Clicky

Jump to content
Alex Toma

Probleme baterie Nokia Lumia 520

Recommended Posts

Buna ,am o problema cu bateria telefonului .

Recent l-am actualizat la GDR 3 ,si de atunci nu ma mai tine bateria ,defapt nu fac nimic si se consuma.

De obicei ma tine cam o zi si jumatate-doua ,si seara cand il iau de la incarcat e 100% dimineata este tot 100% ,

dar aseara cum l-am scos de la incarcat am trimis cateva mesaje si era deja 97% iar azi dimineata era 73% fara sa-l folosesc de nicun fel. Si tin sa precizez ca nu l-am folosit la fel de multca si cand aveam GDR 2-ul deoarece nu am avut timp in acest weekend ,doar am facut cateva apeluri si mesaje ,poate putina muzica 15-20 de minute dar ,nu-mi explic cum se putea termina bateria in asa scurt timp fara sa-i fac nimic

Si am dezactivat,multe lucruri de care nu aveam nevoie chiar si la ''activitati de fundal'' am deblocat doar facebook-ul si wattsup ,dar nu este de la nicuna ca era deblocat si cand aveam GDR2-ul.

Iar nu conteaza ce ''tema'' este deoarece cum este un ecran IPS e tot una ca tine aprins un fundal alb sau negru ,si al meu era negru oricum

Si nu stiu ce sa-i mai fac,sugestii ? 

post-9285-0-07870800-1391415215_thumb.pngpost-9285-0-80579100-1391415224_thumb.pngpost-9285-0-54258600-1391415551_thumb.png

post-9285-0-95065000-1391414895_thumb.png

post-9285-0-11518600-1391414538_thumb.png

post-9285-0-75229000-1391414547_thumb.png

post-9285-0-21557300-1391414561_thumb.png

post-9285-0-89947300-1391415561_thumb.png

Un factory reset ai incercat? Asa patisem si eu,doar ca era android,dupa ce am dat factory reset,m-a tinut bateria dublu.

Guest Deio

E posibil sa ai data 3G activat si sa isi faca actualizari pe 3G? Daca nu, un factory reset eventual si urmareste comportamentul, fara sa ai instalat nimic. Iar daca nu ai 3G date, dezactiveaza-l sau pune pe G doar.

3G-ul nu este activat ,iar eu nu-l las sa faca actualizari automoate tocami deoarece sa nu-mi consume din MB , si tin tot timpul dezactivat datele ,wi-fi-ul etc cand nu le folosesc ,dar am sa-i fac un reset ,si am sa vad cum se comporta daca si atunci face ''figuri'' am sa-l duc la service ca inca e in garantie.

Multumesc oricum pentru ajutor .

La fel se intampla si cu al meu LG L5 var II, dupa trecerea la 4.1.2 de la 4.0.3 bateria a luat-o razna, in maxim 2 zile, chiar in stand-by, se duce. Inainte tinea 5 zile fara probleme in regim normal, cu wi-fi folosit putin, fara 3G, functia de tel si msg. I-am dat si factory reset de 2 ori, fara servicii Google si degeaba. Actualizari oprite, sincronizare off, app multe dezinstalate etc. Merg, intr-adevar, jocurile mult mai bine, unele sacadau la greu anterior (Subway Surfers), iar acum merg bine. Dar bateria de la full la 70% in 6-7 ore in stand-by imi pare cjiar aiurea. Mai are si altcineva aceasta problema?

Scuze de off topic!

Trimis de pe al meu GT-N8000 folosind Tapatalk

Aceste actualizari de telefon parca trebuiau sa reduca din buguri si sa imbunatateasca performantele telefonului ,desi al meu se misca bine ca la inceput (sunt si M$ buni la ceva) dar asta cu bateria nu ma bucura de fel.

Dupa orice actualizare e recomandat un wipe cache&wipe data factory reset. E chiar mai recomandat un factory reset inainte de update pentru a se instala pe "curat". De obicei problemele dispar dupa reset, asta daca nu sunt de natura hardware.

Da cred ca poti ,merçi oricum pentru ajutor acum i-am dat reset sa vad cum merge ,pana acum e okay ,dar il mai las sa vad cum se comporta.

Noi nu deraiem noi doar zicem cate ceva fiind solidari cu cei cei din zonele afectate de zapada.