90..

iar daca las numai pe Edge si in acelasi timp sa stau pe internet si cineva sa incerce sa ma sune ii intra casuta vocala

Ciudat. Eu stiam ca legatura de date se pune in asteptare cand esti sunat si iti suna. Dupa incheierea convorbirii se reia legatura de date. Sau o fi doar la Vodafone asa ?

Eu il tin pe 3G tot timpul cat stau in oras. Nu am de ce sa il pun pe 2G sau automat. Cand ies din oras il comut pe 2G only, sa nu ma trezesc ca ajung in zona fara acoperire 3G sau acoperire slaba.

Inainte sa folosesc Internet-ul mobil, stateam si eu pe 2G. Acum sunt pe 3G/HSPDA (in functie de zona si de semnal). Am trecut pe 3G cand eram pe HD2 si durata de viata a bateriei nu s-a micsorat prea mult. Daca ai nevoie de Internet mobil, trebuie sa stai pe 3G/HSPDA, altfel poti sta pe 2G ca sa nu se consume bateria aiurea.

Am sa fac un test sa vad cam ce diferenta este intre 2G si 3G la economisirea bateriei ... ca daca imi salveaza bateria cu maxim 1h nu prea am rezolvat nimic tinandu-l pe 2G... pe 3G/HSPDA ma tine cam 22-24 h asta fiind butonat destul de mult zilnic...

Deobicei am 3g-ul full acasa dar nu tot timpul :| am fluctuatii pe HTC ... la BB am mereu 5 linii chiar si in unele zone unde la HTC am 1-2 linii la BB face fatza mai bn nu mi-a scazut niciodata sunt 3 linii la semnal...

Pe HD2 stateam pe 2G pentru ca pe 3G semnalul fluctua foarte mult, cel putin asa parea la prima vedere, insa nu am observat o scadere drastica a duratei de viata a bateriei. Pe Evo 3D stau mereu pe 3G/HSPDA si nu am observat fluctuatii ale semnalului ca la HD2 si nic scaderi drastice ale duratei de viata a bateriei. Folosesc destul de mult Internet-ul mobil si ma intereseaza mai mult sa am Internet mobil cu viteza buna decat sa tina bateria mai mult, si asa bateria ma tine 2 zile la utilizarea mea :)

Ciudat. Eu stiam ca legatura de date se pune in asteptare cand esti sunat si iti suna. Dupa incheierea convorbirii se reia legatura de date. Sau o fi doar la Vodafone asa ?

Eu il tin pe 3G tot timpul cat stau in oras. Nu am de ce sa il pun pe 2G sau automat. Cand ies din oras il comut pe 2G only, sa nu ma trezesc ca ajung in zona fara acoperire 3G sau acoperire slaba.

Nu stiu cum e la alte telefoane, dar la SII pe Vodafone asa e. Daca esti pe Edge adio apeluri vocale, nu poti fi contactat. Patesc asta destul de des, cand ajung prin zone unde nu exista semnal 3G. Tocmai din aceasta cauza nu las datele deschise non-stop.

.... si la Orange se intampla la fel atunci cand folosesti efectiv internetul mobil.Daca stai doar conectat, merg apelurile insa daca se primesc si transmit pachete de date ..... "telefonul este oprit sau nu se afla in raza de acoperire"

Nu primesti apeluri vocale doar daca esti pe 2G...pe 3G poti folosi si datele in acelasi timp si sa primesti apeluri

Stiti cumva ce viteza au cei de la Orange la net pe telefon? 7,2mbps sau 21? Am vazut ca depinde de ce fel de internet ai cartela, abonament si acolo difera.

7.2mbps asta ii viteza de la Orange

Nu primesti apeluri vocale doar daca esti pe 2G...pe 3G poti folosi si datele in acelasi timp si sa primesti apeluri

Da, asa este. Mi-am amintit. Tehnologia 2G nu poate sa puna "in asteptare" datele, 3G poate. Deci, daca se vrea si una si alta, 3G.